تری دی پانل چیست؟

در این مقاله در مورد دیوارهای تری دی پانل – ساندویچ پانل مورد بررسی و ارزیابی قرار داده ایم.

تری دی پانل از دو صفحه مشبک مفتولی که بین آن فوم عایق وجود دارد و جنس فوم عایق آن از پلی استایرن می باشد و دارای خرپای قطری است.تری دی پانل، دارای لایه فوم ساندویچ پانل پلی استایرن می باشد که این فوم  وزن قطعات دیوار و سقف را کاهش داده و در آخر وزن سازه آن کاهش می یابد.

تری دی پانل

بتن ریزی یا شاتکریت دیوارهای تری دی پانل:

شاتکریت در واقع عملیات بتن ریزی برای نصب ساندویچ پانل های دیواری می‌باشد. شاتکریت دیوارهای تری دی پانل به روش تَر صورت می گیرد. پس از آماده شدن بتن برای اجرای شاتکریت به وسیله فشار هوا عملیات بتن پاشی بر روی ساندویچ پانل‌ها انجام می شود.توصیه می شود در صورت اجرای بتن پاشی اگر از پیمانه کردن مصالح بصورت حجمی استفاده می نمایید حتما میزان سنگدانه‌ها با سنجش چگالی حجمی بصورت روزانه بررسی شود.در نظر داشته باشید در عملیات بتن ریزی دیوارهای تری دی پانل بخاطر نصب قرنیزها ضخامت بتن پاشیده شده در پایین دیوارها کم نشود. همچنین توصیه می شود برای ساخت بتن شاتکریت حتما از بتن ساز اتوماتیک استفاده نمایید و از همزن های دستی استفاده ننمایید. در موقع شاتکریت یا بتن ریزی دقت شود مصالح بازگشتی در پایین دیوارها انباشته نگردد و پیش از خشک شدن کامل مصالح بازگشتی آن‌ها را از روی زمین بردارید. همچنین توصیه می شود از مصالح بازگشتی به هیچ عنوان مجددا در عملیات بتن ریزی استفاده نشود.

دقت داشته باشید پیش از نصب دیوارهای تری دی پانل حتما سطح آن‌ها را به وسیله آب مرطوب نمایید. البته رعایت این نکته ضروری است که نباید آب بر روی سطح ساندویچ پانل دیواری جمع نگردد.لازم به ذکر است در هنگام شاتکریت تمام ضخامت دیواری های تری دی پانل را در یک مرحله بتن ریزی نمایید. و سعی کنید که این کار را از سمت پایین به بالا انجام دهید.
شاتکریت دیوارهای تری دی پانل در شرایط خاص شرایطی که در آیین نامه ساختمان های بتن آرمه برای عملیات بتن پاشی یا شاتکریت در مناطق با آب و هوای گرم و یا سرد بیان شده باید رعایت شود.توجه داشته باشید که دمای مصالح در زمان ساخت بتن نباید از ۳۲ درجه سانتیگراد بیشتر شود.در صورتی که در محیط هایی که دمای آن‌ها کمتر از ۵ درجه سانتیگراد قصد بتن ریزی دارید این کار ممنوع می باشد و در صورتی که دمای هوا به کمتر از این مقدار کاهش یافت با ید مجموعه اقدامات حفاظتی انجام پذیرد.لازم به ذکر است عملیات شاتکریت بر روی سطوح یخ زده دیوارهای تری دی پانل مجاز نیست.همچنین برای بتن پاشی در شرایطی که وزش باد شدید است و یا در مواقع بارش باران که سبب جدا شدن دانه های بتن پاشیده شده می شود ممنوعیت وجود دارد. البته این ممنوعیتی برای بتن ریزی بخش هایی از سازه که در معرض وزش باید یا بارش باران نباشند وجود ندارد.

شاتکریت دیوارهای تری دی پانل

 

انواع دیوارهای تری دی پانل:

عایق بکار رفته در این ساندویچ پانل‌ها اغلب دارای ضخامت بین ۴۰ الی ۱۰۰ میلیمتر است و بر همین اساس فاصله صفحات مفتولی جوش شده به هم تقریبا بین ۸۰ تا ۱۴۰ میلیمتر می باشد. بر اساس نوع کاربری این پانل‌ها را به دو دسته تقسیم می کنیم:

دیوارهای تری دی پانل غیر باربر:

این نوع پانل های دیواری به عنوان دیوار جداکننده در سازه‌ها بکار می روند و نسبت به نوع باربر آن دارای ضخامت کمتری می باشند. همچنین عایق بکار رفته در این نوع پانل دیواری کمتر بوده و حدود ۱۰ کیلوگرم بر متر مکعب است. همچنین قطر مفتول مورد استفاده در پانل های دیواری غیر باربر باید حداقل ۲ میلیمتر باشد.

دیوارهای تری دی پانل غیر باربر

دیوارهای تری دی پانل باربر:

از این نوع از پانل های دیواری به عنوان عناصر باربر جانبی یا دیوار برشی در ساخت و سازها استفاده می شود. به علاوه از ساندویچ پانل‌ها در بهینه سازی سازه های فاقد سیستم باربری جانبی یا ضعف در باربری استفاده می شود.ضخامت این پانل‌ها نسبت به نوع غیر باربر آن ضخامت بیشتر است. به گونه ای که حداقل قطر مفتول مورد استفاده باید ۳ میلیمتر و چگالی عایق بکار رفته حدود ۱۵ کیلوگرم بر متر مکعب باشد.

مزایای دیوارهای تری دی پانل:

در ذیل به چند مورد از مزیت های این محصول مختصرا اشاره می شود:

 • کاهش وزن سازه و بارهای ساختمانی
 • مقاومت بالا در برابر تکانه‌ها مانند زلزله
 • سهولت و سرعت در نصب و در نتیجه کاهش نیاز به نیرو انسانی
 • خاصیت عایقی در برابر نفوذ رطوبت ، حرارت و برودت و عایق صوتی کامل
 • دارای انعطاف پذیری و شکل پذیری مناسب در برابر فشار باد و زمین لرزه می باشد.
 • دارای یکپارگی و استحکام می باشد.

بتن پاشی دیوارهای تری دی پانل

کاربرد تری دی پانل:

 • استفاده در سقف ساختمان های مسکونی
 • استفاده در دیوار باربر
 • استفاده در دیوار جداکننده غیر باربر
 • استفاده در دیوارهای باربر برشی

مشخصات فنی تری دی پانل:

 • مفتول های شبکه جوش شده دارای قطر اسمی به ضخامت (۶-۵/۲) میلی متر می باشد.
 • مفتول‌ها دارای مقاومت کششی ۴۰۰۰ کیلوگرم برای دیوارهای باربر و ۳۰۰۰ کیلوگرم برای دیوارهای غیر باربر می باشد.
 • محدوده چشمه شبکه جوش شده از (۱۰۰-۴۰ ) میلی متر می باشد.

دیوارهای تری دی پانل

نصب و اجرای دیواری های تری دی پانل:

پیش از نصب دیوارهای تری دی پانل باید یک پانل در قسمت انتهایی گوشه یکی از دیوارهای خارجی به عنوان پانل مبنا نصب و شاقول شود. از این پانل برای تراز دیوارهای هم جهت و عمود بر خود استفاده می شود. در نهایت سایر پانل های دیواری به ترتیب مورد استفاده به اسکلت متصل می شوند.

مجتمع صنعتی ماموت:

مجتمع صنعتی ماموت بزرگترین تولیدکننده در فروش ساندویچ پانل و تحویل فوری ساندویچ پانل از جمله ساندویچ پانل دیواری، ساندویچ پانل سقفی، ساندویچ پانل سردخانه ای می باشد با مراجعه به سایت می توانید از قیمت ساندویچ پانل مطلع شوید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر از مشخصات و قیمت سازه‌های پیش ساخته به صفحه مربوطه در سایت ساندویچ پانل ماموت مراجعه فرمایید. با ما همراه باشید

ساختار دیوار تری دی پانل

دسته دیوار پیش ساختهبرچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *