کاربرد ساندویچ پانل در ساختمان پیش ساخته

همانطور که مطلع هستید مسکن یکی از مسائلی است که امروزه ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. امروزه ساخت خانه های پیش ساخته با استفاده از ساندویچ پانل به دلیل اینکه در سریعترین زمان ممکن ساخته می شود توانسته طرفداران زیادی را به خود اختصاص دهد.

ساختمان های پیش ساخته

ساختمان پیش ساخته همانطور که از اسم آن مشخص است از قطعاتی تشکیل شده است که ابتدا قطعات آن در مکانی دیگر تولید شده و سپس به محل پروژه انتقال پیدا کرده و در آنجا نصب می شود.ساختمان های پیش ساخته عمدتا بر حسب نظر و سفارش مشتری در ابعاد متفاوت تولید می شوند. ساختمان پیش ساخته در دو نوع ثابت و متحرک قابل ساخت می باشد که در نوع متحرک تمامی این مراحل به جز استثنای زیر سازی اجرا می شود.به جای زیر سازی از شاسی محکمی از جنس تیرآهن فولادی استفاده می شود که با استفاده از این شاسی ساختمان پیش ساخته به راحتی قابل جابه جایی است.اما در نوع ثابت ابتدا نقشه انتخاب و زیرسازی محل احداث آغاز می شود و بعد از این مرحله نوبت به ساخت اسکلت براساس نفشه مورد نظر می رسد. بعد از اینکه اسکلت پروژه تکمیل گردید ساندویچ پانل دیواری و سقفی براساس نوع کاربری نصب می شود و در اخرین مرحله جزئیات دیگیر مانند نصب تجهیزات دیگر انجام می شود.

مزایا و کاربرد ساندویچ پانل در ساختمان پیش ساخته

استفاده از ساندویچ پانل دیواری و سقفی در ساختمان های پیش ساخته دارای مزایایی است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم داشت. ساندویچ پانل ها دارای ضخامت های مختلف هستند و از عایق ها و متریال مختلفی برای تولید آنها استفاده میشود که البته مصالح و متریال استفاده شده برای ساخت آنها براساس سلیقه و درخواست مشتری قابل تغییر می باشد. ساندویچ پانل ها به گونه ای طراحی شده اند که در صورتی که دچار آسیب دیدگی شوند به راحتی میتوان آنها را تعمیر نمود. نکته ای که در مورد ساندویچ پانل ها وجود دارد این است که آنها قابلیت بازیافت دارند. یکی دیگر از مزایای ساندویچ پانل ها عایق پذیری بالای آنها در برابر سرما و گرما است که موجب صرفه جویی بالا در مصرف انرژی می شود. صرفه جویی در مصرف انرژی یکی از ذغدغه های افرادی است که به ساخت و ساز مشغول هستند و استفاده از ساندویچ پانل به خوبی می تواند پاسخگوی این نیاز باشد. موادی که برای تولید ساندویچ پانل ها استفاده می شود این مصالح پیش ساخته را در برابر خوردگی و پوسیدگی محافظت کرده و در صورتی که این مصالح در معرض پوسیدگی و خوردگی قرار گیرند آسیب نخواهند دید.

جنس ساندویچ پانل ها

ساندویچ پانل ها ساختاری سه لایه دارند و از دو لایه ورق فلزی به همراه یک فوم عایق میانی تشکیل شده اند.جنس عایق هایی که برای ساندویچ پانل ها استفاده می شود متفاوت است و بسته به درخواست و کاربری مشتری قابل تغییر است.

ساندویچ پانل پلی یورتان: با توجه به این موضوع که فوم عایق پلی یورتان یکی از با کیفیت ترین فوم های موجود در بازار است، ساندویچ پانل هایی که با استفاده از این نوع فوم ها ساخته می شوند دارای چسبندگی خوبی هستند و میتواند از ورود صدا به سازه مورد نظر جلوگیری نماید. ساندویچ پانل پلی استایرن: این نوع از ساندویچ پانل ها نسبت به ساندویچ پانل پلی یورتان عایق های ضعیف تری هستند و نمی توانند در برابر حرارت و آتش سوزی مقاومت خوبی داشته باشند. این نوع از ساندویچ پانل ها در مکان هایی مانند سردخانه که هوا نباید به داخل سازه نفوذ کند، مناسب نیستند اما به این دلیل که از نظر اقتصادی قیمت پایین تری نسبت به عایق های دیگر دارند بسیاری از افراد برای ساخت ساختمان های پیش ساخته خود از این نوع ساندویچ پانل استفاده می کنند.

نتیجه گیری

یکی از مواردی که هنگام خرید ساندویچ پانل بایستی به آن دقت داشته باشید این است که کیفیت ساندویچ پانل بر میزان بودجه ای که برای خرید این مصالح پیش ساخته صرف می کنید اولویت دارد و در صورتی که ساندویچ پانل دارای کیفیت بهتری باشد برای مدت طولانی تری می توانید از این مصالح استفاده نمایید. البته نحوه نصب این مصالح نیز دارای اهمیت زیادی است که بایستی برای آن از متخصصان با تجربه بهره گرفته شود.

دسته مقالات ساندویچ پانل