واژه HSS کوتاه شده ی عبارت  HOLLOW STRUCTRAL SECTION می باشد. این عبارت به معنی مقاطع فلزی توخالی می باشد که در صنعت ساخت و ساز کاربرد گسترده ای دارند. این نوع از سوله ها در شکل های متفاوتی اعم از گرد، مستطیل و یا مربع ساخته می شوند و در زمره ی پرکاربردترین سازه ها در عرصه ساختمان سازی به شمار می روند. همچنین این مقاطع با اشکال مربعی و یا دایره ای در برابر چرخش بسیار مقاوم می باشد.

امروزه از مقاطع توخالی که به شکل مستطیل ساخته شده اند می توان به عنوان عضو اصلی باربر در ساختمان استفاده نمود.علاوه بر آن مقاطعی با شکل مربع و یا دایره به دلیل خاصیت هندسی و یکنواخت بودن از استحکام و مقاومت بسیار خوبی برخوردار هستند و این ویژگی باعث می شود این مقاطع را به یکی از بهترین گزینه ها برای ساخت ستونهای مختلف تبدیل کرده است.

سوله hss

کاربرد سوله HSS

سوله های HSS کاربردهای گوناگونی دارند. از این نوع سوله ها را می توان برای ساخت استادیوم ها، پل ها،شاسی خودروها، سکوهای دریایی، سالن های فرودگاه، صنایع پتروشیمی، شهربازی ها، سالن های مترو و یا سازه های فضایی مورد استفاده قرار داد.

همچنین از مقاطعی که به شکل دایره ای طراحی شده اند می توان برای انتقال لوله های آب بهره گرفت .

انواع سوله HSS

سوله هایی که دارای مقاطع توخالی هستند دارای انواع مختلفی هستند که در قسمت زیر به صورت جداگانه به آنها اشاره خواهیم کرد.

  • سوله قوسی ساخته شده از پروفیل با مقاطع دایره ای C.H.S

برای ساخت این نوع سوله پروفیل های فولادی توخالی به جای ستون l با مقاطع متغیر استفاده می شود.تیرهایی به کار رفته در این نوع سوله از نوع مقاطع دایره ای قوس دار هستند.

زیبایی ظاهر، وزن سبک، دوام بسیار بالا و اینکه ستون از سازه اصلی بیرون نزده است، از مزیت هایی هستند که می توان به آنها اشاره نمود.

  • سوله قوسی ساخته شده از تیرورق

این نوع سوله از دوام و استحکام بسیار بالایی برخوردار است و نسبت به سایر سوله ها کارایی بهتری دارد. یکی از مهمترین مزایای این سوله این است که در شرایط آب و هوایی مختلف قابلیت اجرا دارد. نصب راحت و سهولت در محاسبات یکی از مواردی است که این سوله را به پرطرفدارترین نوع سوله تبدیل کرده است.

  • سوله سبک هشتی با تیر ساخته شده با مقاطع HSS ویژه دهانه های 12-18 متر

قاب این نوع سوله ها از نوع هشتی بوده و برای دهانه های 12 تا 8 متر مورد استفاده قرار می گیرد.تیر و ستون این سوله از نوع پروفیل HSS با مقاطع مستطیل شکل است .وزن سبک، نصب راحت و دوام بسیار بالا ازعمده ترین فاکتورهایی هستند که موجب محبوبیت این نوع سوله شده است.

  • سوله هشتی ساخته شده از تیر ورق

اجرای این نوع سوله ها در شرایط آب و هوایی مختلف هیچ گونه محدودیتی ندارد. استقامت و دوام این نوع سوله ها بسیار بالا بوده و نصب، محاسبات و نصب این نوع سوله ها به راحتی صورت می گیرد.

  • سوله سبک هشتی با تیر ساخته شده از مقاطع دایره ای CHS

مواردی مانند زیبایی ظاهر، وزن سبک، مقاومت بالا و خذف محدودیت های معماری از نکات مثبتی هستند که در مورد این سوله می توان اشاره نمود.توجه داشته باشید زمانی که از ساندویچ پانل برای پوشش سقف استفاده می کنید، بایستی این نوع قاب را به جای قاب قوسی برای سوله خود انتخاب نمایید در غیر اینصورت سازه ی شما آسیب خواهد دید.

مزایای سوله Hss

یکی از مهمترین مزیت هایی که این نوع سوله ها دارند این است دچار مشکل بیرون زدگی مقطع نیستند همین امر زیبایی سازه را چندین برابر می کند و باعث شده افراد زیادی این سوله ها را به سازه های دیگر ترجیح دهند.اما سوله های دیگر دچار چنین مشکلاتی هستند

مقاومت پیچشی بسیار بالای این نوع از سوله ها یکی دیگر از مزایای این نوع سوله ها می باشد. در واقع پروفیل های به کار رفته در سوله HSS به قدری مقاوم بوده که می تواند وزن ناشی از لنگرهای پیچشی را به خوبی تحمل نماید.همانطور که مطلع هستید عامل اصلی که باعث می شود سوله ها به سرعت دچار تخریب شوند مقاومت کم لنگرهای پیچشی می باشد.

این نوع از سوله ها از وزن کمتری برخوردار هستند که این امر هزینه های ناشی از نصب و حمل و نقل را به طرز چشمگیری کاهش می دهد. همچنین سرعت اجرای کار تا حدود بسیار افزایش پیدا میکنند که این امر برای آن دسته از افرادی که این سازه را در مدت کوتاهی نیاز دارند، بسیار مناسب است.

فولادهایی که به منظور ساخت سوله HSS مورد استفاده قرار می گیرد، قابلیت بازیافت دارند و این امر یکی از مهمترین مزایای این نوع سوله به شمار می رود.

یکی دیگر از عمده ترین مزایای این نوع سوله ها این است که می توان تاسیسات در قسمت تو خالی مقطع را به راحتی پنهان نمود.

سوله hss

قیمت سوله hss

با توجه به نوساناتی که به دلیل متغیر بودن نرخ دلار در بازار وجود دارد، به طور کلی نمی توان قیمت ثابتی برای سوله hss در نظر گرفت. فاکتورهای متعددی نظیر قیمت متریال به کار رفته، هزینه اجرت ساخت سوله، هزینه حمل و نقل همه از مواردی هستند که بر قیمت این نوع از سازه ها تاثیر دارند. اما چناچه می خواهید سوله ای با کیفیت و دوام بالا داشته باشید به شما توصیه می شود از موادی با کیفیت بسیار بالا برای ساخت سوله HSS آستفاده نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت انواع سوله مانند سوله تیرورقی، سوله خرپایی و یا سوله UBM و یا حتی سوله HSS می توانید از طریق راههای ارتباطی که برای شما در سایت درج شده است، با ما تماس حاصل نموده و از کارشناسان ما در این مورد اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

دسته سوله