فرایند تولید ورق سیاه

هدف از نوشتن این مطلب بررسی کامل فرایند تولید ورق سیاه است.در صورتی که تمایل دارید با مراحل تولید ورق سیاه آشنا شوید.در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

همانطور که در مقالات قبل توضیح داده شد ورق با استفاده از دو تکنولوژی مختلف با نام نورد سرد و نورد گرم به وجود می آید.ورق هایی که با استفاده از روش نورد سرد تولید می شوند با نام ورق روغنی شناخته می شوند و ورق هایی که با استفاده از نورد گرم تولید می شوند ورق سیاه نامیده می شوند.این نوع ورق به این دلیل به ورق سیاه معروف هستند که مواد اولیه ی آنها در دماهای بسیار بالا قرار می گیرد  و طی این فرایند این نوع ورق ها ظاهری مات به خود می گیرند و به دلیل ظاهر مات و رنگ سیاهی که دارند با نام ورق سیاه شناخته می شوند.

برای تولید ورق سیاه مراحل مختلفی بایستی طی شود که در ادامه قصد داریم در مورد مراحل تولید ورق سیاه اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

مراحل تولید ورق سیاه

برای تولید ورق سیاه در ابتدا تختال تولید شده در کوره پیش گرم در دمای بالا قرار می گیرد.بعد از اینکه تختال ها از کوره خارج می شوند یک پوسته اکسیدی بر روی سطح تختال ها ایجاد می شود. به منظور برطرف نمودن پوسته اکسیدی که بر روی تختال ها ایجاد شده است عملیات پوسته شویی بر روی آنها انجام می گیرد.فرایند پوسته شویی تاثیر زیادی بر روی افت دمای سطح تختال ها دارد.

بعد از مرحله پوسته شویی نورد خشن است.در این مرحله تمامی  قطعات مرتبط چندین مرتبه از بین غلتک ها عبور می کنند تا زمانی که به ابعاد مورد نظر دست برسند. فرایند توزیع دمای بار تحت تاثیر عوامل مختلفی اعم از انتقال حرارت به محیط و گرمای ناشی از تغییر شکل پلاستیک قرار می گیرد.مرحله نورد خشن از 2 تا 3 قفسه تشکیل شده است. بعد از عبور از آخرین قفسه نورد خشن، ورق بایستی وارد مرحله نورد نهایی که آخرین مرحله است، قرار گیرد.

فرایند تولید ورق سیاه

اجزای اصلی خط نورد گرم عبارت هستند از:

کوره پیش گرم:

در این نوع کوره ها تختال در دمای 1250-1200 درجه سانتی گراد قرار گرفته وگرم می شوند. این کار به این منظور انجام می شود تا عناصر آلیاژی به طور کامل حل شده و عیوب ساختاری حاصل از ریخته گری برطرف گردد.انتخاب دمای مناسب در این کوره ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. با انتخاب دمای مناسب برای این نوع کوره های پیش گرم هم از هزینه ی اضافی برای افزایش دمای بیش از حد جلوگیری می شود و هم تشکیل رسوب سختی که ناشی از دمای پیش گرم پایین است به حداقل می رسد.

قفسه های نورد خشن (نورد اولیه):

تختال ها بعد از قرار گرفتن در کوره های پیش گرم، توسط فشار آب پوسته زدایی شده و در مرحله بعدی به قفسه های خشن کار ورود پیدا می کنند.ضخامت تختال ها بعد از چندین مرحله نورد تا حدود 75% کاهش پیدا می کند. با کاهش ضخامت ورق ها، عرض آنها افزایش پیدا می کند که کنترل آن توسط غلتک های عمودی صورت می گیرد.بعد از این مرحله ورق ها وارد این نوع جعبه ها شده یا به صورت مستقیم وارد قفسه های نورد نهایی می شوند.

جعبه کلاف:

محل قرارگیری جعبه کلاف در میز انتقال بین قفسه های خشن و نورد نهایی است وهدف اصلی آن طول خط نورد است.از مزایایی که این نوع جعبه دارد می توان به شکستن پوسته ها، همگن سازی دمای ورق که خواص مکانیکی یکنواختی را در ورق به وجود می آورد و افزایش ظرفیت تولید اشاره نمود.در مرحله بعدی ورق های تولیدی از حالت کلاف مانند خارج شده و قبل از اینکه به قفسه ی نهایی که مرحله آخر است راه پیدا کنند، پوسته زدایی می شوند.

قفسه های نورد نهایی:

خط نورد نهایی متشکل از 5 تا 7 قفسه نورد هستند که به صورت پشت سرهم قرار گرفته اند.بعد از اینکه ورق ها به دمای مناسب و دلخواه رسیدند از اولین قفسه عبور کرده و به صورت پشت سرهم وارد قفسه های دیگر نیز می شوند.در این مرحله ضخامت ورق ها بین 4 تا 1 میلیمتر کاهش پیدا نماید.

این نوع قفسه ها معمولا 4 غلتک هستند.ضخامت و دمای ورق ها در زمان ورود و خروج از خط نورد نهایی به صورت دقیق اندازه گیری می شوند.ضخامت این نوع ورق ها توسط سیستم خودکار کنترل ضخامت و دما توسط تغییر سرعت نورد کنترل می شود.

واحد خنک کاری:

زمانی که ورق ها از این قفسه های مخصوص خارج می شوند بر روی میز مخصوصی، قرار گرفته تا خنک شوند. این مرحله با هدف کاهش دمای ورق از 850 درجه سانتی گراد به 580 درجه سانتی گراد است. بعد از اینکه مرحله خنک کاری انجام شد، ورق ها با استفاده از دستگاههای مخصوصی به نام کلاف پیچ به صوت کلاف در می آیند و در محیط مخصوصی قرار داده می شوند تا دمای آنها کاهش پیدا نماید و بعد از این مرحله آماده هستند و می توان آنها را بارگیری نمود.

کلاف پیچ:

بعد از اینکه ورق ها از واحد خنک کاری خارج شدند دمای آنها اندازه گیری شده و در واحدهای مخصوصی به صورت کلاف در می آیند.

در صورتی که قصد دارید در مورد ورق سیاه و سایر ورق ها اعم از ورق گالوانیزه، ورق آلوزینک، ورق آلومینیوم اطلاعات بیشتری کسب نمایید می توانید به صفحه مرتبط در سایت مراجعه نمایید یا از طریق شماره تماسهای مربوطه در سایت با ما همراه بوده و از کارشناسان فروش ما در این زمینه راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

امیدوارم از خواندن مطلب فرایند تولید ورق سیاه نهایت استفاده را برده باشید.

دسته دسته بندی مقالات ورق