مقایسه ساندویچ پانل پلی یورتان و پشم سنگ

هدف از نوشتن این مطلب مقایسه ساندویچ پانل پلی یورتان و پشم سنگ است.

همانطور که در مقالات قبل توضیح داده شد ساندویچ پانل نوعی مصالحی پیش ساخته است که دارای انواع مختلفی است و استفاده از آن امروزه به دلیل داشتن مزایای زیاد مانند وزن سبک، قیمت مناسب و دوام و استحکام بسیار بالا در صنعت ساختمان سازی گسترش پیدا کرده است.ساندویچ پانل پلی یورتان و ساندویچ پانل پشم سنگ دو نمونه پرکاربرد از ساندویچ پانل هستند که در ساخت و ساز سازه های پیش ساخته کاربرد گسترده ای دارد. این دو نوع ساندویچ پانل از نظر ساختاری و عملکرد با یکدیگر متفاوت هستند.ساندویچ پانل پلی یورتان یکی از پرطرفدارترین متریال های ساختمانی است که در ساختمان سازی استفاده فراوانی دارد. ساندویچ پانل پشم سنگ نیز طرفداران مخصوص به خود را در صنعت ساختمان سازی دارد.اما به راستی تفاوت این دو متریال ساختمانی در چیست؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت بین این دو مصالح پیش ساخته بپردازیم.

5 تفاوت عمده ساندویچ پانل پلی یورتان و ساندویچ پانل پشم سنگ

مقایسه مقاومت ساندویچ پانل پلی یورتان و ساندویچ پانل پشم سنگ در برابر آتش

اگر بخواهیم این دو ساندویچ پانل را از نظر مقاومت در برابر آتش بررسی کنیم باید گفت ساندویچ پانل پشم سنگ به دلیل اینکه برای تولید آنها از متریال نسوز استفاده شده است مقاومت بسیار خوبی در برابر حریق دارند. درمقابل ساندویچ پانل پلی یورتان به سبب موادی که برای ساخت آنها استفاده شده است مقاومت چندانی در برابر آتش ندارند و فقط می توانند مانع از گسترش آتش شوند. در زمان آتش سوزی، در صورتی که منبع آتش حذف شود، آن دسته از متریال هایی که از گسترش آتش جلوگیری می کنند، اجازه انتشار پخش شعله های آتش را نمی دهد.

مقایسه میزان عایق گرمایی ساندویچ پانل پلی یورتان و پشم سنگ

ساندویچ پانل پلی یورتان به دلیل متریالی که برای ساخت آنها استفاده می شود عایق مناسب تری در برابر گرما هستند و این در حالی است که پشم سنگ عایق پذیری خوبی در برابر گرما ندارد. لذا در صورتی که دنبال پانلی هستید که عایق گرمایی خوبی باشد پانل هایی که با استفاده از پلی یورتان تولید می شوند، می توانند به خوبی نیاز شما را برطرف نمایند.

ضد آب بودن ساندویچ پانل

ساندویچ پانل پلی یورتان از مواد و متریال منحصر به فردی ساخته شده است که می تواند از نفوذ رطوبت و آب به داخل سازه به میزان قابل توجهی جلوگیری نماید. در واقع می توان گفت ساندویچ پانل پلی یورتان با خاصیت ضد آب بودن طراحی شده است این در حالی است که ساندویچ پانل پشم سنگ فاقد این خاصیت بوده و نمی تواند از نفوذ رطوبت و آب به داخل سازه جلوگیری نماید.بنابراین استفاده از ساندویچ پانل پشم سنگ باعث می شود سازه در مدت زمان کوتاهتری دچار پوسیدگی و خوردگی شود.

چگالی ساندویچ پانل پلی یورتان و ساندویچ پانل پشم سنگ

یکی دیگر از تفاوت های بین ساندویچ پانل پلی یورتان و پشم سنگ در میزان چگالی بین آنهاست.چگالی پشم سنگ در حدود 120 کیلوگرم بر متر مکعب است و چگالی پلی یورتان در حدود 40 کیلوگرم بر متر مکعب است و استفاده از هر کدام از این پانل ها بسته به نوع کاربری شما دارد.

مقایسه جذب صدا در ساندویچ پانل پلی یورتان و پشم سنگ

این دو نوع ساندویچ پانل از نظر میزان جذب صدا  با یکدیگر متفاوت هستند.پانل های ساخته شده با عایق پشم سنگ مقاومت بی نظیری در برابر جذب صدا از خود نشان می دهند، لذا در صورتی که جذب صدا یکی از موضوعاتی است که برای شما از اهمیت زیادی برخوردار است این نوع از پانل ها به خوبی می تواند پاسخگوی نیازهای شما باشد.این در حالی است که ساندویچ پانل هایی که با استفاده از فوم عایق پلی یورتان ساخته شده اند عایق خوبی در برابر صدا نیستند و نمی توانند از ورود صدا به داخل سازه جلوگیری کنند.

به طور کلی نمی توان گفت عملکرد یکی از این پانل ها از دیگری بهتر است و این موضوع به نحوه کاربرد آنها هم بستگی دارد.به عنوان مثال چناچه دو ویژگی ضد حریق بودن و ویژگی جذب صداد برای شما از اهمیت زیادی برخوردار است به شما پیشنهاد می شود از ساندویچ پانل پشم سنگ برای پوشش دهی سازه خود استفاده نمایید اما در صورتی که دو خاصیت عایق حرارتی و رطوبتی برای شما در درجه اهمیت بیشتری قرار دارد توصیه می شود از ساندویچ پانل پلی یورتان برای پوشش دهی سقف یا دیوارهای سازه خود استفاده نمایید.

در صورتی که تمایل دارید در مورد انواع دیگر ساندویچ پانل اعم از ساندویچ پانل گالوانیزه، ساندویچ پانل آلوزینک، ساندویچ پانل پشم سنگ اطلاعات بیشتری کسب نمایید می توانید از طریق شماره تماس های ذکر شده با بخش فروش ما در ارتباط  باشید و اطلاعات مورد نیاز در این زمینه را دریافت نمایید.

دسته مقالات ساندویچ پانل