سازه های قابل اجرا با ساندویچ پانل

در این مقاله قصد داریم در مورد سازه های قابل اجرا با استفاده از ساندویچ پانل اطلاعاتی مفید در اخیتار شما عزیزان قرار دهیم. با ما در این مقاله همراه باشید.

سازه های قابل اجرا با ساندویچ پانل

ساندویچ پانل نوعی مصالح ساختمانی است که به منظور پوشش دهی سقف و دیوار مکان های مختلف قابل استفاده می باشد. امروزه به دلیل مزایای متعددی که این سازه های پیش ساخته دارند اعم از وزن پایین، استحکام و دوام بسیار بالا و قیمت مناسب استفاده از آنها در صنعت ساختمان سازی بسیار رایج شده است. گفتنی است که این سازه های پیش ساخته عایق بسیار خوبی در برابر رطوبت، حرارت و برودت هستند. با توجه به این موضوع که مسئه عایق بندی یکی از موضوعاتی است که امروز بایستی به آن توجه شود این سازه مورد توجه بسیاری از مهندسان و معماران قرار گرفته است.

کاربرد ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها به دلیل وزن بسیار پایینی که دارند در مکان های متعددی قابل استفاده هستند. از کاربری های مختلف این سازه های پیش ساخته می توان به خانه ها و ویلاهای پیش ساخته، ساخت انواع کانکس، انواع سردخانه، انواع اتاق های حمل بار و انواع سوله اشاره نمود.

مزایای استفاده از ساندویچ پانل در سازه های پیش ساخته

در حال حاضر زیبایی و معماری در ساختمان ها یکی از مسائلی است که در صنعت ساختمان توجه ویژه ای به آن می شود.لازم به ذکر است که ساندویچ پانل ها دارای طرح و رنگ های متعددی هستند که موجب زیبایی بخشیدن به سازه های ساختمانی میشود و این یکی از مزیت های قابل توجهی است که در مورد این نوع سازه های پیش ساخته می توان به آن اشاره نمود. از مزیت های دیگری که باعث محبوبیت این نوع سازه ها شده است نصب سریع و راحت آنهاست. به همین دلیل بسیاری از افرادی که در صنعت ساختمان سازی فعالیت دارند از ساندویچ پانل برای پوشش دهی ساختمان های خود استفاده می کنند.

ساندویچ پانل ها ویژگیهای متعددی دارند که موجب محبوبیت این سازه ها شده است. یکی از ویژگیهای منحصر به فرد این سازه های پیش ساخته قابلیت جدا نمودن و نصب مجدد آنها در مکانی دیگر است. به این ترتیب می توانید بدون اینکه این مصالح آسیب ببینند از آنها در مکانهای دیگر استفاده نمایید.

فوم های مخصوصی برای قسمت وسط ساندویچ پانل استفاده می شود که استحکام و دوام این سازه های پیش ساخته را به میزان چشم گیری بالا برده و باعث می شود این نوع سازه ها در برابر حرارت، رطوبت و صوت به عنوان نوعی عایق عمل نمایند. همچنین استفاده از این سازه های پیش ساخته موجب صرفه جویی در مصرف انرژی شده و از به هدر رفتن انرژی به میزان قابل توجهی جلوگیری می نماید.علاوه بر مزایای ذکر شده این نوع از سازه های پیش ساخته از مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه، فشار برخوردار هستند و در صورت بروز حوادث غیر قابل پیش بینی مانند زلزله خساره های جانی کمتری برای کاربر به همراه خواهد داشت این در حالی است که مصالح سنتی فاقد چنین ویژگیهایی هستند.

یکی دیگر از مزایای ساندویچ پانل که موجب شده این سازه های پیش ساخته مورد محبوبیت افراد فعال در عرصه ساختمان سازی قرار گیرد، کاهش هزینه های تمام شده ی ساختمان است. این در حالی است که اگر از مصالح سنتی برای ساخت ساختمان استفاده شود هزینه های تمام شده ی ساختمان بیشتر خواهد بود.

سازه های قابل اجرا با استفاده از ساندویچ پانل

سازه های مختلفی را می توان با استفاده از ساندویچ پانل قابل اجرا هستند که از مهمترین این سازه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • اتاق حمل بار 
  • اتاق ایزوله
  • ساخت ویلا و سوله
  • ساخت انواع کانکس

البته برای ساخت هر کدام از این سازه ها ساندویچ پانل های متفاوتی قابل استفاده هستند که بسته به سلیقه و کاربری مشتری متفاوت خواهد بود.

اتاق حمل بار:

این نوع از اتاق ها باکس ها و یا جعبه هایی مخصوص هستند که قابلیت نصب بر روی شاسی انواع کامیون، کامیونت هستند و از آها می توان به منظور جابه جایی کالاها و موادغذایی در مسیرهای شهری و بین شهری استفاده نمود. برای ساخت اتاق های حمل بار از انواع ساندویچ پانل های سقفی و دیواری می توان استفاده نمود. ساندویچ پانل ها به سبب داشتن ویژگیهایی مانند سبک بودن، مقاومت و استحکام بسیار بالا و همچنین عایق بودن در برابر حرارت و برودت یکی از بهترین نوع مصالح پیش ساخته برای ساخت اتاق های حمل بار به شمار می روند.

اتاق ایزوله:

اتاق های ایزوله به اتاق هایی اطلاق می شوند که عاری از هر گونه میکروب و آلودگی هستند. از جمله این اتاق ها می توان به اتاق تمیز (clean room) اشاره نمود که با استفاده از ساندویچ پانل دورو صاف ساخته می شوند. سطح صاف ساندویچ پانل هایی که برای ساخت اتاق تمیز به کار می روند مانع از نفوذ هر گونه آلودگی، میکروب به داخل این نوع اتاق ها می شود. معمولا بیمارستان ها و آزمایشگاهها در دسته ی اتاق تمیز قرار می گیرند که بایستی برای جلوگیری از ورود آلودگی به داخل آنها از ساندویچ پانل های دورو صاف استفاده شود.

ساخت ویلا و انواع سوله:

 ساندویچ پانل ها به دلیل مزایایی مانند استحکام و دوام بالا، وزن سبک، قیمت مقرون به صرفه برای ساخت انواع ویلا و سوله کاربرد دارند. عمدتا برای پوشش دهی دیوارها و سقف سوله از ساندویچ پانل هایی با ضخامت 4 یا 6 سانتی متر استفاده می شود که علاوه بر اینکه استحکام و دوام سوله ها را افزایش می دهند بلکه نصب و مونتاژ آنها در مقایسه با مصالح سنتی سریعتر انجام می گیرد.

ساخت انواع کانکس:

کانکس ها سازه هایی پیش ساخته هستند که در سایز ها و کاربری های متفاوت قابل تولید هستند.این نوع از سازه ها در انواع مختلفی اعم از نگهبانی، ادارای، مسکونی، ویلایی، سرویس بهداشتی و فروشگاهی طبقه بندی می شوند و عمدتا به منظور اسکان موقت مورد استقاده قرار می گیرند. کانکس ها سازه هایی هستند که می توان به راحتی آنها را به مکانهای دیگر انتقال داد و قابلیت جابه جایی این سازه ها یکی از مزیت هایی است که موجب شده افراد به جای استفاده از مصالح سنتی ساخته شده با استفاده از بتن به استفاده از کانکس روی بیاورند.

دسته مقالات ساندویچ پانل