دستگاه تزریق فوم ساندویچ پانل

در این مقاله قصد داریم یکی از دستگاههای تولید ساندویچ پانل به نام دستگاه تزریق فوم ساندویچ پانل را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

معرفی دستگاه تزریق فوم ساندویچ پانل

همانطور که مطلع هستند برای ساخت ساندویچ پانل از فوم های مختلفی اعم از فوم پلی یورتان، فوم پلی استایرن، فوم پشم سنگ و فوم پشم شیشه استفاده می شود. هر کدام از این فوم ها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند و متناسب با سلیقه و دلخواه مشتری از این نوع فوم ها برای ساخت ساندویچ پانل استفاده می شود.اما شاید این سوال برای افرادی که قصد خرید ساندویچ پانل را دارند پیش آمده باشد که ساندویچ پانل چگونه و با چه دستگاههای تولید می شوند؟

فوم هایی مانند فوم پلی یورتان و فوم پلی استایرن، فوم هایی هستند که از آنها برای ساخت ساندویچ پانل استفاده می شود و به صورت تزریقی باید از آنها استفاده شود. به منظور تزریق این نوع فوم ها به ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری از دستگاهی مخصوص به نام دستگاه تزریق فوم ساندویچ پانل استفاده می شود. فوم هایی که قرار است برای تولید ساندویچ پانل مورد استفاده قرار گیرند درون پمپ های مخصوصی ریخته شده و به درون پانل ها تزریق می شوند. این دستگاهها دارای دو نوع کم فشار و پرفشار هستند که هر یک کاربری خاصی دارند.

این دستگاههای مخصوص مایعاتی مانند پلی ال و پلی ایزوسیانات را دریافت کرده و طی واکنش شیمیایی این مواد را به فوم پلی یورتان تبدیل می کنند. نکته ای که لازم به ذکر است این است که این دستگاههای مخصوص بایستی توسط افرادی متخصصی که در این زمینه آموزش دیده اند، مورد استفاده قرار گیرند در غیر اینصورت کیفیت مصالح آنطور که دلخواه شماست، نخواهد بود و این از نظر اقتصادی به ضرر شماست.

بعد از اینکه فوم هایی مانند پلی یورتان و پلی استایرن توسط این دستگاه به ساندویچ پانل تزریق شدند، ورق ها و هسته میانی این مصالح پیش ساخته تحت حرارت قرار می گیرند و برطبق سفارش مشتری به اندازه های دلخواه توسط دستگاه برش، برش می خورند.گفتنی است این دستگاه می توانند تزریق فوم را به صورت یکپارچه و دقیق انجام دهد. همچنین این قابلیت را دارد تا تزریق متوالی و پشت سرهم انجام دهد که یکی از نکته های مثبت دستگاه تزریق فوم ساندویچ پانل به شمار می رود. از مهمترین مزیت های استفاده از این دستگاهها می توان به تسریع روند تولید اشاره نمود. با استفاده از این دستگاهها می توان در کمترین زمان ممکن تعداد زیادی ساندویچ پانل آماده و روانه بازار نمود.

دستگاه تزریق فوم ساندویچ پانل در دو نوع کم فشار و پرفشار موجود هستند که هر کدام از آنها کارایی مخصوص به خود را دارند. در ادامه به معرفی و کاربرد این دستگاهها اشاره خواهیم کرد.

دستگاه تزریق فوم کم فشار

این دستگاه به منظور تزریق پیوسته و ناپیوسته فوم و برای انواع مختلفی از محصولات نیمه سخت و انعطاف پذیر،ساخت محصولات فوم مانند بالش، تشک، کفش، فوم تزئینی، شناور، صندل و ساندویچ پانل کاربرد گسترده ای دارد. این نوع دستگاههای مخصوص به منظور ظرفیت های بالای تزریق در ابعاد میکرو به ویژه در مواردی که به سرعت بالا نیاز است مورد استفاده قرار می گیرد و برای فوم های که دارای انعطاف بیشتری هستند، مناسب تر است.پس از اتمام کار با این دستگاهها لازم است که فرایند پاکسازی و تعمیر بر روی آنها انجام گیرد.نکته مثبتی که در مورد این نوع دستگاهها می توان اشاره نمود این است که می تواند تعادل خوبی بین هزینه و عملکرد برقرار نماید و جهت تزریق فوم های سلول باز، سلول بسته، منعطف، نیمه سخت و سخت کاربرد گسترده ای دارد.

دستگاه تزریق فوم فشار بالا (CE)

این نوع دستگاهها به تمیز کننده اتوماتیک مجهز هستند در نتیجه هنگامی که مواد مخلوط شده در بدنه دستگاه باقی می ماند دیگر نیازی به یک تمیز کننده نیست.تمیز کننده های اتوماتیک فرایند تمیز کردن این دستگاه را انجام می دهد و نیازی نیست به صورت دستی این کار انجام گیرد. این دستگاهها ی مخصوص جهت ساخت فوم سخت، ساندویچ پانل، لوله های گرمایشی، ساندویچ پانل سردخانه ای و…. مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها از مزایای متعددی اعم از تنظیم تطبیقی، صرفه جویی در ریختن مواد و بهره وری بالا برخوردار هستند که محبوبیت این دستگاه را نسبت به دستگاههای قبلی دو چندان کرده است.

در کنار دستگاه تزریق فوم ساندویچ پانل از دستگاههای دیگری نیز استفاده می شود که به صورت مختصر به معرفی هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

دستگاههای جانبی ماشین تزریق فوم ساندویچ پانل

دستگاه دبل بلت (double belt)

این دستگاه در کنار دستگاه تزریق فوم ساندویچ پانل مورد استفاده قرار می گیرد و نوعی دستگاه پرس است که کاربرد آن پرس قطعات کامپوزیتی( به صورت تسمه ای) و صنایع فلزی می باشد.در تمامی مدتی که فرایند آماده سازی ساندویچ پانل انجام می شود پانل ها روی این وسیله قرار دارند  و تمامی فرایند آماده سازی پانل ها بر روی این وسیله به صورت همزمان انجام می شود.

دستگاه برش

ساندویچ پانل توسط این دستگاههای مخصوص بر حسب سفارش مشتریان به اندازه دلخواه برش می خورند و از نظر ابعاد هیچ گونه محدودیتی برای مشتریان وجود نخواهد داشت.

دستگاه انباشته سازی

در آخرین مرحله بعد از اینکه ساندویچ پانل ها در اندازه های دلخواه برش خوردند، بسته بندی این مصالح پیش ساخته بایستی انجام گیرد.در واقع کار این دستگاه دسته بندی ساندویچ پانل و قرار دادن آنها در پک های بسته بندی است. در این مرحله ساندویچ پانل ها دیگر آماده بارگیری به مکان مورد نظر هستند.

قیمت خرید دستگاه تزریق فوم ساندویچ پانل

شاید سوالی که ذهن بسیاری از خریدارانی که قصد خریدار این دستگاه را دارند را مشغول کرده است این باشد که قیمت این دستگاه چقدر است. لازم است که بدانید این محصول با برندهای متفاوتی قابلیت تولید دارد و قیمت هر برند با برند دیگر متفاوت است. شما می توانید با توجه به بودجه و نوع کاربری که دارید برند مورد نظر خود را خریداری نمایید.

در رابطه با انتخاب این دستگاه لازم است که بدانید دستگاههای با کیفیت محصول با کیفیت و بهتری به شما ارائه خواهد داد. جهت ساخت دستگاههای با کیفیت از آخرین تکنولوژِی های روز دنیا استفاده شده است و این باعث می شود ساندویچ پانل هایی با کیفیت بهتر در آخر به شما تحویل دهد. لذا در انتخاب دستگاه تزریق فوم ساندویچ پانل بایستی به کیفیت آن توجه داشته باشید. البته چناچه قصد خرید دستگاه تزریق فوم ساندویچ پانل را دارید می توانید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا بر حسب بودجه ای که دارید بهترین دستگاه را به شما معرفی کنند.

دسته مقالات ساندویچ پانل