فوم ای پی اس (EPS)

در این مقاله قصد داریم در مورد یکی از پرکاربردترین نوع فوم ها به نام فوم  ای پی اس (EPS) اشاره داشته باشیم اما قبل از اینکه این فوم را به صورت تخصصی بررسی نماییم بهتر است تعریف مختصری از فوم یا عایق داشته باشیم. در صورتی که می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد  فوم ای پی اس (EPS) کسب نمایید می‌توانید ما را در ادامه این مقاله همراهی نمایید.

فوم یا عایق

به هر ماده ای که با قابلیت جلوگیری از انتقال و عبور انرژی و گرما از یک محیط به محیط دیگر طراحی شده است، عایق گفته می شود. با توجه به این موضوع که انرژی را نمی توان بازیافت نمود و سرمایه ای برگشت ناپذیر است و با توجه به این موضوع که در حال حاضر مصرف انرژی به طرز قابل توجهی افزایش یافته است، بهینه سازی انرژی و راهکارهایی برای جلوگیری از به هدر رفتن انرژی از مسائل بسیار مهمی هستند که همواره بایستی به آن توجه داشته باشیم.

عایق ها از نظر عملکرد و کارایی به سه دسته کلی تقسیم می شوند که در ادامه به هر کدام از آنها اشاه خواهیم نمود.

عایق رطوبتی: نوعی عایق است که می تواند به خوبی رطوبت را به خود جذب نماید و از نفوذ رطوبت به داخل سازه جلوگیری نماید.

عایق حرارتی: نوعی عایق است که مانع از عبور و انتقال انرژی حرارتی می شود.

عایق صوتی: عایقی مخصوص است که باعث می شود صدا به داخل سازه انتقال پیدا نکند.

هر کدام از این عایق ها کاربردی متفاوت هستند و با هدف خاصی تولید می شوند. اینکه از چه نوع عایقی استفاده شود بستگی به نوع کاربری مشتریان دارد. عایق ها دارای انواع مختلفی هستند و برای ساخت آنها از متریال گوناگونی استفاده می شود. از میان این عایق ها می توان به عایق های پلی یورتان، عایق های پلی استایرن، عایق پشم سنگ، عایق پشم شیشه، عایق های بتونی، عایق فایبرگلاس و آجرهای عایق کننده اشاره نمود. در برخی از موارد یک ماده می تواند به صورت همزمان هم در برابر صدا، هم در برابر حرارت و هم در برابر رطوبت به عنوان عایق عمل کند.اما در برخی از مواقع هم یک ماده دارای یک عملکرد و خاصیت خاص می باشد.

کاربرد فوم

فوم ها در صنایع مختلف کاربرد دارند. به منظور عایق کاری دیگ های بخار، مخازن، کانال ها و یا لوله های سرد گرم از فوم ها استفاده می شوند.همچنین فوم ها از جمله موادی هستند که برای ساخت ساندویچ پانل از آنها استفاده می شود.ساندویچ پانل ها مصالحی پرکاربرد هستند که از آنها برای پوشش دهی سقف و دیوارهای مکان های مختلف استفاده می شود.علاوه بر این عایق ها برای پوشش دهی سقف و دیوارهای کانکس ها مورد استفاده قرار می گیرد که موجب می شود کانکس ها عمرو مقاومت بیشتری در برابر عوامل طبیعی داشته باشند.

فوم پلی استایرن منبسط شده (Expanded polystyrene)

EPS کوتاه شده ی عبارت (Expanded polystyrene) است. این عبارت به معنای پلی استایرن حجیم شده است و به صورت بلوک های دو متر مکعبی قابلیت تولید دارند. پلی استایرن انبساطی (Expanded polystyrene) نوعی پلیمر به رنگ سفید است که به آن افزدونی فوم کننده اضافه می شود. فوم های پلی استایرن معمولا با نام های دیگری مانند یونولیت یا پلاستفوم نیز شناخته می شوند. این مواد از محصولات پتروشمی هستند و شامل چهار نوع مختلف اعم از معمولی، مقاوم، انبساطی و اکسترود شده هستند.

 این نوع فوم ها به صورت بلوک و هم به صورت ورق در اندازه های مختلف قابل سفارش هستند. یونولیت ها دارای انواع مختلفی هستند که براساس دانسیته یا چگالی طبقه بندی می شوند. دانسیته  یا چگالی این نوع از فوم ها از 5 تا 45 متر مکعب متغیر می باشند. این فوم ها در دو نوع یونولیت سقفی و دیواری ساخته می شوند. از این ماده برای ساخت ساندویچ پانل پلی استایرن در نوع سقفی و دیواری استفاده می شود.

ویژگیهای فوم EPS

فوم EPS یا پلی استایرن حجیم شده دارای مزایای متعددی هستند که موجب محبوبیت این نوع از فوم های شده است.یکی از ویژگی های فوم های ای پی است، حجیم بودن آنهاست. خاصیت حجیم بودن قابلیت پرکنندگی بسیار خوبی به این فوم می دهد به نحوی که به راحتی می توانید این نوع فوم ها را تراشیده و حجم دلخواه خود را از آنها استخراج نمایید. تقریبا می توان گفت هیچ نوع ماده ای را نمی توان  در بازار پیدا کرد که حجمی مانند فوم EPS داشته باشند.

از دیگر ویژگی های فوم EPS، سبک بودن آنها است. با استفاده از این ویژگی شما می توانید هر حجمی از این فوم ها را داشته باشید و جابه جایی و حمل آنها به راحتی امکان پذیر است. به عنوان مثال می توانید یک ستون دو متر مکعبی استوانه ای شکل از جنس فوم داشته باشید که یک انسان بالغ بتواند به راحتی آنها را جابه جا نماید.

از خاصیت های دیگری که موجب شده که این فوم از سایر فوم ها متمایز شود، خاصیت ضربه گیری و ضدحریق بودن آنهاست. یونولیت ها ترموپلاستیک هایی هستند هستند که عایق گرمایی و سرمایی بسیارمناسبی هستد. همچنین عایق هایی خوبی برای جذب رطوبت و آب هستند.

فوم ای پی اس (EPS)

تفاوت فوم پلی استایرن XPS و فوم پلی استایرن EPS

تفاوت اصلی که این دو نوع فوم با یکدیگر دارند در فاصله سلولها از یکدیگر می باشد. همانطور که از اسم این نوع فوم ها مشخص است در فوم های منبسط سلول ها با فاطله بیشتری از یکدیگر قرار گرفته اند، از طرفی دیگر در فوم های فشرده، فاصله سلول ها از یکدیگر کمتر بوده و همانگونه از اسم آنها برمی آید سلول ها فشرده شده اند.

ساختار فوم پلی استایرن منبسط EPS

برای ساخت این نوع فوم ها دانه های پلی استایرن با بخار آب حرارت داده میشوند که در اثر حرارت حجم آنها بزرگتر شده اما به یکدیگر اتصال پیدا نمی کنند. بعد از انجام عمل تهویه، هوا جای بخار آب و پنتان را درون دانه ها می گیرد. در مرحله بعدی دانه ها درون قالبی که شکل مورد نظر ما است ریخته میشود و مجددا در معرض بخار آب قرار گرفته و منبسط می شوند. هنگامی که این نوع فوم ها منبسط می شوند دانه های موجود در آن به یکدیگر اتصال پیدا می کند و موجب می شود محصولی همگن به وجود بیاید. بعد از این مرحله از قالب خارج شده و با استفاده از سیم داغ به اسکال مورد نظر بریده می شوند.

ساختار فوم پلی استایرن فشرده XPS

برای ساخت این نوع فوم در ابتدا دانه های پلی استایرن با استفاده از حرارت ذوب می شوند و درون قالب ریخته شود و تحت فشار قرار می گیرند. در هنگام این عملیات گاز منبسط کننده هم به درون قالب تزریق می شود.بعد از این مرحله فوم از قالب خارج میشود. به دلیل اختلاف فشاری که با محیط بیرون وجود دارد این فوم منبسط شده و در اخر محصولی منسجم به وجود می آید که این محصول فوم پلی استایرن فشرده XPS نام دارد.

 هر دو نوع فوم ها در دو نوع قابل اشتعال و غیر قابل اشتعال قابلیت تولید و سفارش دارند. لذا آن دسته از افرادی که خاصیت نسوز بودن و مقاومت بالا در برابر آتش سوزی برای آنها از اهمیت زیادی برخوردار است، بهتر است از نوع غیر قابل اشتعال آن استفاده کنند. قابل ذکر است که از این فوم ها به تنهایی به عنوان عایق صوت نمی توان استفاده نمود. تنها در صورتی به عنوان عایق صوت عمل خواهند کرد که بین  دیوار دوجداره از آنها استفاده شود که در این صورت می تواند به طرز چشمگیری از انتقال صوت جلوگیری نماید.

مزایای فوم پلی استایرن

 • دارای مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت و رطوبت
 • سبک و کم وزن بودن که موجب کاهش بار مرده ساختمان می گردد.
 • مقرون به صرفه و با قابلیت صرفه جویی در زمان
 • دارای استحکام و طول عمر بسیار بالا
 • قابلیت بازیافت و عدم آسیب به محیط زیست
 • مقاوم در برابر رشد میکروب ها، قارچ ها
 • قابل شستشو

موارد استفاده از فوم پلی استایرن

 • جهت بسته بندی انواع مواد غذایی مانند گوشت، ماهی وسبزیجات
 • تابلوی تبلیغات و یا تابلوی اعلانات
 • حمل و نقل و بسته بندی قطعات الکترونیکی
 • انتقال اعضای زنده بیماران برای پیوند در بیمارستان
 • به منظور ساخت انواع ساندویچ پانل و کانکس ها
 • عایق کاری ساختمان ها
 • بطری های حاوی قرص و کپسول ها
 • بسته بندی انواع گوشت
 • ساخت ظروف یکبار مصرف
 • سقف کادذب و تیرچه  بلوک

و…..

قیمت فوم EPS

با توجه به نوسانات قیمتی که این روزها در بازار به وجود آمده است نمی توان قیمت مشخصی برای فوم EPS اعلام نمود و قیمت این مصالح با توجه به ابعاد درخواستی مشتری و نوع کاربری که دارد متفاوت می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت فوم EPS و انواع دیگر فوم اعم از فوم پلی یورتان، فوم پلی اتیلن و … می توانید از طریق شماره تماسهای ذکر شده در سایت با کارشناسان فروش ما در ارتباط بوده و با توجه به نوع کاربری و ابعاد دلخواه خود قیمت دقیق این فوم را از آنها استعلام نمایید.

امیدوارم از خواندن مطلب فوم ای پی اس (EPS) نهایت استفاده را برده باشید. از همراهی شما سپاسگذاریم.

دسته مقالات ساندویچ پانل