ساندویچ پانل  به عنوان مصالح پیش ساخته این روزها کاربرد فراوانی در صنعت ساختمان سازی دارند و می توان گفت جایگزین بسیار مناسبی برای مصالح سنتی محسوب می شوند. اما به نظر شما ساندویچ پانل های سقفی و دیواری از نظر ظاهر و ساختار چه تفاوتی با یکدیگر دارند. در این مقاله قصد داریم به تفاوت هایی  و ویژگیهایی که این دو نوع ساندویچ پانل ها ممکن است با یکدیگر داشته باشند اشاره نماییم با ما همراه باشید.

طراحی ساندویچ پانل سقفی از لحاظ ظاهری

به دلیل اینکه سقف یکی از مهمترین اجزای یک ساختمان می باشد و نقش محافظ ساختمان را ایفا می نمایند پانل های سقفی با گام های ذوذنقه ای شکل و به صورت اورلپ ساخته می شوند که این امر از نفوذ برف و باران به سقف جلوگیری می نماید. این موضوع که این نوع سازه به صورت اورلپ طراحی شده اند به سازه مورد نظر عمر و استحکام بیشتری می بخشد و باعث هماهنگی ساختار ساختمان می شود.

البته ساندویچ پانل سقفی به دو حالت سه گام و پنج گام به بازار عرضه می شوند. پنل های سه گام برای مکانهایی به کار می رود که بارش باران کم است و در نتیجه سقف سازه آسیب چندانی نمی بیند. اما نوع پنج گام این نوع از پانل ها مخصوص مکانهایی با شریط آب و هوایی مرطوب و با بارش برف و باران زیاد است که به خاطر داشتن گام های زیادی که دارد می تواند از نفوذ آب به سطح سقف جلوگیری نماید.

عمدتا  برای تولید پانل های سقفی از ورق گالوانیزه و یا ورق آلوزینک به دلیل اینکه مقاومت سازه را در برابر عوامل محیطی و باران وبرف افزایش می دهد، استفاده می کنند.البته این نوع از پانل ها با ورق ها و ضخامت های مختلف قابلیت تولید دارند که ساخت آن براساس سلیقه و درخواست مشتریان صورت می گیرد.

تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری

طراحی ساندویچ پانل دیواری از لحاظ ظاهری

ساندویچ پانل دیواری همانطور که از اسم آنها برمی آید برای پوشش دهی دیوارهای انواع سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند و به دلیل مزایایی مانند تنوع رنگ، مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی مقاومت در برابر زلزله و استحکام و دوام بالا نسبت به مصالح سنتی برتریت خاصی دارد. پانل های دیواری از نظر ظاهری دارای فاق یو شکل و دارای نر و مادگی هستند که در هنگام نصب به خوبی در همدیگر چفت می شوند و به دلیل اینکه تمامی منافذ بین سازه با استفاده از این پانل ها پر می شود میتواند به طرز چشمگیری از نفوذ رطوبت به داخل سازه جلوگیری نماید.

تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری

البته ساندویچ پانل ها انواع مختلفی دارند که در زیر قصد داریم به انها اشاره نماییم.

انواع ساندویچ پانل دیواری

پانل های دیواری دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه قصد داریم به هر یک از آنها به صورت جداگانه اشاره نماییم.

ساندویچ پانل دیواری ساده

این نوع از پنل ها به صورت ساده طراحی شده اند و برای ساخت ورقهای بیرونی آنها از هیچ گونه شیاری استفاده نشده است. این نوع پانل ها از معمولی ترین نوع پنل ها می باشد و برای آن دسته از افرادی که به دنبال پانل های معمولی با مناسبترین قیمت هستند بهترین گزینه می باشد.

ساندویچ پانل دیواری پیچ مخفی

این نوع از ساندویچ پانل ها این روزها طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است و افراد زیادی برای پوشش دهی سازه خود از این پانل ها استفاه می کنند. پانل های پیچ مخفی به نحوی نصب می شوند که پیچ به کار رفته در آنها قابل مشاهده نمی باشد و این امر باعث زیبایی ظاهری ساختمان می شود که برای بسیاری از افراد از اهمیت خاصی برخوردار است.

ساندویچ پانل دیواری نر و مادگی

این نوع از ساندویچ پانل ها به نر و مادگی های مخصوص مجهز می باشند که در هنگام نصب این نر و مادگی ها درون یکدیگر فرو می رود و باعث اتصال پانل ها به یکدیگر می شود یکی از مزایای این نوع از پانل ها این است که رطوبت و باران به سختی به داخل این پنل ها نفوذ می کند و مانع از پوسیدگی و خوردگی سازه در دراز مدت می شود.

ساندویچ پانل دیواری قفل دار

این نوع از ساندویچ پانل ها به قفل هایی مخصوص تجهیز شده اند که با استفاده از این قفل ها به یکدیگر اتصال پیدا می کنندو البته این  نوع از پنل ها در مقایسه با ساندویچ پانل های دیگر کاربرد ندارند و صرفا برای کاربردهای خاصی و برای مکانهای مخصوصی مورد استفاده قرار می گیرد.

دسته مقالات ساندویچ پانل