کاربرد ساندویچ پانل در نمای ساختمان

همانطور که می دانیم ظاهر و نمای ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار است. امروزه به منظور زیبایی بخشیدن به نمای ساختمان از مصالح و مواد مختلفی استفاده می شود.یکی از بهترین مصالحی که امروزه از آن برای زیبایی بخشیدن به نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، ساندویچ پانل است. این مصالح پیش ساخته که به منظور پوشش دهی نما و ظاهر ساختمان کاربرد دارند علاوه بر اینکه استحکام و مقاومت سازه شما را افزایش می دهد می تواند ساختمان را به ساختمان های لوکس و زیبا تبدل نماید. در ادامه قصد داریم در مورد کاربرد ساندویچ پانل در نمای ساختمان اطلاعاتی مفید در اختیار شما کاربران قرار دهیم. در صورتی که می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد کاربرد ساندویچ پانل در نمای ساختمان کسب نمایید ما را ادامه این مقاله همراهی نمایید.

بررسی و ارزیابی علت های استفاده از ساندویچ پانل در نمای ساختمان

عایق بودن

عایق بندی سازه ها یکی از مهمترین مسائلی است که در مبحث ساختمان سازی بایستی به آن توجه شود.ساندویچ پانل ها به دلیل اینکه برای ساخت آنها از فوم هایی مانند فوم پلی یورتان، فوم پلی استایرن، فوم پشم سنگ و غیره استفاده شده است عایق های بسیار خوبی به شمار می روند و به همین دلیل برای عایق بندی ساختمان ها عمدتا از این مصالح پیش ساخته استفاده می کنند.

ساندویچ پانل ها براساس آخرین استانداردها و ضوابط روز دنیا ساخته شده اند و با مبحث 19 ساختمان سازی کاملا مطابقت دارند.به عنوان مثال فوم پلی یورتان که برای ساخت این نوع مصالح پیش ساخته به کار رفته است می تواند تا 60 دسی بل از ورود صدا به داخل سازه جلوگیری نماید و از این نظر عایق صوتی بسیار خوبی تلقی می شود.

همچنین ساندویچ پانل ها عایق های حرارتی بسیار خوبی به شمار می روند و این امر باعث جلوگیری از به هدر رفتن انرژی می شود. این ویژگی یکی از ویژگیهای منحصر به فرد این مصالح پیش ساخته است که سایر مصالح ساختمانی از آن بی بهره هستند و به همین دلیل هم از محبوبیت ویژه ای برخوردار شده است.

از دیگر دلایلی که از این مصالح برای نماهای ساختمان استفاده می کنند وجود متعلقات و زاویه است که دیگر مصالح پیش ساخته ای که برای پوشاندن نمای ظاهر ساختمان به کار می روند فاقد این خصوصیت هستند.

به صرفه بودن از نظر اقتصادی

ساندویچ پانل ها با استفاده از با کیفیت ترین و با دوام ترین متریال ساخته شده اند. برخی معتقدند قیمت این مصالح پیش ساخته گران است اما اگر این مصالح نوین را با مصالح سنتی قدیمی که در گذشته برای ساختمان سازی از آنها استفاده می شد، بررسی کنیم به راحتی می توان فهمید که هزینه ی مصالحی که در قدیم از آنها پوشش دهی سازه ها استفاده می شد، بسیار بیشتر از این مصالح است.

نکته ای که باید در نظر داشت این است که استفاده از این مصالح پیش ساخته در طولانی مدت از نظر اقتصادی به صرفه تر است. این مصالح با بهینه سازی الگوی مصرف از به هدر رفتن انرژِ جلوگیری می کنند. از دیگر دلایلی که باعث می شود این مصالح مقرون به صرفه تر به حساب بیایند سرعت بالای اجرای آنهاست.

همچنین ساندویچ پانل ها دارای طرح و رنگی منحصر به فرد هستند که مقاومت سازه شما را برای سالیان طولانی تضمین می کنند. در نتیجه شما دیگر نیازی ندارید تا هزینه ای را برای تعمیر و شستشوی این مصالح صرف نمایید.

دوام

به دلیل اینکه برای ساخت ساندویچ پانل از مصالحی مانند ورق گالوانیزه و روی استفاده شده است، این مصالح از مقاومت و استحکام فوق العاده ای برخوردار هستند. از فلز روی به منظور ایجاد انعطاف پذیری بیشتر و از ورق گالوانیزه برای استحکام بخشیدن به این مصالح استفاده شده است. به همین دلیل ساندویچ پانل به عنوان نمایی مدرن و مقاوم در برابر ضربه شناخته شده است.

تنوع طرح

یکی از مزیت های که ساندویچ پانل دارد این است که امکان استفاده از آن در اشکال زیبا و متنوع وجود دارد. این مزیت این امکان را به کاربران می دهد تا طرح های سنتی و مدرن را برای نمای سازه خود انتخاب کرده و براساس سلیقه و دلخواه خود طرح دلخواه خود را برای سازه مورد نظر خود اجرا نمایند.

جرم پذیری

 ساندویچ پانل ها با استفاده از رنگ استاتیک پوشانده شده اند که این امر موجب می شود ذرات معلق در هوا بر روی ساندویچ پانل جذب نشود. وجود رنگ استاتیک بر روی این مصالح موجب می شود شفافیت و سرزندگی رنگ های به میزان زیادی حفظ شود و از سازه در برابر عواملی مانند باد، باران و دیگر عوامل جوی محافظت شود.

سرعت اجرا

نصب و مونتاژ ساندویچ پانل در مقایسه با سایر مصالح پیش ساخته راحت تر انجام می شود و با توجه به این موضوع که برای ساخت این مصالح پیش ساخته از جدیدترین فناوری های روز دنیا استفاده شده است سرعت نصب این مصالح در مقایسه با سایر مصالح بیشتر است.

وزن

ساندویچ پانل ها به دلیل ساختار سبکی که دارند وزن بسیار کمی دارند در نتیجه استفاده از این مصالح در نمای ساختمان وزن سازه را به میزان زیادی کاهش داده است. در واقع ساختاری مانند ساندویچ پانل می تواند تا حدود زیادی وزن ساختمان را کاهش دهد و این مزیتی فوق العاده برای این مصالح به حساب می آید چراکه در صورت بروز حوادثی مانند زلزله خسارت های کمتری از نظر جانی و مالی به شما و سازه شما وارد خواهد شد.

تنوع رنگی

ساندویچ پانل ها از تنوع رنگی بسیار بالایی برخوردار هستند. این نوع از مصالح پیش ساخته براساس سلیقه و دلخواه مشتریان قابل تولید هستند و در حدود 100 رنگ مختلف قابل عرضه می باشند.

آتش سوزی

یکی از ویِژگیهای منحصر به فرد ساندویچ پانل خاصیت ضد اشتعال بودن این مصالح پیش ساخته است. برای ساخت ساندویچ پانل از متریالی مانند فوم پلی یورتان استفاده می شود که از اشتعال آتش به میزان چشمگیری جلوگیری می کند. همچنین وجود درصد بالایی از کربنات در ساختار ساندویچ پانل مانع از انتشار آتش سوزی به مکان های دیگر میشود. خاصیت ضد اشتعال بودن یکی از ویژگیهای فوق العاده ی این مصالح به شمار میرود که سایر مصالح از آن بی بهره هستند.

مزایای استفاده از ساندویچ پانل در نما چیست؟

این مصالح آماده به دلیل ساختاری که دارند به عنوان جایگزین مناسبی برای مصالح سنتی مانند گچ، آجر، سیمان و… به شمار می رود و امروزه بسیاری از معماران و مهندسان به جای استفاده از مصالح سنتی از این مصالح نوین برای سازه های خود استفاده می کنند. یکی از دلایلی که افراد استفاده از این متریال را به سایر مصالح ساختمانی ترجیح می دهند، سرعت حمل و نقل بالای این مصالح پیش ساخته در ارتفاع است.

از مزایای دیگری که در مورد این مصالح پیش ساخته می توان به آن اشاره نمود مقاومت بالای آنها در برابر زمین لرزه و امواج زلزله است. در صورتی که حوادثی مانند زلزله اتفاق بیفتد خسارت های کمتری به بار خواهد آمد.

از دیگر مزیت های این مصالح ساختمانی مقاومت بسیار بالای آنها در برابر عواملی مانند رطوبت، سرما و گرما است.سازه های ساخته شده با ساندویچ پانل مانع از رشد و تکثیر حشرات موذی، باکتری و میکروب می شوند و این یکی از خصوصیات ویژه ی این مصالح پیش ساخته محسوب می شود.

ساندویچ پانل ها را می توان در نقاط غیر قابل دسترس استفاده نمود و از این نظر هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. از طرفی دیگر به دلیل اینکه ضخامت ساندویچ پانل ها بسیار کم است با استفاده از این مصالح برای نمای ساختمان، فضای مفید بیشتری خواهیم داشت و این امر در بهینه سازی فضا نقش عمده ای ایفا می کند

در صورتی که تمایل دارید در مورد ساز های پیش ساخته مانند ساندویچ پانل اعم از ساندویچ پانل گالوانیزه، ساندویچ پانل آلوزینک و …. اطلاعات بیشتری کسب نمایید می توانید به صفحه مربوطه در سایت مراجعه نموده یا از طریق شماره های تماس که در داخل سایت ذکر شده است با ما در ارتباط بوده و از کارشناسان فروش ما اطلاعات لازم را در این خصوص دریافت نمایید.

امیدوارم خواندن مطلب کاربرد ساندویچ پانل در نمای ساختمان برای شما مفید بوده باشد. از همراهی شما سپاسگذارم.

دسته مقالات ساندویچ پانل