تفاوت ساندویچ پانل های پلی یورتان و پلی استایرن در چیست؟

در این مقاله به تفاوت ساندویچ پانل پلی یورتان و ساندویچ پانل پلی استایرن خواهیم پرداخت.

در ابتدا باید به این موضوع اشاره کرد که ساندویچ پانل  از سه لایه تشکیل می شوند، دو ورق رویی و یک لایه میانی، که نقش عایق را دارد. پانل های پلی یورتان ساخته کشور آلمان می باشند و از کارایی زیادی برخوردار می باشند و آن ها در جهت عایق کاری ، ساخت سازه سوله صنعتی، ، سالن های ورزشی، ساخت انواع کانکس ، درصنعت پتروشیمی،غذایی و دارویی و… مورد استفاده قرار می گیرند.

خصوصیات ساندویچ پانل

این نکته را باید ذکر کرد که ساندویچ پانل های پلی یورتان خود نیز به دو دسته تقسیم می شوند، که به پانل هایی با پایه پلی استر و پایه پلی اتر معروف هستند. نکته قابل توجه اینکه هر دو نوع از جنس پلیمری هستند که در دسته اتری یا استری قرار می گیرند. مواد ساخته شده از پلی استر در برابر کشش و خمش از مقاومت بالایی برخوردار بوده و همچنین در برابر دما و حلال ها نیز بسیار مقاوم هستند.

تفاوت ویژگی ساندویچ پانل پلی اتر و پلی استر

یکی از ویژگی های مهم پلی اتر ها که باید به آن اشاره کرد سازگاری آنها با طبیعت است که خطری در برابر طبیعت ندارد. در عین حال فاقد بو بدوده و در برابر هیدرولیز و انقباض مقاوم بوده و در برابر کشش و سایش نیز واکنش خوبی دارد. در مقایسه ساندویچ پانل های ساخته شده از پلی استر و پلی اتر باید بگوییم که نوع پلی استری در برابر کشش، سایش و عوامل شیمیایی مقاوم بوده. این در حالی است که پلی اتر ها از خواص ضد باکتریایی برخوردار بوده و تاثیرات تغییرات دمایی نیز در آن ها کمتر مشاهده می شود.ساندویچ پانل، مصالحی مقاوم در برابر رطوبت و خوردگی

تفاوت پلی یورتان ها و پلی استایرن ها

برای اینکه تفاوت این دو ساندویچ پانل را به خوبی درک کنیم باید به ویژگی های آنها بپردازیم.

ویژگی پانل پلی یورتان:

این ساندویچ پانل ها از دو ورق آلوزینک و گالوانیزه ساخته شده اند. این نوع فوم ها به گونه ای ساخته شده اند که همه درز ها و شکاف ها را پر کرده اند و این امر باعث شده است که از مقاومت و عمر بالایی برخوردار باشند. انعطاف پذیری باعث شد ه است تا در برابر فشار و ضربه از مقاومت بالایی برخوردار باشند. این پانل ها آنتی باکترییال هستند که همین موضوع باعث می شود تا از رشد حشرات ، قارچ ها ، باکتری ها و میکروب ها جلو گیری شود. پانل های پلی یورتان ضد حریق بوده و از بالا رفتن دما تا حد امکان جلوگیری می کند. ضخامت پانل های پلی یورتان 4-15 سانتی متر بوده و چگالی آن 30 الی 1000 کیلو بر متر مکعب است. ساندویچ پانل ها پلی یورتان امکان نصب راحتی را دارند مقاومت این ساندویچ پانل ها در برابر دمای 100 تا 110 درجه گزارش شده است، در کنار تنوع در کارایی از زیبایی نیز برخوردار می باشد ساندویچ پانل ها در رنگ های مختلفی وارد بازار شده اند که شما طبق سلیقه خود می توانید رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید رال رنگی ساندویچ پانل از تنوع بالایی برخوردار می باشد.

ویژگی ساندویچ پانل پلی استایرن:

وزن و قیمت پانل های پلی استایرن نسبت به دیگر ساندویچ پانل ها کمتر می باشد. این نوع پنل ها را می توانید در ابعاد و اندازه های مختلفی دریافت کنید و از تنوع رنگی بالایی برخوردار می باشند. حمل راحت و سهولت در نصب قابلیت بالای مونتاژ و دمونتاژ ضخامت ساندویچ پانل های پلی استایرن بین 5 تا 15 سانتی متر است. همچنین چگالی آن ها معمولا بین 15 تا 20 کیلو گرم بر متر مکعب است.

همان طور که به شکل مکرر به تفاوت این دو ساندویچ پانل اشاره کردیم نباید این را فرا موش کرد که این سازه ها هر کدام معایبی را نیز دارا هستند. برای مثال می توان به ساندویچ پانل های پلی یورتان اشاره کرد که علاوه بر قیمت بالایی که دارند باعث ساخت گازه های گلخانه ای و آسیب به محیط زیست می شوند. از معایب پلی استایرن ها می توان به ضعف در فشردگی و ساختار ضعیف آن است که مناسب مکان هایی که نیاز به عایق دارند نمی شود. از دیگر عیوب آن مقاومت بسیار پایین در برابر آتش سوزی و آزاد کردن گاز سیانور در هنگام حریق که موجب مرگ می شود. از دیگر معایبی که بر این سازه ها وارد است جذب نسبتا بالای آب است.

دسته استان, کانکس, مقالات ساندویچ پانلبرچسب ها ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *