مزایا و معایب پانل کامپوزیت

 

هدف از نوشتن این مطلب بررسی مزایا و معایب ساندویچ پانل کامپوزیت است.در صورتی که قصد دارید در مورد موضوع مزایا و معایب پانل کامپوزیت اطلاعات بیشتری کسب نمایید ما را در ادامه این مقاله همراهی نمایید.

همانطور که درمقالات قبل ذکر شد ساندویچ پانل نوعی مصالح پیش ساخته هستند که از دو لایه ورق به همراه فوم عایق تشکیل شده اند و به دلیل ساختار سبکی که دارند به عنوان جایگزین بسیار مناسبی برای مصالح سنتی  قدیمی به شمار می روند.پانل های کامپوزیت یکی از انواع پانل ها هستند که در کارخانه ها طراحی و تولید می شوند و به دلیل ساختار قدرتمندی که دارند امروزه استفاده از آنها در صنعت ساختمان سازی بسیار رایج شده است.

برای تولید این نوع ساندویچ پانل ها از متریالی چون روکش های آلومینیوم یا فلز فولاد به همراه هسته پلی یورتان بهره گرفته شده است.صخامت فوم پلی یورتان که برای ساخت این نوع پانل ها استفاده می شود در حدود 30 تا 200 میلیمتر است.البته ضخامت فوم با توجه به کاربرد پانل و میزان عایق مورد نیاز توسط نرم افزارهای مخصوصی تعیین می شوند.این نوع از پانل ها دارای ضریب عایق بندی بسیار بالایی هستند و به همین سبب استفاده از این پانل ها در صنعت ساختمان بسیار افزایش یافته است. این نوع ساندویچ پانل ها نسبت به فریم های فلزی یا چوبی از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار هستند و به همین دلیل جهت پوشش دهی سقف یا دیوار ساختمان ها از این پانل ها بهره گرفته می شود.

ساندویچ پانل کامپوزیت در مکان های مختلفی قابل استفاده می باشند. از مهمترین کاربردهای این نوع پانل ها می توان به ساخت بام و سقف، پارتیشن بندی، روکش فلزی نمای خارجی و دیوارهای حمال اشاره نمود. گفتنی است این نوع پانل ها در انواع مختلف ساختمان های تجاری نیز کاربرد گسترده ای دارند.این نوع از ساندویچ پانل عایق بسیار مناسبی برای سیستم های سرمایشی محسوب می شوند. علاوه بر آن، این نوع پانل ها را می توان برای ساخت انواع تابلوهای تبلیغاتی استفاده نمود و آنها را جایگزین فلزاتی مانند فولاد سنگین کرد.

مصالحی که به منظور پوشش دهی دیوارها و سقف های ساختمان استفاده می شوند علاوه بر مزایای ذکر شده دارای معایبی نیز هستند. ساندویچ پانل کامپوزیت از این قاعده مستثنی نیست. این نوع پانل ها در کنار مزایای زیادی که دارند دارای معایبی نیز هستند که در ادامه قصد داریم در مورد مزایا و معایب این نوع از پانل ها اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

مزایای استفاده از پانل کامپوزیت

 • از ویژگیهای منحصر به فرد پانل هایی که با استفاده از کامپوزیت ساخته می شوند این است که به صورت جداگانه تولید می شوند. این مزیت به شما اجازه می دهد تا در کوتاهترین زمان ممکن بتوانید این نوع پانل ها را نصب نمایید و همچنین باعث می شود بتوانید هزینه های ناشی از ساخت و ساز را به میزان چشمگیری کاهش دهید و این از نظر اقتصادی برای کاربر به صرفه تر خواهد بود.
 • استفاده از ساندویچ پانل کامپوزیت مدت زمان اتمام پروژه را به میزان قابل توجهی کوتاهتر می نماید.
 • این نوع از ساندویچ پانل ها به صورت تک واحدی تولید می شوند. در نتیجه این نوع پانل ها به هنگام استفاده نیازی به تغییرات ندارند.
 • این نوع از پانل با استفاده از بهترین عایق ها و با ضخامت کم تولید شده و این امر باعث می شود به میزان قابل توجهی در مصرف انرژی برای ساختمان صرفه جویی شود.سازه هایی که با استفاده از ساندویچ پانل کامپوزیت تولید می شوند انرژیِ کمتری مصرف کرده و به همین دلیل به این سازه ها می توان بیشتر از سازه های دیگر اعتماد کرد.
 • در صخامت این نوع پانل ها محدودیت فراوانی وجود دارد و این امر به کاهش فضای مورد نیاز کمک بسزایی می کند. این امر باعث آسانتر شدن ساخت نواحی مسکونی خواهد شد.
 • پانل های کامپوزیتی باعث می شود ساختمان در برابر آب و باد محافظت شوند و مانع از نفوذ آب به داخل سازه می شود. این نوع از پانل ها بسیار بادوام بوده و عملکرد بی نظیری در برابر بار و فشار دارند و چناچه در معرض فشار قرار گیرند در مقایسه با سایر پانل ها آسیب کمتری می بینند.
 • با استفاده از این نوع پانل ها دیگر نیازی نیست از متریال یا مواد دیگری برای ساخت و ساز ساختمان استفاده نمایید. پانل های ساخته شده با کامپوزیت قابلیت جدا شدن دارند و این امر بازسازی ساختمان را راحت تر می نماید.از طرفی دیگر این نوع پانل ها انعطاف پذیری طراحی را در طول ساخت و ساز را افزایش داده و این نکته مثبتی برای این نوع پانل ها به شمار می رود.
 • ساندویچ پانل کامپوزیت هزینه نگهداری بسیار پایینی دارند و این امر موجب شده بسیاری از افراد استفاده از این نوع پانل ها را به پانل های دیگر ترجیح دهند.
 • این نوع از ساندویچ پانل از انتشار گازهای گلخانه ای را در فرایند تولید، نصب و حمل و نقل به میزان  قابل توجهی جلوگیری می کنند.
 • این نوع از پانل ها در نمایه ها و بافت های متفاوتی قابل دسترس هستند.این ویژگی به سازندگان اجازه می دهد تا بتواند از این پانل ها در سبک ها و طرح های گوناگونی استفاده نمایند. این نوع از ساندویچ پانل در چندین پوشش فلزی و رنگ های متفاوت قابل دسترس هستند. به این ترتیب سازندگان می توانند این پانل ها را در طرح ها و الگوهای متفاوتی ارائه دهند.جذابیت و نمای خوب این پانل ها باعث شده که بتوان از آنها بدون پرداخت هم استفاده نمود.
 • این نوع از پانل ها به راحتی خم شده و شکل می گیرند. این ویژگی این فرصت را به ما می دهد تا بتوان منحنی ها و ویژگی های مختلف دیگری را به ساختار این نوع پانل ها اضافه نمود.

 

مزایا و معایب پانل کامپوزیت

معایب استفاده از ساندویچ پانل کامپوزیت

 • یکی از ایرادهایی که به ساندویچ پانل کامپوزیت وارد است مربوط به قیمت آن است.اگرچه استفاده از ساندویچ پانل کامپوزیت به میزان زیادی هزینه های ناشی از ساخت و ساز را کاهش می دهد اما لازم به ذکر است که این نوع پانل ها در مقایسه با سایر مصالح سنتی از قیمت بالاتری برخوردار هستند که این از نظر اقتصادی برای خریدار مقرون به صرفه نخواهد بود.
 • پانل های کامپوزیت در صورتی که در معرض شرایط آب و هوایی بد مانند تند باد، طوفان قرار گیرند به راحتی آسیب دیده و در سطح آنها فرو رفتگی به وجود می آید. به همین دلیل برخی از تولید کنندگان سعی می کنند تا با استفاده از موادی خاص استحکام و دوام این نوع پانل ها را افزایش داده و میزان آسیب پذیری آنها را در برابر عوامل طبیعی کاهش دهند.
 • ساندویچ پانل کامپوزیت مقاومت بسیار بالایی در برابر آب و رطوبت دارند.اما اگر برای ساخت آنها از آلومینیوم استفاده شده باشد مقاومت چندانی در برابر آب و رطوبت ندارند و به سادگی آسیب خواهند دید.

در صورتی که قصد دارید در مورد ساندویچ پانل کامپوزیت، کاربردهای این نوع پانل و انواع ساندویچ پانل نظیر ساندویچ پانل پشم شیشه، ساندویچ پانل آلوزینک، ساندویچ پانل لانه زنبوری اطلاعات بیشتری کسب نمایید می توانید به صحه مربوطه در سایت مراجعه نموده و از کارشناسان فنی ما در این رابطه اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

امیدوارم از خواندن مطلب مزایا و معایب پانل کامپوزیت نهایت استفاده را برده باشید.

دسته مقالات ساندویچ پانل