معرفی انواع دیوار پیش ساخته

در این مقاله قصد داریم موضوع معرفی انواع دیوار پیش ساخته را مورد ارزیابی قرار دهیم. در این مقاله انواع دیوار پیش ساخته معرفی شده است لذا برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

در دنیای مدرن امروز بسیاری از افراد به دنبال ساخت های سازه هایی با قیمت مناسب، با کیفیت بالا و سازه هایی که در کمترین زمان ممکن بتوان آنها را نصب و مونتاژ نمود، هستند.دیوار پیش ساخته، سازه هایی مدرن هستند که به منظور تسریع در فرایند ساخت و ساز ساخته می شوند. این نوع از دیوارها به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند و از متریال گوناگونی مانند آجر، سنگ، بتن چوب، ساندویچ پانل و….. برای ساخت آنها استفاده می شود.

این نوع از دیوارها یکی از بهترین جایگزین ها برای دیوارهای سنتی که با استفاده از آجر و ملات ساخته می شدند، هستند.با توجه به این موضوع که امروزه سبک سازی ساختمان ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است، دیوارهای پیش ساخته سازه های هستند که می توانند در سبک سازی سازه نقش بسزایی ایفا نمایند.

تاریخچه سازه های پیش ساخته به روم باستان بازمی گردد. در آن زمان رومیان مواد بتنی را در داخل قالب های می ریختند و بعد از آماده شدن به مکان مورد نظر انتقال می دادند. اما امروزه دیوارهای پیش ساخته توانسته نیازهای مصرف کنندگان را به خوبی برطرف نماید.این نوع دیوارها انواع مختلفی دارند که در این مطلب قصد داریم به معرفی و کاربرد هر یک از آنها بپردازیم. با ما همراه باشید.

معرفی انواع دیوار پیش ساخته

دیوار پیش ساخته کناف

قبل از اینکه به بررسی این نوع از دیوارها بپردازیم در ابتدا بهتر است بدانید که کناف چیست؟ کناف نوعی صفحه روکش دار است که توسط شرکت خارجی کناف تولید می شود. سقف و دیوارهای جداکننده کناف، سازه هایی فلزی از جنس گالوانیزه هستند که صفحات روکش دار گچی و سیمانی بر روی آنها پیچ می شود.

درز بین این صفحات با استفاده از بتونه درزگیری مخصوص پر شده و سطوح صافی که به وجود می آیند با استفاده از رنگ، رنگ آمیزی می شوند.در اروپا استفاده از این نوع دیوارها در صنعت ساختمان سازی بسیار متداول شده است اما در ایران استفاده از این روش هنوز در حال توسعه است و به طور کامل جا نیفتاده است.

دیوار پیش ساخته بتنی

برای ساخت این نوع دیوارهای پیش ساخته از موادی مانند سیمان، سنگدانه، آب، افزودنی و میلگرد استفاده می شود.استفاده از این دیوارها می تواند هزینه ها برای اجرای نما را تا میزان قابل توجهی کاهش دهد چراکه این نوع از دیوارها از دو طرف نما هستند. از دیگر ویژگیهای دیوار پیش ساخته بتنی می توان به نصب راحت و آسان آنها اشاره نمود.همچنین برای تعمیر و نگهداری این نوع دیوارها نیازی نیست هزینه ی زیادی صرف نمایید.

دیوار پیش ساخته گچی

این نوع دیوارها بلوک های گچی مستطیل شکلی هستند که  از مخلوط آب و گچ و پرکننده هایی مانند فیلرها، سنگ دانه ها، الیاف و سایر افزودنی های غیر زیان آور ساخته می شوند.این نوع بلوک های دارای سطحی کاملا صاف و موازی و دارای فاق و زبانه هستند به نحوی که در هنگام نصب در هم قرار می گیرند.

این گونه از دیوارها در دسته ی دیوارهای غیر باربر قرار گرفته و انواع مختلفی دارند که از میان آنها می توان به توپر، سوراخ دار، ضد آب و مسلح اشاره نمود.این نوع از دیوارها عایق بسیار خوبی در برابر رطوبت و صدا هستند و در سرویس های بهداشتی، آشپزخانه ها، دیوارهای خارجی و مکان هایی که احتمال رطوبت در آنها بسیار بالاست مورد استفاده قرار می گیرند. به این ترتیب با استفاده از این نوع دیوارهای پیش ساخته می توان مشکلات مربوط به عایق کاری ساختمان را به طور کامل برطرف نمود.

دیوار پیش ساخته چوبی

این نوع از دیوارهای پیش ساخته دارای وزن بسیار کمی بوده و عمدتا از آنها به عنوان یک عنصر تکمیل کننده در داخل و خارج ساختمان و دکوراسیون داخلی استفاده می شود.همچنین این نوع دیوارهای پیش ساخته به منظور ساخت کلبه و ساختمان های چوبی نیز کاربردی دارند.برای اینکه میزان مقاومت این نوع از دیوارها افزایش پیدا نماید، دیوارهای باربر را به قسمت پی بتنی ساختمان متصل می کنند. در این صورت دیگر نگرانی بابت مقاومت ساختمان وجود نخواهد داشت.

دیوار پیش ساخته یونولیتی

این نوع از دیوارهای پیش ساخته که به تری دی پانل هم معروف هستند و از دو لایه شبکه مش فلزی و یک لایه فوم پلی استایرن به عنوان لایه میانی تشکیل شده اند. فوم پلی استایرن که در میان این نوع از دیوارها استفاده شده است از مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت، رشد قارچ و میکروب برخوردار است.لازم به ذکر است که در صورتی که می خواهیم از این دیوارها در مکان های مرطوب استفاده نماییم بایستی از شبکه فلزی از جنس گالوانیزه استفاده شود. به این ترتیب دیوار پیش ساخته یونولیتی در برابر رطوبت مقاومت بسیار بالایی خواهند داشت.

دیوار پیش ساخته ساندویچ پانلی

این نوع دیوارهای پیش ساخته، دیوارهایی هستند که با استفاده از مصالحی به نام ساندویچ پانل ساخته می شوند و به عنوان دیوار مورد استفاده قرار می گیرند. ساندویچ پانل یکی از مصالح نوین است که به دلیل داشتن کیفیت و ویژگیهای منحصر به فرد امروزه در صنعت ساختمان سازی مورد توجه معماران و مهندسان قرار گرفته است.این نوع دیوارهای پیش ساخته از دو لایه ورق و یک هسته عایق تشکیل شده اند و جایگزین بسیار مناسبی برای دیوارهای آجری به حساب می آیند.یکی از عمده ترین دلایلی که باعث محبوبیت دیوارهای پیش ساخته پانلی شده است، عایق بودن این نوع دیوارهاست.

معرفی انواع دیوار پیش ساخته

اجزای دیوار پیش ساخته پانلی

این نوع از دیوارهای پیش ساخته از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که در قسمت زیر به اختصار در مورد هر یک توضیح خواهیم داد.

ورق ساندویچ پانل: ورق هایی که برای ساندویچ پانل مورد استفاده قرار می گیرد از جنس فلز بوده و بسته به نوع پانل متفاوت می باشند.این نوع از ورق ها قسمت خارجی پانل ها را می پوشانند. یکی از ویژگیهای منحصر به فرد این نوع ورق ها مقاومت بالای آنها در برابر زنگ زدگی است. لذا چناچه از این مصالح برای ساخت دیوار پیش ساخته استفاده شود می توان طول عمر و کیفیتی بالای آنها را تضیمن نمود.

فوم ساندویچ پانل: یکی از اجزای اصلی این مصالح پیش ساخته که در قسمت وسط قرار دارد، فوم است.فوم هایی که برای ساندویچ پانل مورد استفاده قرار می گیرند بهترین عایق در برابر صوت، حرارت و برودت هستند. فوم های به کار رفته در ساندویچ پانل دارای انواع مختلفی هستند اما فوم پلی یورتان یکی از بهترین نوع فوم ها است که کیفیت و مقاومت بالایی دارند و همین ویژگی باعث محبوبیت این نوع فوم شده است.

مزیت های دیوارهای پیش ساخته پانلی

با توجه به اینکه برای ساخت ساندویچ پانل از متریالی با کیفیت بسیار بالا استفاده می شود، در برابر شرایط آب و هوایی متفاوت سازگاری بالایی دارند و نسبت به مصالح دیگر مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند.

یکی از مزیت هایی که دیوار پیش ساخته پانلی را از سایر دیوارها متمایز می نماید، وزن پایین آنهاست. هر چه سازه مورد نظر سبک تر باشد در برابر حوادث غیر قابل پیش بینی مانند زلزله خسارت های جانی کمتری به همراه خواهد داشت.

فوم عایقی که در قسمت میانی پانل استفاده می شود به عنوان عایق صوتی، حرارتی و رطوبتی عمل می کند. لذا دیوارهای پیش ساخته پانلی به عنوان بهترین نوع عایق به حساب می آیند.

به دلیل اینکه ساندویچ پانل به تعداد انبوه تولید می شوند، قیمت کمتری در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی دارند.بنابراین زمانی که از آنها برای ساخت دیوارهای پیش ساخته استفاده شود قیمت مقرون به صرفه تری برای کاربر دارد.

ساندویچ پانل ها مصالحی هستند که در برابر حریق مقاومت بالایی دارند لذا استفاده از آنها برای ساخت دیوار پیش ساخته به نفع مصرف کننده خواهد بود.

قیمت دیوار پیش ساخته

با توجه به این موضوع که دیوارهای پیش ساخته پانلی متناسب با نوع کاربری و ابعاد مورد نظر مشتری تولید میشوند، نمیتوان قیمت مشخصی برای آنها تعیین نمود و قیمت این نوع دیوارها با توجه به اینکه برای ساخت آنها از چه متریال و مصالحی استفاده شده است، متغیر خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت دیوار پیش ساخته می توانید از طریق راه های ارتباطی که برای شما در سایت درج شده است با ما در تماس بوده و از کارشناسان فروش ما در این زمینه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

امید دارم از خواندن موضوع معرفی انواع دیوار پیش ساخته نهایت استفاده را برده باشید.

دسته دیوار پیش ساخته