فوم پلی اورتان

"<yoastmark

در این مقاله در مورد فوم پلی اورتان – ساندویچ پانل – ماموت اطلاعاتی در اختیار علاقمندان به فوم پلی یورتان قرار داده شده است. در صورتی که میخواهید اطلاعات بیشتری در مورد فوم پلی اورتان – ساندویچ پانل – ماموت به دست اورید پیشنهاد می‌کنیم با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

فوم پلی اورتان

فوم پلی اورتان یکی از بهترین عایق های مورد استفاده برای ساندویچ پانل ها محسوب می شود. فوم پلی اورتان رایج ترین نوع فوم عایق است که در سال 1940 تولید شد. فوم پلی اورتان فوم بسیار سبکی است و در شرایط خاص از ترکیب پلی یول و ایزوسیانات در حضور کاتالیزور تولید می شود.   معرفی فوم پلی اورتان پلی یورتان در سال 1937 برای اولین بار در آلمان توسط اوتو بایر کشف شد. پلی یورتان نام عمومی پلیمرهایی است که دارای پیوند یورتانی هستند. پلی اورتان ها در اشکال مختلف مانند:فوم پلی اورتان،پودرها،مایعات،الاستومرها،فیلم و امولسیون ها تولید می شوند. فوم پلی اورتان یکی از پرکاربرد ترین اشکال پلی اورتان ها است که از ترکیب دو مواد اصلی ساخته شده اند.

"<yoastmark

این دسته از مواد شیمیایی از دو ماده اصلی پلی ال و ایزوسیانات به عنوان مواد اصلی تشکیل دهنده که هر دو ماهیتی مایع دارند ساخته می شود. عایق پلی یورتان یا همان پلی اورتان از پیوند یورتانی از طریق واکنش افزایشی بین یک گروه ایزوسیانات و یک ترکیب دارای هیدروژن فعال، مثل گروه هیدروکسیل تشکیل ‌شده است. ایزوسیانات گروه های به‌شدت واکنش‌پذیر می باشند. به همین علت است که پیشرفت واکنش آن‌ها نیاز به افزایش دما ندارد. در فوم پلی اورتان بیشتر خلل و فرج بسته شده است و به عنوان یک عایق حرارتی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.     ساندویچ پانل پلی اورتان    ساندویچ پانل پلی اورتان همانند دیگر ساندویچ پنل ها از دو لایه ورق تشکیل شده است. بین این دو لایه فوم پلی یورتان تزریق می شود،به این لایه هسته ساندویچ پانل می گویند. امروزه با پیشرفت علم و فناوری در زمینه ساخت و ساز استفاده از ساندویچ پانل یکی از مصالح مهم مدرن ساختمانی است،که دارای ساختاری بسیار سبک و مقاوم است. طراحی ساندویچ پانل ها کار بسیار سخت و پیچیده است،که نیاز های خاص مانند مقاومت الکترونیکی و حرارتی و آبندی و مقاومت مکانیکی  و ایمنی دارد. در ساختار ساندویچ پانل پلی اورتان،فوم پلی اورتان مابین دو لایه ورق توسط دستگاه های به روز دنیا و مکانیزم های صنعتی تزریق می شود.

ساندویچ پانل پلی اورتان
ساندویچ پانل پلی اورتان

فوم و ورق ها توسط چسب مخصوصی تحت حرارت به یکدیگر می چسبند. ضریب هدایت حرارتی بسیار پایین ساندویچ پانل پلی یورتان باعث شده تا از نوع بهترین عایق های صنعتی جهت پوشش سقف شناخته شود. ساندویچ پنل پلی یورتان مقاوم در برابر رشد گیاهان و قارچها بوده و به علت نداشتن بو،عدم ریزش مواد و عدم امکان زندگی حشرات در داخل فوم بهترین نوع پوشش در سقف مجتمع های صنعتی است. ساندویچ پانل پلی یورتان در دو نوع ساندویچ پانل دیواری و  ساندویچ پانل سقفی تولید و روانه بازار می شود. ساندویچ پانل سقفی دارای عرض مفید پانل ۱/۰۸ متر است. ضمناً به دلیل داشتن یک خط منحصر بفرد در رول فرم پانل سقفی ، بهترین نوع آب بندی و زیبایی سطح کار در هنگام اورلپ کردن دو پانل سقفی را بر روی یکدیگر ممکن می سازد .

مزایای فوم پلی اورتان

  • هدایت حرارتی کم که از تمامی مصالح عایق متداول دیگر کمتر است
  • وزن سبک
  • نفوذپذیری کم در برابر بخارآب
  • چسبندگی قوی به بسیاری از مواد
  • استحکام بالا
  • قابلیت بسیار زیاد در پذیرش تغییر در فرمولاسیون جهت برآورده کردن انتظارات کاربردی
  • فوم سخت پلی یورتان در گستره وسیعی از دما به‌عنوان عایق حرارتی به‌کاربرده شده است،برای مثال این نوع فوم در عایق‌کاری ازت مایع در ۱۹۶- درجه سلسیوس و بخار در ۱۲۶+ درجه سلسیوس به ‌کار برده شده است .
  • قبل تولید در رنج وسیعی از چگالی‌ها است،به‌طوری‌که چگالی این فوم از ۸ کیلوگرم بر مترمکعب به بالا قابل‌دسترس است.
  • مقاومت حرارتی بالا
  • قابلیت فوم شوندگی در محل برای پر کردن شکل‌های پیچیده

کاربرد فوم پلی اورتان

پلی اورتان به دلیل ویژگی های بارز به شکلهای گوناگونی از جمله فوم های نرم و سخت تر،موپلاستیک،الاستومرها،رزین،پوشش،رنو،چسب،انواع جلادهنده و … در دنیا کاربرد دارند. اما کاربرد اصلی پلی اورتان استفاده از فوم آن در دیوارههای ساندویچ پانل است. فوم عایق پلی یورتان،محکم و سبک است که این سبکی در نسوز بودن و طول عمر بالای ساندویچ پانل موثر است. به دلیل به کارگیری از ترکیبات شیمیایی در فوم پلی اورتان امکان رشد هیچ گونه قارچ و میکروبی وجود ندارد. پلی یورتان از نظر ساختار و ترکیب های شیمیایی به سه دسته b1 (نسوز) b2 (کندسوز)b3 (مشتعل شونده)تقسیم می شوند. همچنین چگالی استاندارد ساندویچ پانل پلی یورتان در ساخت ساندویچ پانل پلی یورتان ۴۰ الی ۴۵ کیلوگرم بر متر مکعب است. فوم سخت پلی اورتان مطابق استانداردهای بین المللی جهت استفاده در صنایع عایقکاری،تولید ساندویچ پنل،یخچال و فریزر،اسپری،نفت و گاز مورد استفاده است. ساندویچ پانل پلی اورتان در کلین روم در کانکس مسکونی و صنایع مختلف استفاده می شود. مهم ترین کاربرد این فوم نیز در عایق بندی ساختمان است. برای عایق بندی ساختمان می توان از محصولات آماده که فوم در ساختار آن ها به کار رفته استفاده کرد.   برای مشاهده قیمت ساندویچ پانل روی لینک کلیک کنید.

شرکت ماموت یکی از تولید کنندگام فوم عایق پلی یورتان است. برای اطلاع بیشتر در مورد قیمت این فوم می‌توانید با این شرکت در ارتباط باشید.

دسته مقالات ساندویچ پانلبرچسب ها ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *