تفاوت ورق سیاه و روغنی

هدف از نوشتن این مطلب بررسی و ارزیابی تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی است. با ما همراه باشید.

بسیاری از افراد واقعا نمی دانند ورق سیاه و ورق روغنی چه تفاوت هایی با هم دارند، در نتیجه نمی توانند در هنگام خرید ورق به راحتی تصمیم گیری نمایند و انتخاب درست را داشته باشند.لذا چناچه شما قصد انجام پروژه ای را دارید و نمی دانید کدام یک از این ورق ها را برای پروژه ی شما مناسب تر است این مقاله برای شما بسیار کاربردی خواهد بود، چراکه با استفاده از موارد ذکر شده می توانید به مزایا و معایب هر کدام از این ورق ها به طور کامل آگاهی پیدا نمایید و انتخاب بهتری داشته باشید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

تفاوت ورق سیاه و روغنی از نظر فرایند تولید

یکی از عمده ترین تفاوت بین این دو ورق فرایند تولید آنهاست. ورق سیاه با استفاده از فرایند نورد گرم تولید شده در حالی که ورق روغنی یا سرد حاصل فرایند نورد سرد است. ورق های تولید شده با استفاده از فرایند نورد گرم، استحکام و دوم بیشتری دارند. این نوع از ورق ها بعد از اینکه تولید می شوند، نیازی به گرم شدن مجدد ندارند. بعد از تولید با کاهش دمای آنها،حجم این نوع ورق ها  نیز کاهش خواهد داشت.

تفاوت ورق سیاه و روغنی از نظر کیفیت و سایز

این دو ورق از نظر کیفیت با یکدیگر متفاوت هستند. ورق سیاه به دلیل اینکه برای ساخت آن از کربن بیشتری استفاده شده است از دوام بیشتری برخوردار هستند. در مقابل ورق سرد به دلیل فرایند آنیلینگ نرم تر بوده و نسبت به ورق هایی که با استفاده از نورد گرم تولید می شوند استحکام کمتری دارند.نکته ای که در مورد این دو نوع ورق حائز اهمیت است، این است که ورق های روغنی دارای سایز دقیق تری هستند. به دلیل فرایندهایی که برای تولید ورق روغنی صورت می گیرد، نه تنها سطح این نوع ورق ها صاف تر و یکنواخت تر بوده بلکه دارای خاصیت انعطاف پذیری بالاتری نیز می باشد.

در حالی که ورق سیاه دارای تلرانس ابعادی زیادی نیستند و از نظر ظاهر، سطحی خشن دارند. ضخامت این نوع ورق ها از 25 میل تا 6 میل است. در صورتی که ضخامت این نوع ورق از 6 میل کمتر باشد دور کویلی پیچیده شده و به صورت رولی به فروش می رسند.

تفاوت  ورق سیاه و روغنی از لحاظ ظاهر

ورق سیاه از نظر ظاهری، چندان جالب به نظر نمی رسد. عمدتا آن دسته از افرادی که ظاهر برای آنها اهمیت ندارد و کیفیت، استحکام و ویژگیهای مکانیکی برای آنها در اولویت است، از این نوع ورق استفاده می کنند.در مقابل ورق روغنی از ظاهر بسیار خوبی برخوردار است و در مواقعی که ظاهر و شکل محصول اهمیت داشته باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت ورق سیاه و روغنی از نظر قیمت

این دو نوع ورق از لحاظ قیمت با یکدیگر تفاوت های زیادی دارند. ورق روغنی در مقایسه با ورق سیاه قیمت بالاتری دارد. دلیل این امر به روش تولید آن برمی گردد که برای تولید این نوع ورق از روش های پیچیده تری استفاده می شود.البته عوامل دیگری مانند ضخامت ورق، برند آن، قیمت جهانی ورق، قیمت ارز، میزان عرضه و تقاضای ورق در بورس کالا، ابعاد ورق و شیت یا رول بودن ورق ها فاکتورهایی هستند که در قیمت ورق تاثیرگذار هستند.

تولید کنندگان ورق سیاه و ورق روغنی

ورق های روغنی و سیاه هم در داخل کشور تولید می شوند و هم به صورت صاداراتی در بازار وجود دارند. تولید کنندگان مختلفی در داخل کشور به تولید این ورق ها می پردازنند که در ادامه در مورد هر کدام توضیح خواهیم داد. کارخانه های متفاوتی اعم از مجتمع فولاد مبارکه اصفهان، قطعات، ورق کاویان، فولاد اکسین وظیفه ی تولید ورق سیاه را بر عهده دارند.

کارخانه هایی از قبیل فولاد مبارکه اصفهان، فولاد غرب و هفت الماس، تولید کنندگان ورق روغنی هستند.عمدتا ورق هایی که توسط فولاد مبارکه اصفهان تولید می شوند از نظر قیمت از هفت الماس و فولاد غرب بالاتر هستند. همچنین کیفیت ورق های فولاد مبارکه اصفهان نیز از کارخانه های دیگر بالاتر است. لذا چناچه کیفیت ورق ها برای شما اهمیت دارد پیشنهاد می شود ورق های را انتخاب نمایید که فولاد مبارکه اصفهان آنها را تولید نموده است.

دسته دسته بندی مقالات ورق