تفاوت خانه های پیش ساخته و کانکس

هدف از نوشتن این مقاله بررسی تفاوت بین خانه های پیش ساخته و کانکس است.

امروزه  یکی از راهکارهایی جدید و مقرون به صرفا برای ساخت خانه، استفاده از کانکس یا خانه های پیش ساخته است.با توجه به این موضوع که خانه های پیش ساخته و کانکس قیمت مقرون به صرفه تر دارند و روند اجرای آنها در مقایسه با ساختمان ها با سرعت بیشتری انجام می گیرد، این دو نوع سازه در بین عموم مردم از محبوبیت ویژه ای برخوردار است.در ادامه قصد داریم به تفاوت های عمده خانه های پیش ساخته با کانکس ها بپردازیم.

خانه پیش ساخته چیست؟

به آن دسته از خانه هایی که تمام اجزای آن با ابعاد کاملا استاندارد در کارخانه ساخته شده و برای نصب به محل مورد نظر انتقال پیدا می کنند، خانه های پیش ساخته گفته می شود.خانه های ماژولار، سازه های فلزی و خانه هایی با قابلیت حمل و جابه جایی در این طبقه بندی قرار می گیرند.گفتنی است نصب و مونتاژ خانه های پیش ساخته در سریعترین زمان صورت می گیرد و یکی از نکات مثبتی که در مورد این نوع خانه های پیش ساخته می توان اشاره نمود قابلیت حمل و جابه جایی آنهاست.

کانکس ها چه تفاوتی با خانه پیش ساخته دارد؟

از نظر فنی کانکس ها را هم می توان نوعی خانه پیش ساخته در نظر گرفت  به دلیل اینکه قطعات مختلف آن در کارخانه نصب و در مکان مورد نظر اجرا و نصب می شوند.با این حال این دو سازه با یکدیگر تفاوت هایی دارند که در ادامه به بررسی و ارزیابی تفاوت هایی که بین این دو سازه وجود دارد خواهیم پرداخت.

از نظر نوع سازه

چنانچه بخواهیم در یک دسته بندی کلی در مورد کانکس ها و خانه های پیش ساخته صحبت کنیم می توان کانکس ها را هم نوعی خانه پیش ساخته معرفی نمود.اما باید بدانید که خانه های پیش ساخته از نظر نوع سازه به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند.

خانه های ماژولار

خانه هایی هستند که تمامی قطعات آنها در کارخانه تولید شده و سپس به محل مورد نظر انتقال داده شده و در آنجا نصب می شوند.

کانکس یا کاروان

کانکس ها سازه های شبیه به خانه هستند که به طور کامل در کارخانه تولید می شوند و بعد از این مرحله به صورت یکجا به محل موورد نظر برای نصب فرستاده می شود.

جنس و متریال به کار رفته در ساخت

در خانه های پیش ساخته تنوع بالایی در مواد و متریال به کار رفته برای ساخت وجود دارد. به منظور طراحی و تولید کانکس ها از متریالی مانند ساندویچ پانل پلی یورتان، ساندویچ پانل پلی استایرن، ورق های گالوانیزه و ورق های آلومینیومی مورد استفاده قرار می گیرد اما به منظور ساخت خانه های پیش ساخته از انواع ساندویچ پانل، بتن های پیش ساخته، ورق های LSF( ورق های نازک از جنس فولاد)، یو پی وی سی و انواع چوب استفاده می شود.

از نظر کاربرد

همانگونه که از نام خانه های پیش ساخته برمی آید، فقط کاربرد مسکونی دارد و برای کاربری های دیگر قابل استفاده نیستند. این در حالی است که کانکس علاوه بر کاربردی مسکونی که دارند در موارد مختلفی مانند کانکس نگهبانی، کانکس فروشگاهی یا برای راه اندازی یک کسب و کار مقرون به صرفه و به منظور اجرای خدمات شهری قابلیت استفاده دارد.

وزن سازه

وزن هر سازه بسته به مواد و متریالی که برای ساخت آن به کار می رود متفاوت خواهد بود. وزن خانه های پیش ساخته و کانکس ها هم بسته به اینکه برای ساخت آنها از چه متریالی استفاده می شود متفاوت خواهد بود.عمدتا برای ساخت کانکس ها از مواد و متریال سبک استفاده می شود در نتیجه وزن نهایی سازه مورد نظر سبک تر خواهد شد. این در حالی است که برای اجرای خانه های پیش ساخته عمدتا از متریالی مانند بتن استفاده می شود و این باعث می شود. بتن متریالی با وزن سنگین است و موجب می شود وزن سازه مورد نظر به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.

قابلیت جابه جایی

با توجه به این موضوع که کانکس ها به صورت قطعات متصل شده به محل مورد نظر انتقال پیدا می کنند حمل و جابه جایی آنها بسیار راحت است و قابلیت جابه جایی آنها به مکان های دیگر وجود دارد.

اما خانه های پیش ساخته مجموعه ای از قطعات هستند که نصب می شوند و بعد به محل مورد نظر انتقال پیدا می کنند، در نتیجه جابه جایی آنها برای همه وجود نخواهد داشت مگر اینکه از همان ابتدا به نحوی ساخته شوند که قابلیت جابه جایی آنها وجود داشته باشد.

البته در این حالت هم جداکردن قطعات به هم متصل شده و نصب مجدد آنها نیازمند نیروی انسانی متخصص است و به این سادگی ها هم امکان پذیر نخواهد بود.

مدت زمان لازم برای ساخت و نصب

یکی از تفاوت های عمده کانکس با ساختمان پیش ساخته مدت زمانی است که به منظور نصب و اجرای آنها صرف می شود. کانکس ها به دلیل اینکه سازه هایی آماده و پیش ساخته هستند و به صورت آماده در محل مورد نطر قرار میگیرند، نصب و اجرای آنها در کمترین زمان ممکن صورت می گیرد و در زمان تا میزان چشمگیری صرفه جویی خواهد شد.

این در حالی است که برای نصب و مونتاژ خانه های پیش ساخته زمان زیادی لازم است چراکه برای ساخت خانه های پیش ساخته از متریالی مانند بتن استفاده می شود و برای انجام تست های مرغوبیت، قالب بندی بتن، ساخت مواد اولیه، خشک شدن و ترمیم های احتمالی زمان زیادی نیاز دارد.

لذا خانه های پیش ساخته به دلیل اینکه زمان زیادی برای نصب و اجرای آنها لازم است برای آن دسته از افرادی که میخواهند سازه ای در کوتاهترین زمان ممکن داشته باشند گزینه خوبی نمی باشد.

طول عمر

خانه های پیش ساخته به دلیل اینکه برای ساخت آنها از متریال با دوامی مانند بتن استفاده شده است طول عمر و دوام بالاتری در مقایسه با کانکس دارند.این در حالی است که کانکس ها سازه های هستند که در مقایسه با خانه های پیش ساخته از استحکام و طول عمر کمتری برخوردار هستند و بدیهی است که برای مدت زمان کوتاهتری می توان از سازه هایی مانند کانکس استفاده نمود.

قیمت

اگرچه فاکتورهای متفاوتی در قیمت نهایی کانکس و خانه های پیش ساخته تاثیر گذار هستند اما با توجه به بررسی های انجام شده در قیمت این دو سازه می توان گفت سازه هایی مانند کانکس به دلیل متریالی که برای ساخت آنها استفاده شده است هزینه مقرون به صرفه تری در مقایسه با خانه های پیش ساخته دارند.

از طرفی دیگر کانکس ها هزینه نصب و مونتاژ چندانی ندارند این در حالی است که اجرای خانه های پیش ساخته علاوه بر اینکه از متریال بیشتر و گران تری استفاده شده است به نیروی متخصصی برای مونتاژ و نصب قطعات نیاز است.

در این مقاله سعی کرده ایم تفاوت های عمده بین خانه های پیش ساخته و کانکس را به صورت کلی بیان کنیم. با استفاده از اطلاعات ذکر شده و در نظر گرفتن فاکتورهای متفاوتی اعم از کاربرد مورد نظر، طول عمر و قیمت سازه می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کانکس، خانه پیش ساخته و انواع دیگر کانکس مانند کانکس تاشو، کانکس دو طبقه، کانکس LSF می توانید از طریق شماره تماسهای مربوطه در سایت با بخش فروش ما در ارتباط بوده و از کارشناسان فروش ما در این زمینه اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

دسته مقالات ساندویچ پانل