مزایا و معایب فوم عایق پلی یورتان

هدف از نوشتن این مطلب ارزیابی مزایا و معایب فوم پلی یورتان است. با ما همراه باشید.

تعریف کلی فوم عایق پلی یورتان

فوم پلی یورتان یکی از پرکاربردترین نوع فوم‌ها است که از واکنش دو ماده به نام ایزوسیانات و پلی ال ها تشکیل می شوند. این دو ماده وقتی با همدیگر ترکیب می شوند، به جامد تبدیل شده و به صورت فوم درمی آیند. از این نوع فوم‌ها می توان به عنوان عایق ساندویچ پانل نیز استفاده نمود. فوم پلی اورتان دارای مزایا و معایب متفاوتی هستند.در این مطلب قصد داریم به صورت تخصصی مزیت ها و معایب فوم پلی یورتان را مورد بررسی قرار دهیم.

مزایا و ویژگهای فوم پلی یورتان

 • این نوع فوم عایق نوعی عایق حرارتی است که به هیچ عنوان دچار سائیدگی و یا خوردگی نمی شود.
 • این نوع فوم رطوبت و بخار آب را به خود جذب نمی کند در حالی که سایر فوم‌های فاقد این خاصیت هستند.
 • ضریب انتقال حرارتی این نوع فوم بسیار پایین است. لذا به میزان قابل توجهی از به هدر رفتن انرژی جلوگیری می نماید.
 • فوم پلی اورتان به دلیل ساختاری که دارد از تجمع و رشد میکروب، قارچ و یا باکتری ها جلوگیری می نماید
 • وزن این عایق بسیار سبک بوده و نه تنها بار اضافی به سازه وارد نمی کند بلکه وزن نهایی سازه را هم کاهش می دهد.
 • فوم عایق پلی اورتان نوعی فوم با قابلیت تزریق است. در نتیجه برای مکان هایی که نیاز به عایق کاری های حجیم دارند و یا غیر قابل دسترس هستند، مورد استفاده قرار می گیرد.
 • این نوع فوم قابلیت این را دارد تا تمام حفره هایی که در مکان مورد نظر شما وجود دارد را پوشش دهد. فوم پلی یورتان به عنوان نوعی درزگیر برای پوشش دهی شکاف ها و درزهای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، لذا احتمال اینکه رطوبت و یا هر ماده ی دیگری در دراز مدت به داخل فوم نفوذ کند، تقریبا صفر است.
 • دانسیته این عایق براساس سلیقه و درخواست مشتری قابل تغییر است.
 • فوم عایق پلی یورتان نوعی عایق آکوستیک به شمار می رود و می تواند از ورود سر و صدا به داخل سازه ها جلوگیری نماید. این نوع از فوم‌ها برای ساخت ساندویچ پانل پلی یورتان استفاده می شود که در دو نوع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی قابل استفاده است.
 • این عایق در برابر فشار، ضربه و یا ترک خوردگی مقاومت بسیار بالایی دارد.

مزایا و معایب فوم عایق پلی یورتان

معایب فوم پلی یورتان

 • یکی از معایب فوم پلی یورتان این است که در زمره ی مواد تجدید ناپذیر محسوب می شوند و در مدت بسیار طولانی به محیط زیست باز می گردنند. این موضوع یکی از ایرادهای این نوع فوم در مقایسه با فوم‌های دیگر می باشد.
 • گازهایی که هنگام کار با فوم پلی اورتان آزاد می شود برای افرادی که با این فوم کار می کنند بسیار مضر است، لذا افرادی که با این فوم‌ها کار می کنند بایستی حتما از موارد ایمنی مانند دستکش و یا ماسک استفاده نمایند، درغیر اینصورت ممکن است به پوست انسان آسیب جدی برسد.
 • یکی از معایب این فوم این است که در صورتی که این نوع فوم‌ها به سطوح بچسبند دیگر نمی توان با هیچ نوع روشی آن را پاک نمود. لذا این فوم‌ها اغلب برای مکان هایی استفاده می شود که نیاز به تعمیر و یا بازسازی در آینده ندارند. بنابراین افرادی که از این نوع فوم برای عایق بندی مکان های خود استفاده می کنند بایستی از این موضوع آگاهی کامل داشته باشند.

تخریب پلی یورتان ها

با توجه به اینکه فوم پلی اورتان نوعی پلیمر محسوب می شود امکان تخریب این نوع فوم در دراز مدت وجود دارد. آنزیم ها و قارچ ها می توانند موجب تخریب این نوع فوم‌ها شوند. روشهای مختلفی برای جلوگیری از آسیب دیدن این نوع فوم‌ها وجود دارد که از میان آنها می توان به هیدرولیز، فتولیز، سلولیز،تومولیز و پیرولیز اشاره نمود.

نتیجه گیری

به طور کلی می توان گفت فوم پلی یورتان دارای مزایای بسیاری زیادی می باشد و در صنایع مختلف کاربرد فراوان دارد، اما بایستی به معایبی که این نوع عایق حرارتی دارد نیز توجه شود. در صورتی که افرادی که فوم پلی اورتان استفاده می کنند از معایب آن آگاهی نداشته باشند ممکن است خسارت های غیر قابل جبرانی به سازه و یا سلامت خود بزنند.لذا توصیه میشود قبل از خرید فوم مذکور، اطلاعات کافی در مورد این فوم و کاربردهای آن داشته باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات فنی فوم عایق پلی یورتان می توانید از طریق راه های ارتباطی که در سایت درج شده است با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان فروش ما در این رابطه مشاور رایگان دریافت نمایید.

دسته مقالات ساندویچ پانل