در این مطلب قصد داریم شما را با سوله بتنی آشنا نماییم. با ما همراه باشید

ساخت سوله بتنی

همانطور که در مقالات قبل توضیح داده شد سوله ها سازه های پیش ساخته ای هستند که از جنس فلز و یا بتن ساخته شده اند و سقف آنها به صورت شیب دار طراحی شده است. سوله ها کاربری های متفاوتی دارند و دارای انواع مختلفی اعم از سوله تک دهانه، سوله دو یا چند دهانه، سوله قوسی و یا سوله چند ضلعی می باشد. این نوع سازه ها کاربردهای متفاوتی دارند و از آنها می توان به عنوان سوله ورزشی، سوله مرغداری، سوله انبار، فروشگاه و یا تعمیرگاه نیز استفاده نمود.

بتن یکی از مصالحی است که از دوام و استقامت بسیار بالایی برخوردار است و چناچه قصد ساخت سازه هایی از نوع اداری، تجاری، مسکونی و یا صنعتی دارید،استفاده از این مصالح یکی از بهترین گزینه ها برای اجرای این نوع سازه ها است. دیوار پیش ساخته بتنی متشکل از یک لایه فوم پلی استایرن و دو لایه شبکه فلزی می باشد. این سه لایه توسط سیم مفتول به یکدیگر متصل می شوند.

در مرحله ی بعدی بتن که دارای ضخامت 4 سانتی متر بر روی تورهای فلزی پاشیده می شود. این نوع دیوارهای پیش ساخته علاوه بر اینکه کیفیت و طول عمر سازه را به طرز قابل توجهی افزایش می دهد، عملکرد حرارتی بسیار خوبی دارد و می تواند رطوبت سازه را به خوبی کنترل نماید.

سوله بتنی

طراحی و ساخت سوله بتنی

ساخت این نوع سوله ها به عنوان سوله انبار که در آن از جرثقیل های بزرگ استفاده می نمایند، کاربرد فراوانی دارد. به خاطر داشته باشید که در طراحی سوله بتنی باید قوانین و استانداردهای خاصی رعایت شود. در ابتدا مهندسانی که در اجرای سوله تخصص دارند، بایستی براساس عواملی مانند شرایط جغرافیایی، کاربری سوله، میزان تحمل بارش برف و باران و میزان استحکام در برابر زلزله محاسباتی انجام دهد و مکانی که قرار است این سوله نصب شود را به طور دقیق می سنجند.

بعد از اینکه تمامی محاسبات مربوط به این نوع سازه انجام گرفت، با استفاده از نرم افزارهای خاص نقشه های فنی و اجرایی به صورت کاملا دقیق ساخته می شوند. این نقشه های تخصصی جهت ساخت سوله در اختیار مهندسان با تجربه در این زمینه قرار می گیرد و طراحی می شوند.

یکی از نکات مهم در مورد این سوله این است که نصب این سوله ها در محل صورت می گیرد. اما زمانی که سازه بتنی از نوع پیش ساخته باشد، ساخت آن در کارگاه و یا کارخانه مربوطه انجام می شود، سپس جهت اجرای نهایی به محل نصب منتقل می شود.

 

سوله بتنی

مزایای سوله بتنی

سوله بتنی مزیت های بسیار زیادی دارد که قصد داریم در این مطلب به برخی از آنها اشاره نماییم

 • این نوع سوله ها در برابرعوامل شیمایی، فشارهای مکانیکی و زلزله استحکام و مقاومت بسیار بالایی دارد.
 • امکان استفاده از جرثقیل با توان 10 تن بار
 • این نوع سوله ها دوام بسیار بالایی در برابر اثرات تخریبی مانند مواد شیمیایی دارند.
 • سوله بتنی امکان استفاده بهینه از فضا جهت نصب در طول، ارتفاع و عرض برای هر نوع عملیات را فراهم می نماید.
 • کوتاه تر شدن زمان اجرای پروژه
 • هزینه کمتر

 

سوله بتنی

مقایسه ساخت سوله بتنی و سوله فلزی

 • انفجار

به طور کلی اگر بخواهیم سوله بتنی و سوله فلز را با یکدیگر مقایسه نماییم، سوله فلری در برابر حوادث غیر قابل پیش بینی مانند انفجار مقاوم تر هستند. به همین دلیل هم توصیه می شود چناچه قصد دارید از سوله ها به عنوان انبار مواد شیمایی استفاده نمایید، سوله های فلزی گزینه بهتری هستند چراکه در مقابل انفجار آسیب کمتری می بینند.

 • مقاومت بالا در برابر زلزله

به دلیل اینکه بتن از استقامت و استحکام کافی برخوردار است، سازه های ساخته شده با بتن استحکام بیشتری از خود نشان می دهند.به همین توصیه می شود آن دسته از افرادی که میخواهند در مکانهایی زلزله خیز و یا مناطقی که میزان رطوبت در آنها نسبت به سایر مناطق بالاتر است از سازه های بتنی استفاده نمایند.

 • سرعت نصب سوله بتنی و فلزی

سازه هایی که با استفاده از فلز ساخته می شوند در مقایسه با سازه های ساخته شده از بتن با سرعت و زمان کمتری انجام می شود و این یکی از مزیت های قابل توجهی است که اکثریت مردم به دنبال آن هستند. البته چناچه سوله های بتنی به صورت پیش ساخته، و با استفاده از ساندویچ پانل بتنی اجرا شوند، زمان کمتری برای احداث آنها صرف می شود اما در صورتی که این سوله ها در محل نصب و اجرا شوند، زمان بیشتری برای ساخت آنها بایستی انجام گیرد.

 • تقویت سازه بعد از اجرای سوله های فلزی

چناچه در هنگام ساخت سازه های فلزی اشتباهی در محاسبات صورت گیرد می توانید با استفاده از پیچ و پرچ، سازه ی خود را مقاوم نمایید و این یکی از مزیت های سازه های فلزی است.

 • کم بودن وزن سازه های فلزی

سازه هایی که با استفاده از فلز ساخته می شوند، وزن بسیار کمی دارند و فضای کمی را اشغال می کنند. در حالی که سازه های تولید شده با استفاده از بتن وزن بسیار سنگینی دارند و برای آن دسته از افرادی که وزن سازه برای آنها از اهمیت زیادی برخوردار است، گزینه مناسبی نمی باشد.

نتیجه گیری

نکته ای که باید در این خصوص در نظر داشت این است که سازه های ساخته شده از فلز را از نظر اقتصادی، انعطاف پذیری و زمان اجرای پروژه نمی توان مقایسه نمود. اما از نظر اینکه بتن می توانند رطوبت را به راحتی جذب نمایند و استقامت بسیار بالایی در برابر زلزله دارند، سازه های بتنی گزینه مناسب تری هستند.

اما در هر حال سازه مورد نظر بایستی براساس نیاز و کاربری مشتریان انتخاب شود. لذا بهتر است در ابتدا اطلاعاتی کلی در مورد نیاز مشتری به دست آورید تا بتوانید بهترین نوع سازه را به آنها معرفی نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سوله اعم از سوله انبار، سوله تیرورقی، سوله ubm و سوله خرپایی و... می توانید از طریق راههای ارتباطی که در سایت قرار داده شده است با ما در ارتباط بوده و از کارشناسان ما در این زمینه اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

دسته سوله