تعریف ساندویچ پانل

از آنجاییکه تا کنون ممکن است نام ساندویچ پانل به گوشتان خورده باشد در این پست قصد داریم مختصری راجع به این موضوع بپردازیم:

ساندویچ پانل
ساندویچ پانل رنگی

ساندویچ پانل یکی از مصالح نوظهور در صنعت ساختمانی می باشد که در سال های اخیر توانسته است در صنعت ساخت و ساز نامی برای خود دست و پا کند. محصولی که راجع به آن صحبت می کنیم از ساختار تقریباً ساده ای تشکیل شده است به صورتیکه می توان نحوه تولید ساندویچ پانل را در یک پاراگراف توضیح داد:

پانل به طور کلی از 3 قسمت تشکیل شده است که دو بخش آن ورق های فلزی روکشدار و یک بخش آن فوم میانی می باشد که طی فرآیند تولید در کارخانه این بخش ها به یکدیگر متصل می گردند و ساندویچ پانل تولید می شود.

اما باید این نکته را متذکر شد که در هنگام تولید جنس ورق های استفاده شده و جنس فوم میانی به کار رفته در ساندویچ پانل بسیار حائز اهمیت می باشد.

کاربرد ساندویچ پانل ها

لازم به ذکر است کاربرد ساندویچ پنل بسیار متنوع می باشد و حوزه های مختلفی را در برمیگیرد که در ذیل به توضیح بخشی از آنها می پردازیم:

 • تولید کانکس ساندویچ پانل

کانکس به اتاقک هایی می گویند که جهت اسکان کارکنان پروژه مورد استفاده قرار می گیرد قبل تر اکثر کانکس ها از جنس فایبرگلس بودند که معایب بسیار آن باعث شد کمتر شاهد ساخت کانکس با فایبر گلس باشیم، بعد از آن کانکس ها با استفاده از ورق گالوانیزه و آلوزینک ساخته می شدند، که به دلیل نداشتن عایق مناسب برای فصول سرد و گرم افراد را جهت اسکان دچار مشکل می ساختند، اما امروزه اکثر کانکس ها با استفاده از ساندویچ پانل ساخته می شوند که از جهت عایق بودن در سطح مطلوبی قرار دارند و در حال حاضر به متریال اصلی ساخت کانکس تبدیل شده اند البته به دلیل کیفیت بالای این محصول هزینه ساخت کانکس با ساندویچ پانل بیشتر از سایر مواد می باشد.

 • تولید اتاق حمل بار ساندویچ پانل

  باربری و ترانزیت در سالهای قبل با استفاده از کامیون هایی بود که اتاقک هایی چوبی و سنگین را در پشت خود حمل می کردند که در مصرف سوخت و  شتاب خودرو تاثیر مخربی داشت اما امروزه استفاده از ساندویچ پانل جهت ساخت اتاق حمل بار برای کامیون و کامیونت ها باعث شده است که راندمان بهتری را از نظر سالم ماندن محصول و سبک شدن اتاق شاهد باشیم. در حال حاضر اکثراً اتاق حمل بار با استفاده از ساندویچ پنل ساخته می شوند.

 • ساخت ویلا با ساندویچ پانل

  امروزه جهت افزایش سرعت ساخت و سهولت کار و نصب ساندویچ پانل از این محصول برای ساخت ویلا استفاده می شود. از آنجایی که این محصول مقاومت بالایی در برابر برودت و حرارت دارد اکثر شهرهای شمالی کشور منازل خود را با استفاده از این متریال می سازند. البته کاربرد ساندویچ پانل سقفی برای ساخت سقف های شیب دار در شمال کشور بسیار عقلانی و مناسب به نظر می رسد.

 • ساخت سوله با ساندویچ پانل

  تمام کارخانجات مواد غذایی و تولیدات قطعات صنعتی دارای سالن های بسیار وسیع می باشند که ساخت اینگونه سوله ها با مصالح قدیمی بسیار زمان گیر و هزینه بر است، به همین دلیل اگر نگاهی به تصاویر سالن های صنعتی، مواد غذایی و خودروسازی و … زده باشید متوجه می شوید که حداقل نیمی از این سازه ها با استفاده از ساندویچ پانل ساخته شده اند، پانل ها به شما این قابلیت را می دهند که در کمتر از چند روز کاری بتوانید سالن خود را به بهره برداری رسانیده و با هزینه ای بسیار پایین تر مکانی را برای شروع تولیدات خود آغاز نمایید.

انواع ساندویچ پانل

اگر بخواهیم ساندویچ پانل ها را به صورت جداگانه تعریف کنیم تقسیم بندی این محصول به شرح زیر می باشد:

 • ساندویچ پانل دیواری

  با نام پانل دیواری نیز شناخته می شود محصولی است که جهت ساخت دیوار سالن های صنعتی از آن استفاده می شود. ساندویچ پانل دیواری دارای شیارهای باریکی رو بدنه می باشد و به صورت کشویی رو یکدیگر سوار می شوند و در هنگام نصب به سازه اصلی سوله پیچ می شوند.

 • ساندویچ پانل سقفی

  با نام پانل سقفی نیز شناخته می شود محصولی است که جهت ساخت سقف ها استفاده می شود. ساندویچ پانل سقفی نسبت به پنل دیواری کاربرد بیشتری دارد از این محصول در ساخت سقف ویلا، سقف سوله و سقف ساختمان و … استفاده می شود از آنجاییکه ساندویچ پانل قابلیت انعطاف پذیری مختصری دارد از پانل برای ساخت سقف های مدل دار در طراحی های مدرن معماری نیز استفاده می شود.

در ادامه به توضیحاتی راجع به جنس مواد استفاده شده برای تولید ساندویچ پانل می پردازیم :

انواع ورق

ورق ساندویچ پانل از  آلیاژهای متفاوت می تواند ساخته شود که به چند مدل از این ورق ها اشاره می کنیم:

 • ورق آلوزینک

  ترکیبی است از آلومینیوم و زینک که مقاومت بیشتری در مقابل آتش و رطوبت دارد.

 • ورق گالوانیزه

  این نوع ورق را معمولاً با پوششی از روی می پوشانند که در صورت خوردگی ورق گالوانیزه از زنگ زدگی محفوظ می ماند.

 • ورق آلومینیوم

  ورق آلومینیوم از لحاظ مقاومت ضعیف تر از دیگر ورق های ساندویچ پانل می باشد که در صورت از بین رفتن پوشش محافظ (که معمولا رنگ می باشد) دچار خوردگی و زنگ زدگی خواهد شد.

انواع فوم پانل

فوم لایه میانی ساندویچ پنل می باشد که هسته مرکزی این محصول را تشکیل می دهد در سال های اخیر فوم های جدیدی به بازار آمده است که قابلیت های ساندویچ پانل را گسترش داده در ذیل به مختصری از معرفی فوم های مختلف می پردازیم.

 • فوم پلی یورتان (پلی اورتان)

  فوم پلی یورتان پلیمر پرکاربردی است. این ماده در بسیاری از صنایع کاربرد دارد. از عایق پلی یورتان به خاطر هدایت حرارتی و وزن کم و نیز مقاومت بالا در هسته ساندویچ پانل استفاده می شود. پلی یورتان را می توان در گستره ی وسیعی از دما به عنوان عایق استفاده کرد.

 • فوم پلی استایرن

  فوم پلی استایرن با نام دیگرش، یونولیت، شناخته شده است. این پلیمر از مونواستایرن ساخته شده است. مونواستایرن از مشتقات نفتی می باشد. فوم تزریقی پلی استایرن ساندویچ پانل سبکی به ما می دهد که می توان آن را در ساختمان های بلند استفاده کرد. از دیگر مزایای پلی استایرن قیمت مناسب آن می باشد.

 • فوم XPS

  فوم XPS در واقع با نام کامل Extrude polystyrene شناخته می شود. معنای آن پلی استایرن کشیده شده می باشد. به این معنی که این فوم به صورت صفحه ای تخت کشیده شده است. فوم xps  در برابر جذب آب و حتی عبور بخار آب هم مقاوم است.

ساندویچ پانل در هنگام انتخاب و خریداری باید از لحاظ شرایط آب و هوایی و میزان فشار بار سنجیده شوند که مناسب ترین نوع محصول برای پروژه انتخاب گردد در حال حاضر بیشترین کاربرد ساندویچ پانل جهت ساخت سوله و کارگاه های صنعتی می باشد.

بزرگترین تولید کننده ساندویچ پانل :
 • مجتمع صنعتی ماموت برترین تولید کننده ساندویچ پانل

  شرکت ماموت برندی است که در سال 1370 و در زمینی به مساحت 50 هزار متر مربع شروع به کار کرد و در چند سال اخیر به عنوان بزرگ ترین شرکت در این حوزه مشغول فعالیت است.