مزایا و معایب سقف عرشه فولادی
هدف از نوشتن این مطلب ارزیابی مزایا و معایب سقف عرشه فولادی است. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

تعریفی کوتاه از سقف عرشه فولادی

قبل از اینکه به بررسی مزایا و معایب سقف عرشه فولادی بپردازیم بهتر است تعریفی کوتاه از سقف عرشه فولادی داشته باشیم.در حال حاضر بسیاری از افراد در مورد اینکه چه نوع سقفی برای سازه خود مناسب تر است آگاهی کافی ندارند.سقف عرشه فولادی یکی از کارآمد ترین انواع سقف ها است که با داشتن خصوصیات منحصر به فردی اعم از صرفه جویی در زمان و کاهش هزینه مورد توجه بسیاری از معماران و مهندسان قرار گرفته است و بسیاری از افراد فعال در صنعت ساختمان سازی از این سقف استفاده می کنند. این نوع ورق ها، ورق هایی فولادی با ظاهری مواج و از جنس فولاد هستند که از آنها به عنوان سقف یا کامپوزیت استفاده می شود. این ورق ها با استفاده از روش نورد سرد تولید شده و توسط تیرچه روی سقف به عنوان محافظ و یا عایق استفاده می شوند.این دسته از ورق ها وزن بسیار کمی دارند اما علی رغم وزن بسیار سبک آنها، مقاومت بسیار بالایی برای تحمل وزن دارند و این امر موجب کاهش هزینه های ناشی از حمل و نقل و نصب می شود. این نوع ورق ها از دوام و استحکام بسیار بالایی برخوردار بوده و عمر آنها در حدود 50 سال تخمین زده شده است.

دلایل اهمیت سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی را به دلایل زیادی مورد استفاده قرار می دهند.از مهمترین دلایلی که از این نوع سقف در صنعت ساختمان سازی استفاده می کنند می توان به موارد زیر اشاره نمود. صرفه جویی در زمان کاهش هزینه این نوع از ورق ها، مقاطعی فولادی هستند که به صورت خمشی و مختلط موجود هستند.منظور از مختلط بودن آنها این است که این محصول از دو عنصر یعنی ورق فولادی گالوانیزه ذوذنقه ای شکل و گل میخ تشکیل شده است. گل میخ، میله هایی هستند که به ورق گالوانیزه ذوذنقه ای شکل چسبیده اند.اجرای این نوع از سقف ها به روش آرماتوربندی و بتن ریزی صورت می گیرد. با استفاده از سقف عرشه فولادی به میزان قابل توجهی می توان فرایند اجرا پروژه را سرعت بخشید و این محصول به میزان زیادی به بهبود ساخت و ساز کمک می نماید.

مزایای سقف عرشه فولادی

ورق عرشه فولادی به سبب استحکام و مقاومت بسیار بالایی که دارد دارای مزیت های زیادی است که در ادامه قصد داریم به برخی از این مزایا اشاره نماییم.

 • سرعت بالای تولید

استفاده از قالب بندی در هنگام نصب و اجرای سقف عرشه فولادی باعث می شود تیرهای فرعی و شمع به طور کلی حذف شوند. از طرفی دیگر این نوع از ورق ها دارای نماد مدیریت کیفی IS09001 است. همچنین کیفیت ورق عرشه فولادی مورد تایید فنی مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی است.

 • کاهش وزن سازه

استفاده از این سقف در مرحله بتن ریزی موجب می شود به میزان چشمگیری در مصرف بتن صرفه جویی شود. به این ترتیب وزن مرده ی محصول کاهش پیدا می کند و بدیهی است که این امر وزن نهایی سازه را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

 • کاهش خطا، هنگام ساخت

ساخت این نوع سقف ها به صورت صنعتی انجام می شود وهمین امر موجب می شود تا خطاهایی که ممکن است نیروی انسانی در حین نصب و اجرای سقف عرشه فولادی داشته باشند، به میزان زیادی کاهش داشته باشد.

 •  مقاومت بالا در برابر حوادث طبیعی

سقف عرشه فولادی به دلیل متریالی که برای ساخت آن استفاده شده است از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. مقاومت بالای این نوع سقف موجب می شود که بتواند بارهای حین اجرای کار را به خوبی کنترل کرده و می توان به عنوان نوعی سکوی کار از این محصول استفاده نمود.همچنین بعد از اینکه این نوع از ورق ها به عنوان سقف در سازه قرار گرفتند دسترسی به تاسیسات آسانتر می شود.

 • کاهش لرزش ساختمان

یکی از ویژگیهایی که این نوع سقف را از سایر سقف ها متمایز می کند، عایق بودن آنها در برابر صدا است. این ویژگی باعث می شود سرو صدا به میزان زیادی کاهش یابد.لذا آن دسته از افرادی که حساسیت فراوانی به سرو صدا دارند می توانند از سقف عرشه فولادی برای سازه خود استفاده نمایند. البته سقف عرشه فولادی علاوه بر مزایای ذکر شده، مزیت های دیگری نیز دارند که از میان آنها می توان به سرعت اجرای بالا، امنیت اجرایی بالا و بتن ریزی هم زمان اشاره نمود.

معایب سقف عرشه فولادی

همانند سایر محصولات این محصول در کنار مزایای زیادی که دارد دارای معایبی نیز می باشد. در این بخش قصد داریم به ارزیابی معایب سقف عرشه فولادی بپردازیم.

پیچیدگی کاربرد

استفاده از این سقف ها در سازه های بتنی دارای پیچیدگی هایی است که بایستی قبل از استفاده از این مصالح در سازه های بتنی از روش ها و راهکارهایی مخصوص استفاده نمایید.

نصب دشوار

یکی از نکاتی که بایستی در حین استفاده از این مصالح به آن توجه داشته باشید این است که نصب سقف عرشه فولادی آسان نیست و برای مونتاژ این مصالح بایستی از متخصصان و کارشناسان باتجربه بهره بگیرید. این موضوع به این دلیل است که این سقف ها دارای لرزش زیادی هستند و چناچه می خواهید از  لرزش ساختمان جلوگیری نمایید بایستی آنها را طبق مقرارت ملی ساختمان بنا نمایید.

مزایا و معایب سقف عرشه فولادی

نکاتی مهم در حین اجرای سقف عرشه فولادی

 • نصابانی که به نصب این محصول می پردازنند بایستی تمامی موازین و استانداردهای SDI را در حین نصب به کار بگیرند. در ادامه قصد داریم به نکاتی که نصابان باید در هنگام اجرای این سقف رعایت نمایند اشاره نماییم.
 • فاصله میان تیرچه ها تا چهارچوب سقف بایستی در نظر گرفته شود.
 • دو عرشه ای که به یکدیگر وصل می شوند بایستی حداقل طولی معادل 50 میلی متر از آن ها بر روی تیرهای اصلی قرار گیرد.
 • ارتفاع هر کدام از این عرشه ها بایستی بین 5 تا 57.7 سانتینر باشد.
 • پوشش روی گل میخ بایستی در حدود 13 میلیمتر باشد و چناچه کمتر از این حد باشد به این معنی است که اجرای این سقف به درستی انجام نگرفته است.
 • متصل کردن این نوع ورق ها فقط بر روی تیرها امکان پذیر است و بر روی قسمت های دیگر نباید متصل شود.
 • یکی از موارد مهمی که در حین نصب این نوع سقف ها بایستی در نظر گرفته شود تمیز بودن سطح روی آنهاست که بایستی عاری از هرگونه کثیفی و آلودگی باشد.
 • یکی دیگر از مواردی که در حین اجرای سقف عرشه فولادی باید به آن توجه شود این است که از ورق هایی که دارای شکل نامناسبی هستند نباید استفاده شود. در غیر اینصورت سازه مورد نظر شما از استحکام و مقاومت نخواهد داشت
 • علاوه بر این جوشکاری بر روی این نوع سقف ها بایستی در دمای 18 درجه سانتی گراد انجام شود.
 • در هنگام نصب این نوع ورق ها نیازی به آرماتورکشی، قالب بندی و شمع گذاری وجود ندارد.
 • در هنگام نصب بین ورق های عرشه فولادی نباید هیچ گونه فاصله ای باشد.

نتیجه گیری

به طور کلی می توان گفت این نوع از ورق ها با داشتن ویژگیهای مثبتی اعم از سرعت اجرای بالا، کاهش لرزه ساختمان و قیمت مقرون به صرفه در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی یکی از پرکاربردترین نوع ورق ها به شمار می روند اما نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که این نوع ورق ها در کنار مزیت های زیادی که دارند، معایبی نیز دارند که قبل از به کارگیری این نوع ورق ها برای سازه خود بایستی در مورد معایب استفاده از این ورق نیز آگاهی داشته باشید.همچنین نصب این نوع ورق ها بسیار حساس است و بایستی برطبق استانداردهای خاصی صورت گیرد چراکه نصب نادرست این نوع ورق ها می تواند سازه شما را با مشکلات فراوانی مواجه نماید.

در صورتی که تمایل دارید در مورد سازه های پیش ساخته مانند ساندویچ پانل یا انواع ورق ها مانند ورق گالوانیزه، ورق آلوزینک، ورق پلی کربنات آگاهی بیشتری کسب نمایید، می توانید از طریق شماره تماسهای موجود در سایت با ما در ارتباط باشید. کارشناسان فروش ما به صورت تمام وقت آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

امیدوارم از خواندن مطلب مزایا و معایب سقف عرشه فولادی نهایت استفاده را برده باشید.

دسته مقالات ساندویچ پانل