مقایسه فوم eps و eps در ساختمان سازی

این مقاله با هدف بررسی مقایسه فوم EPS و XPS در ساختمان سازی نوشته شده است. برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

همانطور که قبلا توضیح داده شد دو نوع عایق وجود دارد که در ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد. عایق XPS  و EPS دو نمونه از پرکاربردترین عایق های موجود می باشد که در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد و افراد فعال در صنعت ساختمان سازی عمدتا از این دو نوع عایق برای پوشش دهی سازه خود استفاده می کنند.

با توجه به اینکه بهره وری انرژی در ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار است عمدتا از عایق هایی استفاده می شود که بتواند به میزان قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی نماید. راه های مختلفی برای عایق سازی ساختمان وجود دارد و می توان از عایق های مختلفی برای عایق نمودن ساختمان استفاده کرد. در این مطلب قصد داریم دو نوع عایق XPS و EPS  را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

فوم EPS و ویژگیهای آن

فوم پلی استایرن EPS که تحت عنوان (Expanded polystyrene) شناخته می شود، نوعی فوم پلاستیکی است که با نام فوم انبساط یافته نیز شناخته شده است به این معنی که این نوع فوم از منبسط شدن پلیمر پلی استایرن ایجاد می شود.فوم EPS نوعی عایق سلول بسته است که از طریق منبسط شدن پلی استایرن تولید می شود و با نام فوم پلی استایرن انبساط یافته معروف است.اگر بخواهیم ویژگیهای این فوم عایق را مورد بررسی قرار دهیم باید گفت این نوع فوم یک عایق حرارتی، رطوبتی و صوتی بسیار مناسب است که مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی، زلزله و همچنین اشعه های مضر و باران اسیدی دارد.ماهیت این نوع فوم شامل هوا بوده، وزن بسیار پایینی داشته و در ساختار آن مقدار اندکی پلاستیک وجود دارد.

فوم عایق EPS مزایای متعددی دارد. از میان مزیت های این فوم می توان به قابلیت بازیافت، استحکام و مقاومت بالا،حمل و نقل آسان اشاره نمود. همچنین از این فوم ها می توان در مجموعه های معکوس استفاده نمود واستفاده از این نوع عایق ها از رشد کپک و قارج به میزان قابل توجهی جلوگیری می نماید.

فوم XPS و وِیژگیهای آن

فوم XPS که با نام (Extruded polystyrene) معروف است نیز به وسیله ی فوم پلی استایرن ساخته می شود و برای تولید ساندویچ پانل XPS کاربرد دارد. یکی از تفاوت های عمده این فوم این است که تولید آن از طریق فرایند اکستروژن صورت می گیرد. این نوع فوم با نام فوم اکسترود شده شناخته می شود غالبا جهت شناسایی برند تجاری محصول با رنگی متفاوت تولید می شود. ویژگیهای این نوع فوم شباهت زیادی به فوم قبلی داد  و سبک بودن آن باعث شده است به عنوان جایگزین متریال های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. این نوع فوم ها به شکل پانل بودن و مقاومت بسیار بالایی در برابر نفوذ حشرات دارد. قابلیت اجرا در طرح های مختلف، سرعت در اجرا و کاهش هزینه های اجرای پروژه از ویژگیهای دیگر  این فوم است.

تفاوت های فوم EPS و XPS

  • تکنولوژی یا روش ساخت XPS با EPS تفاوت دارد.
  • برای ساخت XPS از ماده ای به نام GPPS استفاده میشود که بافتی خالی از حفره و تو در تو دارد
  • مقاومت فوم EPS با XPS از نظر مقاومت در برابر رطوبت با یکدیگر متفاوت است.XPS مقاومت بسیار بالایی در برابر جذب آب دارد و در حالی که در معرض رطوبت قرار گیرد آسیبی نمی بیند این در حالی است که فضای خالی که در بافت EPS وجود دارد باعث می شود آب به راحتی در داخل سازه نفود کند و میتواند هم به عایق و هم به سازه آسیب وارد نماید.
  • مقاومت حرارتی EPS پایین تر از مقاومت حرارتی XPS است. مقاومت حرارتی EPS با جذب آب کمتر هم می شود.
  • ضربه پذیری XPS در مقایسه با EPS بالاتر است و مقاومت بالاتری در برابر ضربه و فشار از خود نشان می دهد.
  • مقاومت فشاری XPS در حدود دو براببر مقاومت فشاری EPS که مقاومت بسیار بالایی به حساب می آید.
  • XPS به دلیل تحمل بالایی که در برابر وزن های سنگین دارد میتوان از آن در سردخانه ها استفاده نمود.
  • ضریب حرارتی XPS در مقایسه با EPS دارای بهبود 25 درصدی است که چیزی در حدود 03.0 است. به میزانی که ضریب حرارتی عایق بیشتر باشد به این معنی است که در مصرف انرژِی صرفه جویی بیشتری خواهد شد

فوم xps یا eps کدام یک بهتر است؟

این دو عایق از نظر ساختار با یکدیگر شباهت های زیادی دارند و دارای ویژگیهای مشترک هستند اما عایق XPS به نسبت EPS مزایای بیشتری دارد. اما این موضوع دلیل بر استفاده بیشتر این عایق نیست و نمی توان گفت یکی از این عایق ها بر دیگری بهتر است. بنابراین برای اینکه بفهمید کدام یک از این دو عایق مناسب تر هستند بایستی قبل ز اقدام به خرید نوع کاربری خود را مشخص نمایید به این ترتیب میتوانید بهترین خرید ممکن را داشته باشید.

امیدوارم از خواندن مطلب مقایسه فوم EPS و XPS در ساختمان سازی لذت برده باشید. از همراهی شما سپاسگذاریم.

دسته مقالات ساندویچ پانل