ساندویچ پانل یا مصالح
ساندویچ پانل یا مصالح

مقایسه ساندویچ پانل با مصالح ساختمانی

هریک از مصالح دارای نقاط ضعف و قوتی است که این نقاط ضعف و قوت، استفاده از آنها را در مواردی محدود نموده است و این موضوع، مهندسان ساختمان را بر آن داشته تا سعی به انتخاب مصالح بهینه نمایند.
از جمله اینکه ابتدا ساندویچ پانل ها با مشکلاتی از قبیل خوردگی زیاد در محیط و آتش سوزی مواجه بودند.

با اصلاح روکش های فلزی و استفاده از فلزات مقاوم همچون آلومنیوم و به خصوص آلوزینک، همینطور استفاده از پلی اورتان های مقاوم در مقابل آتش، این معضل خیلی زود برطرف گردید و امروزه سهم بزرگی از صنعت را ساندویچ پنل ها به خود اختصاص داده اند.

علاوه بر اینکه ساندویچ پنل با عایق پلی اورتان با ضخامت 4 تا 5 سانتی متر با یک دیوار به ضخامت 35 سانتی متر در بنایی آجری در شرایط آب و هوایی مختلف، متفاوت است، هزینه اجرای آن نیز عمدتاً کمتر از دیوار های مشابه خود می باشد. در جدول زیر هزینه اجرای یک متر مربع از انواع دیوار ها مقایسه شده اند.

 

هزینه اجرای دیوار 35 سانتی متری آجری
ردیفشرحمقدارقیمت جزیی(ريال)قیمت کلی(ريال)توضیحات
1آجر سفال230 عدد1850425،500با هزینه حمل
2ملات ماسه سیمان0.03  متر مکعب880،00088،000با هزینه حمل
3سنگ ازاره0.8 متر مربع450،000360،000با هزینه حمل
4دستمزد اجرا1 متر مربع480،000480،000با بندکشی
5داربست بندی2 متر مربع13،00026،000بدون کفراژ دو طرف دیوار
جمع کل1،379،500

 

هزینه اجرای دیوار 20 سانتی متری با بلوک سیمانی و ملات ماسه سیمان
ردیفشرحمقدارقیمت جزیی(ريال)قیمت کلی(ريال)توضیحات
1آجر سفال12.5 عدد27،000337،500با هزینه حمل
2ملات ماسه سیمان0.1  متر مکعب880،00088،000با هزینه حمل
3سنگ ازاره0.8 متر مربع450،000360،000با هزینه حمل
4دستمزد اجرا1 متر مربع250،000250،000با بندکشی
5داربست بندی2 متر مربع13،00026،000بدون کفراژ دو طرف دیوار
6رنگ آمیزی2 متر مربع130،000260،000یا اضافه بهای استفاده از سیمان سفید و پودر سنگ
جمع کل1،321،500

 

هزینه اجرای دیوار 35 سانتی متری آجری
ردیفشرحمقدارقیمت جزیی(ريال)قیمت کلی(ريال)توضیحات
1آجر فشاری230 عدد1600368،000با هزینه حمل
2ملات ماسه سیمان0.1  متر مکعب880،00088،000با هزینه حمل
3سنگ تراورتن نسکافه2 متر مربع750،0001،500،000با هزینه حمل
4دستمزد اجرا1 متر مربع480،000480،000با بندکشی
5داربست بندی2 متر مربع13،00026،000بدون کفراژ دو طرف دیوار
جمع کل2،462،000

wall-sandwichpanel

ویژگی های ساندویچ پانل

ساندویچ پانل از لحاظ قیمت و از نقطه نظر سرعت اجرا و تمیز کاری به مراتب ارزانتر، سریعتر و مناسب تر از مصالح سنتی می باشد. همانطور که می بینید عمده دیوار های سنتی و یا مصالح دیگر ساختمان سازی از نظر هزینه اجرا، از دیوار های ساخته شده با ساندویچ پانل پر هزینه تر اجرا خواهند شد.

ساندویچ پانل ها تمامی خصوصیات مورد پسند صنعت از جمله، کیفیت بالا، سرعت زیاد و هزینه کم را به همراه دارد. بنابراین بسیاری از نگرانی های روز صنعت ساختمان سازی کشور از جمله سبک سازی و کنترل هدر رفت انرژی را برطرف نموده و در این زمینه رضایت کارشناسان امر را به خود جلب کرده است.

سرعت بسیار پایین مصالح ساختمان سازی در پوشش ساختمان ها، سنگینی بیش از حد در بارگزاری ساختمان و همچنین کیفیت پایین و عدم مقاومت کافی در زمین لرزه ها همیشه باعث نگرانی مهندسان سازه بوده است که معرفی ساندویچ پانل ها در این خصوص بسیاری از نگرانی ها را از میان برداشته است.

قیمت هر متر مربع ساندویچ پنل با بهترین برند معادل 65000 تومان می باشد که از لحاظ قیمت، سرعت اجرا و تمیز کاری بسیار ارزانتر، سریعتر و مناسب تر از مصالح سنتی می باشد. اگر چه ممکن است در جداول فوق ایراداتی وارد باشد ولی در مقایسه با پرت بیشتر مصالح و سهولت اجرای هره ها، نعل درگاه ها، کرسی چینی ها، عایق های رطوبتی و اجرا اتصالات مناسب بین ستون ها و دیوار ها، هزینه ها نزدیک به هم خواهند بود.

ضمناً در اکثر مواقع متاسفانه ضعف و ایرادات اجرایی دیوارهای با مصالح سنتی به دلیل ایجاد اتصال نامناسب آنها، در مواجه با زلزله حرکت به موقع و یکنواخت سازه صورت نگرفته و در اغلب موارد باعث تخریب سازه نیز می شوند که عدم وجود ضعف فوق در استفاده از ساندویچ پانل دیواری در ساختمان ها، دیگر برتری این نوع مصالح در مقایسه با سایر دیواره ها می باشد.

 

مزیت ساندویچ در مقایسه با مصالح سنتی

جابجایی سازه
قلبلیت بازیافت
رعایت بهداشت
زمان اجرای سازه
زیبایی نمای ظاهری
ایمنی در ساندویچ پانل
قیمت تمام شده محصول
مقاوم در برابر ضربه و رطوبت
عایق و مقاوم در برابر صوت و حرارت

 

جابجایی سازه

دیوارهای ساخته شده از ساندویچ پانل به دلیل وزن سبکشان که گاهی به وزنی 50 برابر کمتر از دیوارهای ساخته شده ی مشابه خود از بتن می باشد، پس از جدا کردن سقف و دیوارها، به راحتی با جرثقیل قابلیت حمل و جابجایی به مکانی دیگر را دارند.

قابلیت بازیافت

استفاده از پنل ها در مکانهای مختلف با شرایط آب و هوایی متفاوت از خصوصیات آنها بوده و سازگاری آنها با محیط برخلاف مصالح سنتی از جمله آجر، سیمان و … باعث برتری آنها نسبت به مصالح شده است. پانل ها دارای قابلیت بازیافت و استفاده مجدد در صنعت می باشند و این خود از لحاظ صرف هزینه بسیار مقرون به صرفه تر است.

رعایت بهداشت

درمقایسه با مصالح ساختمانی و ساخت سازه با آنها، ساندویچ پانل ها بسیار بهداشتی تر بوده و از نفوذ هرکونه آلودگی به داخل خود جلوگیری می نمایند.

زمان اجرای سازه

به دلیل استفاده از پیچ و مهره برای اتصال پانل ها به هم برای ایجاد سقف ها و دیوارهای ساختمان، زمان اجرای سازه و نصب ساندویچ پانل بسیار کوتاه می شود.
به طوری که زمان لازم برای ساخت یک سازه با داشتن شرایط مساعد با مصالح سنتی حدود دو ماه به طول می انجامد و این در صورتی است که زمان لازم برای ساخت همان سازه با همان شرایط به وسیله ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری حدود یک هفته می باشد.

زیبایی ظاهری نما

برای داشتن نمایی زیبا و جذاب بهترین گزینه انتخاب ساندویچ پنل ها می باشد. به دلیل داشتن رنگ ها و اشکال متفاوت و زیبا بسیاری از افراد با توجه به نیاز و سلیقه خود پانل مورد نیاز خود را انتخاب می کنند.

ایمنی در ساندویچ پنل

پنل ها در برابر حریق و مواد شیمیایی بسیار مقاوم بوده و این ویژگی یکی از بهترین مزیت های آنها می باشد.
مقاومت بالای آنها در برابر حوادث طبیعی از جمله زلزله، باد، طوفان، آتش سوزی و … سبب ایمنی در ساندویچ پانل درآن شرایط و بیشتر شدن تقاضای اشخاص شده است.

قیمت تمام شده ساندویچ پانل

به دلیل استفاده از مصالح مختلف در ساخت و ساز سنتی و ترکیب آنها ودر نهایت ایجاد مصالحی که برای ساخت ساختمان لازم است و همینطور وزن زیاد و قیمت بالای این مصالح از جمله آجر، سیمان، تیرآهن و … نسبت به قیمت ساندویچ پانل، استفاده از آنها مقرون به صرفه نبوده و با بکار بردن آنها هزینه های بالایی را متحمل می شویم ولیکن استفاده از پنل ها به دلیل وجود یک نوع متریال هم از نطپظر زمانی و هم هزینه بسیار بهینه تر از مصالح سنتی می باشد.

مقاومت ساندویچ پانل

با وجود وزن بسیار پایین آنها یکی از ویژگی های بارز ساندویچ پانل ها مقاومت آنها در برابر ضربه و فشار می باشد.
همینطور به دلیل استفاده از ورق های آلومینیوم، آلوزینک و …در زمان وقع حوادث و وجود شرایط نا مساعد بسیار مقاوم و پایدار هستند.
در مکان هایی که شریط رشد باکتری و قارچ محیا است استفاده از پانل ها در ایجاد سازه بسیار بهینه تر بوده زیرا هزینه تعمیرات و نگهداری را پایین می آورد.

عایق صوت و حرارت

به منظور پیشگیری از صرف بیش از حد انرژی و یا جلوگیری از اتلاف انرژی لازم است از لایه های مختلف پشم شیشه، عایق های صوتی و حرارتی و … استفاده شود.
درحالی که با استفاده از مدل های پیش ساخته و وجود ساندویچ پانل پلی یورتان و یا ساندویچ پانل پلی استایرن، ساندویچ پانل اکس پی اس و یا پشم شیشه و پشم سنگ میتوان از اتلاف دما و انرژی و نفوذ صدا، سرما، گرما و … به داخل سازه جلوگیری کرد.

 

شرکت ماموت

با توجه به تاریخچه ساندویچ پانل میتوان پی بردکه اولین تولید کننده ساندویچ پنل، شرکت ماموت بوده با با داشتن ویژگی هایی از جمله تحویل فوری ساندویچ پانل، قیمت مناسب و نصب ساندویچ پانل در کوتاه ترین زمان بهترین تولید کننده پانل بوده و پروژه های ساندویچ پانل بسیاری را اجرا نموده است.

 

 

بزرگترین تولید کننده ساندویچ پانل :
  • مجتمع صنعتی ماموت برترین تولید کننده ساندویچ پانل

    شرکت ماموت برندی است که در سال 1370 و در زمینی به مساحت 50 هزار متر مربع شروع به کار کرد و در چند سال اخیر به عنوان بزرگ ترین شرکت در این حوزه مشغول فعالیت است.