ورق کامپوزیت آلومینیوم

تعریف ورق کامپوزیت آلومینیوم

هدف از نوشتن این مطلب بررسی و ارزیابی یکی از انواع ورق ها به نام ورق کامپوزیت آلومینیوم است. با ما همراه باشید.

ورق کامپوزیت آلومینیوم یکی از انواع ورق هایی است که امروزه در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد. امروزه بسیاری از طراحان و مجریان امروزه برای نمای ساختمان از این نوع ورق ها استفاده می کنند.این نوع از ورق ها متشکل از سه لایه شامل دو لایه ورق بیرونی از جنس آلومینیوم و یک لایه مرکزی غیر آلومینیومی هستند. لایه مرکزی از جنس پلی اتیلن، پلی یورتان و یا مواد معدنی می باشد. این سه لایه با استفاده از چسب پلیمری به یکدیگر متصل می شوند. روی سطح ورق کامپوزیت با یک لایه فیلم محافظت می شود که از ورق در برابر عوامل طبیعی محافظت می نماید.

ورق کامپوزیت آلومینیوم دارای وزنی در حدود 6kg/m2 است. اصلی ترین کاربرد این ورق ها در صنایع ساختمانی است و به عنوان یکی از بهترین مصالح برای اجرای ساختمان های بلند و برج ها به شمار می روند.این نوع از ورق ها در ابعاد  و رنگهای متفاوت قابلیت اجرا دارند.

ورق کامپوزیت آلومینیومی

مزایای ورق کامپوزیت آلومینیوم

ورق کامپوزیت آلومینیوم در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی برتری های فراوانی دارند که در قسمت زیر به شرح هر یک از این مزیت ها خواهیم پرداخت.

 • سبک سازی وزن نمای ساختمان

با توجه به این موضوع که این ورق ها از موادی مانند پلی اتیلن و آلومینیوم تشکیل شده اند، وزن آنها بسیار سبک است. در نتیجه باعث می شوند وزن نمای ساختمان به طرز چشمگیری کاهش پیدا نماید. بدیهی است که با این کاهش وزن ساختمان در برابر حوادثی مانند زلزله مقاومت بیشتری خواهد داشت و در صورت بروز چنین حوادثی خسارت های جانی کمتری به بار خواهد آمد.

 • کم شدن هزینه کلی ساختمان

همانطور که می دانیم اسکلت ساختمان یکی از پرهزینه ترین قسمت های یک سازه است. با توجه به این موضوع که ورق های کامپوزیت آلومینیوم بسیار سبک هستند در صورتی که از این ورق ها برای ساخت سازه استفاده شود می توان تا میزان قابل توجهی وزن اسکلت سازه را کاهش داد که این مزیتی فوق العاده در مورد این ورق ها به حساب می آید.

 • قابلیت پردازش بالا

این نوع از ورق ها قابلیت فرم دهی و شکل دهی بالا دارند به نحوی که برش دادن ، خم کردن، شیار دادن، انحنا دادن و پردازش های دیگر بر روی آنها به آسانی و با استفاده از ابزارهای معمولی قابل انجام است.این نوع از ورق ها قابلیت نورد شدن و اجرا در نماهاس منحنی را دارند به همین دلیل هم طراحان و مجریان از این ورق ها برای اجرای نمای ساختمان ها استفاده از این ورق را به سایر ورق ها ترجیح می دهند.

 • تنوع بالا در ابعاد و رنگ

ورق کامپوزیت در رنگهای متفاوت به ویژه رنگهای خاص مانند قرمز، صورتی، آبی، سبز و… قابل تولید هستند در حالی که در سایر ورق ها تنوع رنگی بالایی وجود ندارد. همچنین به دلیل اینکه این نوع از ورق ها با استفاده از لایه محافظ PVDF پوشانده شده اند ماندگاری رنگ در آنها بسیار خوب بوده و حتی اگر در برابر اشعه ماوراء بنفش نورخورشید قرار بگیرند به دلیل داشتن لایه ای مقاوم، رنگ آنها تغییر پیدا نخواهد کرد. ورق های کامپوزیت در ابعاد بزرگ نیز قابلیت تولید هستند در حالی که سایر ورق هایی که  برای ساختمان سازی استفاده میشوند از نطر ابعاد محدودیت وجود دارد.

 • بدون نیاز به نگهداری خاص

این نوع از ورق ها نیاز به نگهداری خاص مانند رنگ آمیزی مجدد و یا دور بودن از نور آفتاب و یا بارش باران ندارد.

 • بدون نیاز به شستشو

رنگی گه برای ورق های کامپوزیت استفاده می شود حاوی نوعی رزین مخصوص است. رزین ماده ای است که موجب می شود الکتریسته ساکن در ورق به وجود نیاید و گرد و غبار به ورق ها جذب نشود. در نتیجه این نوع از ورق ها نیازی به شتسشو هم ندارند و این مزیت این ورق را از سایر ورق ها متمایز می نماید.

 • پایداری در برابر ضربه و فشار

این نوع از ورق ها در برابر ضربه و فشار مقاومت بسیار بالایی دارند و لایه پوششی آنها در برابر خم شدن نمی شکند و حتی در شرایط وزش بادهای شدید و یا طوفان شن هم امکان تخریب این نوع از مصالح بسیار کم است.

 • قابلیت تعویض صفحات

جهت نصب این نوع از نماها از سیستم های مخصوصی استفاده می شود که امکان این را برای شما فراهم می کند تا در صورت آسیب دیدگی ورق ها بتوانید به آسانی ورق های آسیب دیده را با ورق های سالم تعویض نمایید.

 • عایقی بسیار مناسب برای صدا، گرما و سرما

این نوع از ورق ها به دلیل اینکه از یک لایه پلی اتیلن برای ساخت آنها استفاده شده است، عایق بسیار مناسبی در برابر صدا هستند و میتواند تا حدود زیادی از انتقال صداهای اضافه به داخل سازه جلوگیری نماید. خاصیت عایق بودن این محصول موجب کاهش هزینه هایی گرمایشی و سرمایشی ساختمان می شود

 • سرعت نصب و اجرای بالا

اجرا و نصب این نوع از ورق ها در مقایسه با ورق های دیگر سریعتر انجام می شود. فاکتورهای مهمی اعم از ابعاد، روش اجرا، استفاده از مصالح زیرسازی سبک و ماشین آلات پیشرفته از مواردی هستند که در نصب و اجرای سریع این نوع نما تاثیر گذار هستند.

 • مقاومت بالا در برابر حریق

ورق های کامپوزیت به عنوان یکی از مصالح ضد حریق در صنعت ساختمان سازی معرفی می شوند.این نوع از مصالح به دلیل اینکه در ساخت آنها از موادی به نام CFC استفاده نشده است در صورتی که در معرض آتش سوری قرار بگیرند موجب ایجاد آلودگی در محیط نمی شوند و این یکی از مزیت های این نوع ورق ها به شمار می رود.

ورق کامپوزیت آلومینیومی

کاربرد ورق آلومینیوم کامپوزیت

 • نمای خارجی ساختمان
 • دکوراسیون داخلی
 • بازسازی نمای خارجی ساختمان های قدیمی
 • تابلوی نمایشگاهها و بیلیوردها
 • پمپ بنزین ها
 • غرفه های نمایشگاهی
 • پوشش سقف ها

قیمت انواع ورق کامپوزیت

با توجه به نوساناتی حاکم در بازار قیمت معینی نمی توان برای ورق های آلومینیوم کامپوزیت ارائه داد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ورق آلومینیوم کامپوزیت و انواع ورق های دیگر مانند ورق آلومینیوم، ورق آلوزینک، ورق گالوانیزه و…. می توانید از طریق راه های ارتباطی درج شده در سایت با بخش فروش ما در ارتباط بوده و از کارشناسان فنی و با تجربه ما اطلاعات مرتیط را در مورد قیمت دقیق این ورق ها دریافت نمایید.

دسته دسته بندی مقالات ورق