با توجه به اینکه این روزها استفاده از ساندویچ پانل‌ها طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است و امروزه برای پوششدهی بسیاری از سازه‌ها از ساندویچ پانل‌های سقفی و دیواری استفاده می‌شود، شاید ذهن بسیاری از افراد به این موضوع مشغول شده باشد که مزایا و معایب استفاده از ساندویچ پانل چیست. در این مقاله قصد داریم به صورت کاملا تخصصی مزایا و معایب استفاده از ساندویچ پانل را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهیم.

استفاده از ساندویچ پانل چه مزایایی دارد؟

استفاده از ساندویچ پانل به عنوان یکی از پیشرفته ترین مصالح پیش ساخته ساختمانی مزایای بی شماری دارد که در این قسمت قصد داریم به تعدادی از این مزایا به صورت مختصر اشاره داشته باشیم.

 • ساندویچ پانل‌ها نسبت به سایر مصالح سنتی وزن بسیار سبک تری دارد. لذا حمل و نقل آنها به مکانهای دیگر آسان‌تر است و این یکی از نکات مثبتی است که می‌توان در مورد مزایای ساندویچ پانل‌ها نام برد.
 •  مصالح سنتی در برابر حوادث طبیعی مانند زلزله مقاومت چندانی ندارند. این در حالی است که ساندویچ پانل‌ها به واسطه ی وزن سبکی که دارند مقاومت خوبی از خود برابر حوادثی مانند زلزله، سیل نشان می‌دهد و خسارتهای جانی و مالی بسیار کمی به وجود خواهد آورد.
 •  نکته دیگری که در مورد این مصالح وجود دارد، مربوط به قیمت آنهاست. این نوع مصالح پیش ساخته قیمت پایین‌تری دارد و این امر موجب می‌شود هزینه های ناشی از ساخت و ساز به طرز چشمگیری کاهش یابد و این یکی از نکات مثبت در مورد ساندویچ پانل‌ها می‌باشد.
 •  پانل‌های سقفی و دیواری به عایق‌های حرارتی و برودتی مجهز هستند و این یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این سازه‌های پیش ساخته است چراکه مانع از اتلاف انرژی می‌شوند.
 •  پنل‌های ساندویچی سقفی و دیواری در رنگها و طرح‌های متفاوت قابل تولید هستند و استفاده از هر نوع از آنها بسته به کاربری مصرف کننده دارد.
 •  نصب و اجرای این مصالح پیش ساخته بسیار آسانتر از مصالح دیگر است و این یکی از نقاط قوت استفاده از پانل‌ها است چراکه در زمان تا حدود بسیار زیادی صرفه جویی خواهد کرد.
 •  پانل‌ها با توجه به اینکه با استفاده از نرومادگی طراحی شده اند، در زمان نصب کاملا به یکدیگر چفت شده و این موضوع اجازه نفوذ رطوبت را به داخل سازه ها نمی‌دهد.
 • این نوع مصالح ساختمانی با قابلیت شستشو طراحی شده اند به این معنی که می‌توان آنها را بدون کوچکترین آسیبی شستشو داد.
 •  برخی از پانل‌ها به عایق‌های صوتی تجهیز شده اند که از ورود صدا به داخل سازه‌هایی مانند آمفی تئاتر، سالنهای سینما جلوگیری می‌کند.
 • بعضی از پانل‌ها مقاومت بسیار خوبی در برابر آتش‌سوزی دارند و مقاومت بالای آنها باعث شده این سازه‌ها طرفداران زیادی داشته باشند.
 •  عایق‌های سرما و گرما در برخی از پانل‌های ساندویچی به کار رفته است و این به این معنی است که از این مصالح در هر نوع شرایط آب و هوایی می‌توان استفاده نمود.
 •  به دلیل اینکه ساندویچ پانل با استفاده از متریال و مواد مقاومی ساخته شده است محافظ بسیار خوبی در برابر خوردگی و پوسیدگی هستند.علاوه بر این استفاده از ساندویچ پانل موجب زیبایی بخشیدن به سازه مورد نظر می‌شود.

ساندویچ پانل‌ها چه معایبی دارند؟

هر محصولی علاوه بر مزایایی که دارد از معایبی هم برخوردار است که دانستن آنها به شما کمک می‌کند تا آگاهی بیشتری در مورد محصولات داشته باشید. این امر در مورد ساندویچ پانل هم صدق می‌کند. ساندویچ پانل‌ها به عنوان سازه‌هایی پیش ساخته ای که برای پوشش دهی سقف و دیوار مکان‌هایی مانند سوله، کارخانه و… استفاده می‌شوند، علاوه بر اینکه استفاده از آنها مزیت های بی شماری دارد دارای معایبی زیادی نیز هستند.در قسمت زیر قصد داریم به معایب ساندویچ پانل اشاره داشته باشیم.

 • پانل‌های پشم شیشه و پانلهای فلزی که از نظر ساختاری تخصصی هستند جدای از اینکه نصب و اجرای آنها هم نیازمند تخصص است، زمان زیادی هم لازم است. از طرفی مونتاژ و نصب آنها اگر به صورت تخصصی انجام شود قیمت آنها به مراتب بالاتر خواهد رفت.
 •  ساندویچ پانل‌هایی ساخته شده با پشم معدنی ضریب انتقال حرارت بالایی دارند و این موضوع یکی از ایرادهای ساندویچ پانل است.
 •  ساندویچ پانل‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند و ساندویچ پانلهای PIR و PUR دو نمونه از این ساندویچ پانل‌ها هستند. به دلیل اینکه ساندویچ پانل‌های ذکر شده موجب می‌شوند دمای هوای درون و بیرون ساختمان متفاوت شود ممکن است بعد از نصب ورق فلزی از فوم جدا شود و این یکی از بدترین عیب‌هایی است که می‌توان در مورد ساندویچ پانل گفت.

جمع بندی

با توجه به اطلاعاتی که در مورد مزایا و معایب ساندویچ پانل ذکر شد، می‌توان به این نکته پی برد که مزایای ساندویچ پانل‌ها از معایب آنها بیشتر است و در صورتی که می‌خواهیم برای پوشش‌دهی سازه‌های خود از مصالح پیش ساخته استفاده کنیم مسلما ساندویچ پانل‌های سقفی و دیواری بهترین گزینه می‌باشند.
ساندویچ پانل یکی از پیشرفته ترین مصالح پیش ساخته است که از ورق‌هایی مانند آلومینیوم، آلوزینک، ورق گالوانیزه و از فوم‌های عایقی مانند فوم پلی یورتان، فوم پلی استایرن، فوم پشم سنگ، پلی استایرن و فوم xps تشکیل شده است. در این مقاله به صورت کاملا تخصصی در مورد مزایا و معایب ساندویچ پانل توضیحاتی داده شده است.علاقمندان به سازه ساندویچ پانل می‌توانند در مورد قیمت ساندویچ پانل، سایر مزایا و معایب این مصالح پیش ساخته از طریق راههای ارتباطی که در سایت ذکر شده است با کارشناسان فروش ما در ارتباط بوده و از آنها اطلاعات لازم در این خصوص را دریافت نمایید.

دسته مقالات ساندویچ پانل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *