اتاق تمیز یا کلین روم نوعی اتاق مخصوص است که به منظور انجام فعالیت های تحقیقاتی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. اینگونه اتاق ها باید عاری از هرگونه آلاینده و یا میکروب باشند به همین دلیل برای ساخت این نوع اتاق ها از ساندویچ پانل استفاده می شود که به ساندویچ پانل اتاق تمیز معروف می باشد. این نوع پانل ها به صورت دوررو صاف طراحی شده اند تا ورود و خروج هوا به این مکانها به کمترین صورت ممکن صورت بگیرد. افراد برای ورود به این مکان ها بایستی فاکتورهایی را رعایت نمایید در این مقاله قصد داریم به چند مورد از تجهیزاتی که در داخل این اتاق استفاده می شود، اشاره نماییم.

هود لامینار(laminar flow hood)

یکی از پرکاربردی ترین تجهیزات مورد نیاز این اتاق است که با استفاده از استیل های ضد زنگ و بدون هیچ گونه درز و شکافی طراحی شده است که مسئولیت محافظت و نگهداری مواد داخل هود را بر عهده دارد. در نتیجه قارچها و میکروب ها نمی توانند به این محفظه ها وارد شوند و نمونه های داخل این هود عاری از هر نوع آلودگی نگهداری می شوند.

هود لامینار

سد هوایی یا (air lock)

برای اتاق تمیز تجهیزاتی به نام سد هوایی در نظر گرفته شده است که از ورود هوای آلوده به داخل اتاق جلوگیری می نماید و در نتیجه محیط داخل به صورت استریل باقی می ماند.این ایر لاک ها بیشتر در بیمارستان ها استفاده می شود. این نوع درب ها عمدتا از داخل باز شده و مجهز به قفل هایی از داخل می باشد که افراد از خارج از این اتاق نتوانند به این اتاق دسترسی داشته باشند.

سد هوایی

پس باکس (pass box)

یکی دیگر از تجهیزات کاربردی که در داخل اتاق تمیز به کار می رود، پس باکس ها هستند. این باکس های مخصوص ساخته شده از استیل ضد زنگ و دارای دو درب می باشد. همچنین لامپ های تجهیز شده به اشعه ماورابتفش برای این باکس ها به کار رفته است که می تواند در سریعترین زمان ممکن میکروب ها را از بین ببرد.کاربری اصلی این وسایل مخصوص منتقل نمودن اشیا از مکانی به مکان دیگر می باشد. این وسیله بیشتر برای مواقعی استفاده می شود که اگر در طول مسیر آلودگی هم وجو داشت این آلودگی هوا به محیط ایزوله اتاق تمیز وارد نشوند.

بیشتر بخوانید : ساندویچ پانل اتاق تمیز

 

پس باکس

دستگاه دی پی اس(difference pressure switch)

این نوع دستگاهها در دو سمت فیلترهای هپا نصب می شوند و زمانی که فیلترها پر می شوند از طریق هشدارهایی که این سیستم به شما می دهد شما متوجه خواهید شد بایستی فیلترهای دستگاه را عوض نمایید.همچنین زمانی که اختلاف فشار در هر دو سمت فیلترها بیشتر از حد باشد، یکی از نشانه هایی است که شما باید فیلترها را تعویض نمایید.

دستگاه دی پی اس

سیستم اینترلاک (interlock)

نوعی سیستم مخصوص است که بر روی درب های این اتاق نصب شده و جهت تردد افراد و وسایل مخصوص به اتاق طراحی می شود.استیل های ضد زنگ برای ساخت این سیستم ها استفاده شده است که از زنگ زدکی در طولانی مدت جلوگیری می نماید و فرایند تمیز کردن آن را آسانتر می نماید.این نوع تجهیزات مجهز به قفل مگنت، تابلو کنترل و شاسی اعلام وضعیت می باشد که در صورت باز ماندن دربهای این اتاق به افراد هشدار می دهد.

سیستم اینترلاک

دوش هوا (air shower)

یکی از مهمترین عواملی که می تواند محیط ایزوله شده این نوع اتاق ها را آلوده نماید، افراد مشغول به کار در این اتاق ها می باشند چراکه همراه با لباس های خود ذرات آلوده را به داخل این اتاق ها وارد می نمایند. دوش هوا یکی از تجهیزات کاربردی است که برای این نوع اتاقها تعبیه شده است که میتواند هوا را با فشار بسیار زیاد از لباس های کارکنان اتاق تمیز عبور داده و موجب می شود و چناچه ذرات و یا آلودگی به لباسهای انها چسبیده باشد، آنها را جدا کرده و از نفوذ مواد آلوده به داخل اتاق جلوگیری می نماید.

دوش هوا

دسته مقالات ساندویچ پانل