9 ویژگی مهم ساندویچ پانل که بایستی از آن آگاهی داشته باشید

هدف از نوشتن این مطلب بررسی و ارزیابی 9 ویژگی مهم ساندویچ پانل که باید از آن آگاهی داشته باشیم را پرداخته ایم.

ساندویچ پانل یکی از کار آمدترین مصالح پیش ساخته است که امروزه به دلیل مزایای زیادی مانند وزن سبک، استحکام و دوام بسیار بالا و قیمت مناسب توانسته به یکی از بهترین مصالح در صنعت ساختمان سازی به شمار رود.ساندویچ پانل ها با ویژگی ها و خواص مناسبی که دارند توانسته اند به یکی از برترین مصالح نوین در صنعت ساختمان سازی تبدیل شوند و بسیاری از معماران به جای استفاده از مصالح سنتی که در گذشته استفاده می کردنند به استفاده از این نوع مسالح پیش ساخته روی آورده اند.

ویژگیهای مهم ساندویچ پانل

  • خواص حرارتی

یکی از ویژگیهای مهم این نوع مصالح پیش ساخته توانایی آنها در تامین بازده عایق حرارتی بالا یعنی ضریب انتقال کلی پایین با حداقل حرارت است. خاصیت حرارتی ساندویچ پانل این نوع سازه های پیش ساخته را از نظر ساختاری به مصالحی با ساختار بسیار مناسب تبدیل کرده است. مواد تشکیل دهنده ای این نوع سازه های پیش ساخته ممکن است دارای ضرایب انبساطی حرارتی متفاوت باشند. تغییرات دما می تواند منجر به تغییرات بعدی در بخش های مختلف ساندویچ پانل شود.

  • رطوبت و اثرات آن

تغییر دما می تواند با یک عمل پمپاژ موجب فشار هوا در داخل این سازه های پیش ساخته شود. این امر منجر به نشت بخار آب به صفحه می شود. دراین مصالح پیش ساخته ممکن است میعان وجود داشته باشد و اقدامات مورد نیاز برای از بین بردن آب یا جلوگیری از تجمع آن در وهله ی اول انجام شود. در نتیجه مسئله عایق بودن یکی از مسائلی است که بایستی برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به آن توجه شود.

  • عایق بودن در برابر صدا

مصالح سنتی که در قدیم برای پوشش دهی ساختمان های استفادده می شد به دلیل جرم بالایی که داشتند موانع صوتی بسیار خوبی در برابرل صدا به شمار می رفتند. اما ساختارهای سبکی اعم از ساندویچ پانل که امروزه برای پوشش دهی ساختمان ها استفاده می شود به راحتی صدا را منتقل می نمایند. در نتیجه بایستی از عایق های خوبی برای ساخت آنها استفاده شود.اصول انتقال صدا یکی از موصوعات مهمی است که در ساخت ساندویچ پانل بایستی به آن توجه شود.

  • سیستم مورد نیاز

بدیهی است که پانل ها بخشی از یک ساختمان را تشکیل می دهند. برخی از سیستم ها برای ترکیب این نوع مصالح پیش ساخته در ساختمان ضروری هستند. یکی از موضوعاتی که می تواند ساختمان را به یک سازه قدرتمند تبدیل نماید سیستم اجرا و نصب است. در واقع اتصال ضعیف می تواند برای ساختمان یک مشکل بزرگ ایجاد نماید. درصورتی که سیستم نصب و اجرای این سازه های پیش ساخته به درستی انجام نگیرد، کل ساندویچ پانل و سیستم های مرتبط با آن می تواند با محدودیت های زیادی روبرو شود.

  • طراحی معماری

ساندویچ پانل ها در دسته مصالحی نوین به شمار می روند که در طرح ها و رنگ ها، اندازه ها و اشکال متفاوتی قابلیت تولید دارند و این امر انعطاف پذیری قابل توجهی برای طراحی ساختمان فراهم می کند و این یکی از مزیت های بزرگ این سازه های پیش ساخته به شمار می رود. پانل ها بایستی به نحوی ساخته و طراحی شوند که با پنجره ها  و درب ها سازگاری کامل داشته باشند. طراحی نادرست می تواند یک مشکل جدی به شمار رود. اما چناچه طراحی پانل ها با موفقیت برنامه ریزی شود یک ساختمان از نظر زیبایی بسیار کارآمد طراحی می شود.

  • آیین نامه ها و مقرارت

همانطور که قبلا توضیح داده شد ساندویچ پانل ها در دسته ی مصالح جدید به حساب می آیند و در گذشته به جای این مصالح از مصالح سنتی اعم از بتن، آجر که مقاومت و استحکام چندانی هم نداشتند، استفاده می کردند. در بسیاری از موارد رویه های ساختمانی و سایر قوانین نظارتی امکان استفاده از این سازه های پیش ساخته را به دست نمی آورند. به احتمال زیاد این آیین نامه برای اینکه محدودیت هایی برای استفاده از ساندویچ پانل ایجاد نمایند، نوشته شده اند. در واقع می توان گفت مقاماتی که وظیفه ی نوشتن رویه ها را بر عهده دارند حتی اگر اجازه ی استفاده از ساندویچ پانل را صادر نمایند، روش های قدیمی که در گذشته برای ساختمان سازی استفاده میشد را ترک نمی کنند. معماران و مهندسان می توانند با ذکر توضیحاتی در مورد مزایای استفاده از ساندویچ پانل مقامات را متقاعد کرده و استفاده از این نوع سازه های پیش ساخته را رواج دهند.

  • هسته و مواد پوشش دهنده

برای ساخت ساندویچ پانل ها از مواد مختلفی استفاده شده است. ورق هایی که این سازه های پیش ساخته با استفاده از آن پوشانده می شوند می تواند از جنس گالوانیزه، آلوزینک و یا آلومینیوم باشد. همچنین فوم های به کار رفته در ساندویچ پانل می تواند از جنس پلی یورتان، پلی استایرن، پشم سنگ یا پشم شیشه باشد. یکی از مهمترین موادی که برای اتصال این سازه های پیش ساخته به کار می رود، چسب است. به دلیل اینکه ساندویچ پانل کاربردهای فروانی دارند بایستی کاملا ضد آب بوده، در برابر دماهای بالا و پایین مقاومت داشته و از رشد میکروب ها ، قارچ ها و کپک ها جلوگیری نماید.

بیشتر چسب هایی که برای اتصال این سازه های پیش ساخته به کار می روند بر پایه ی رزینهای مصنوعی، ترموستها یا پلاستیک های حرارتی ساخته می شوند که معمولا با مواد دیگری مانند لاستیک ترکیب می شوند.انعطاف پذیری و مقاومت بسیار بالا برای گرفتن نیروهای دیفرانسیل از الزمات اساسی یک چسب با کیفیت و خوب است.

  • عایق بندی

عایق بندی یکی از مهمترین مسائلی است که در ساختمان ها بایستی به آن ها توجه شود. موادی که برای تشکیل ساندویچ پانل ها مورد استفاده قرار می گیرند به صورت جداگانه توسط سازمان های تحقیقاتی ساختمان مورد ارزیابی قرار می گیرند.سیستم عایق بندی یکی از مهمترین سیستم هایی است که در ساخت ساندویچ پانل بایستی مورد استفاده قرار گیرد. پانل ها با تغییر دما ممکن است منقبض یا منبسط شوند. یک عایق بندی یا اتصال نازک می تواند به راحتی تحت فشارهای 50 درصدی قرار گیرد. محل های اتصال در دمای بالا و پایین محکم بماند. مواد باید به صفحات مجاور بچسبد و آنها را محکم فشار دهد.

این سازه های پیش ساخته نباید خیلی سفت باشند تا در دمای پایی ترک نخورند یا در صورت قرار گرفتن در معرض گرما آویزان نشوند. باید در برابر تنشهای خستگی مقاومت بالایی از خود نشان دهند. در صورت قرار گرفتن در معرض نورخورشید، رطوبت، انجماد و ذوب شدن برای مدت طولانی بایستی از مقاومت بسیار بالایی بخوردار باشند.

  • کنترل کیفیت

کنترل کیفیت یکی از دیگر مسائل مهمی است که در تولید ساندویچ پانل بایستی به آن توجه شود. اینکه پیوند بین هسته و پوشش ها در ساندویچ پانل به چه صورتی انجام شده است از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چراکه رطوبت حتی اگر خطرناک هم نباشد می تواند از لحاظ ظاهری وضعیت ناخوشایندی را برای این سازه های پیش ساخته فراهم نماید. سطوح این سازه های پیش ساخته بایستی در برابر  هوا و سایش مقاوم باشد و در صورت قرار گرفتن در معرض رطوبت بایستی ظاهر خود را حفظ نمایند. همچنین تلورانس ابعادی ساندویچ پانل بایستی به یکدیگر نزدیک باشد. نحوه تولید ساندویچ پانل ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است  و در برخی از موارد کیفیت نامرغوب ساندویچ پانل نیز می تواند به سازه شما آسیب فراوانی وارد نماید.به همین دلیل کنترل دقیق کیفیت یکی از مسائلی است که بایستی مورد توجه قرار گیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساندویچ پانل و انواع آن اعم از ساندویچ پانل گالوانیزه، ساندویچ پانل آلوزینک و متلقات آن مانند فوم پلی یورتان، فوم پلی استایرن شما می توانید از طریق شماره تماسهای مربوطه با کارشناسان فروش شرکت ماموت در ارتباط باشید و از کارشناسان فروش ما در این زمینه راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

امیدوارم از خواندن مطلب 9 ویژگی مهم ساندویچ پانل که باید از آن آگاهی داشته باشیم نهایت استفاده را برده باشید.

دسته مقالات ساندویچ پانل