فاکتورهای موثر بر طول عمر کانکس
در این مقاله فاکتورهای موثر بر طول عمر کانکس مورد ارزیابی قرار گرفته است.برای اطلاعات بیشتر در مورد فاکتورهای موثر بر طول عمر کانکس با ما در این مقاله همراه باشید.با توجه به افزایش هزینه های ساخت و ساز امروزه افراد زیادی به جای استفاده از خانه هایی که با استفاده از مصالح سنتی و بتنی ساخته شده اند، به استفاده از سازه های پیش ساخته یا کانکس روی آورده اند چراکه هم قیمت مقرون به صرفه ای دارد وهم کیفیت و استحکام بالایی در مقابل زلزله، سیل، ضربه و…. دارد که روی هم موجب محبوبیت این نوع سازه ها شده است.
طول عمر کانکس ها در حدود 20 الی 30 سالی تخیمن زده شد ه است اما فاکتورهای متفاوتی نظیر شرایط آب و هوایی، متریال مصرفی و نحوه نگهداری این نوع سازه ها همه با هم بر طول عمر و کیفیت این سازه ها تاثیر گذار هستند و فقط به صرف اینکه از مصالح گران قیمت برای ساخت کانکس استفاده شود نمیتوان تضمین کرد که طول عمر کانکس در مقایسه با کانکس های که برای ساخت آنها از مصالح ارزانتر استفاده شده است، بیشتر است.
یکی از نکاتی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است این است که چه عواملی می توانند در کیفیت و طول عمر کانکس یا سازه های پیش ساخته تاثیر گذار باشند. در این مقاله قصد داریم در مورد اینکه چه عواملی می توانند طول عمر  این نوع سازه را افزایش دهند اطلاعاتی مفید در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

فاکتورهای تاثیر گذار بر طول عمر کانکس

نوع  و شرایط آب و هوایی:

چناچه کانکس ها در آب و هوای مرطوب قرار گیرند در مدت زمان کوتاهی دچار زنگ زدگی و پوسیدگی می شوند و این امر از عمر این سازه ها می کاهد. البته نکاتی جهت جلوگیری از پوسیدگی و خوردگی این سازه ها وجود دارد که با در نظر گرفتن این نکات به شما اطمینان خاطر می دهیم تا کانکس برای مدت طولانی تری دوام بیاورد.

نوع کاربری کانکس:

کاربردی که کانکس ها دارند در طول عمر آنها موثر خواهد بود.چناچه کانکس از نوع کارگاهی باشد به دلیل اینکه میزان جابه جایی آن در مقایسه با کانکس های دیگر بیشتر است، طول عمر کمتری دارد اما طول عمر کانکس های ویلایی و یا مسکونی به دلیل اینکه در جای مشخصی ساکن هستند بیشتر تخیمن زده شده است.

نوع بارگیری کانکس:

یکی دیگر از عوامل موثر بر طول عمر کانکس نحوه بارگیری این نوع سازه ها است.چناچه بارگیری این نوع سازه با استفاده از قلاب های استاندارد و با کمک افراد با تجربه انجام شود قطعا طول عمر آنها هم بیشتر خواهد بود.

طراحی کانکس:

یکی از عواملی است که بر طول عمر سازه پیش ساخته تاثیر گذار خواهد بود. هر چه کانکس براساس استانداردهای و المان های مهندسی طراحی شود و پخش وزن و نوع متریال استفاده شده به درستی انجام گیرد عمر مفید این سازه ها نیز افزایش خواهد یافت. همچنین نوع مصالح به کار رفته در شاسی، اسکلت، نوع جوش کاری،عایق بندی مناسب و تاسیساتی که برای این کانکس ها استفاده می شود در مجموع بر کیفیت این سازه ها موثر خواهند بود.

مهمترین نکته در افزایش طول عمر کانکس

یکی از مهمترین نکاتی که می تواند طول عمر سازه های پیش ساخته را تا میزان قابل توجهی افزایش دهد، نوع طراحی آن است.البته استفاده از مصالح گران قیمت نشان دهنده ی کیفیت و طول عمر بالای کانکس نیست. در صورتی که این نوع سازه ها با توجه به کاربری مخصوص مشتریان ساخته شوند و از مصالح و متریال به درستی بهره گرفته شود، علاوه بر اینکه نیاز مشتری برطرف خواهد شد، بلکه کانکس با کیفیت مطلوب و قیمتی مناسب به مشتریان عرضه خواهد شد.

طول عمر کانکس چقدر است؟

طول عمر مفید سازه های پیش ساخته و کانکس بین 20 الی 30 سال پیش بینی شده است.البته این میزان طول عمر متغیر است و به عوامل مختلفی مانند شرایط و نوع نگهداری، نوع متریال به کار رفته و شرایط آب و هوایی که کانکس قرار است در آن قرار بگیرد نیز بستگی دارد.به عنوان مثال در صورتی که برای کانکس از مصالحی مانند ساندویچ پانل استفاده شود، مدت زمان استفاده از آنها بیشتر خواهد شد.اما اگر برای ساخت کانکس از ورق هایی مانند گالوانیزه، آلوزینک و…استفاده شود، کانکس دوام چندانی ندارد و برای مدت زمان مشخصی دوام خواهد آورد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت این دو کانکس می توانید به مطلب تفاوت کانکس پانلی با کانکس ورقی مراجعه نمایید.
فاکتورهای موثر بر طول عمر کانکس

راهکارهایی برای بالا بردن طول عمر کانکس

  • عایق بندی یکی از موضوعات مهمی است که در ساخت کانکس باید به آن توجه شود. در صورتی که عایق بندی دیواره های سازه به صورت بهینه انجام شود از نفوذ حشرات و پوسیدگی جلوگیری خواهد شد، در نتیجه به عمر سازه پیش ساخته اضافه خواهد شد. همچنین چناچه هر گونه مشکلی در کانکس مورد نظر به وجود آمد، بهتر است در سریعترین زمان ممکن آن را برطرف نمایید. این امر نیز یکی از مواردی است که می تواند عمر کانکس را افزایش دهد.
  • از دیگر مواردی که در نگهداری این سازه های پیش ساخته باید به آن توجه داشته باشید موضوع زیر سازی آنها ست. به منظور بالا بردن طول عمر سازه بهتر است از سکویی سیمانی استفاده نمایید.در این صورت دیگر رطوبت زمین به داخل سازه نفوذ نخواهد نمود و این امر احتمال پوسیدگی و خوردگی کانکس را به حداقل می رساند.
  • یکی از نکات دیگری که باید به آن توجه نمایید موضوع روغن کاری قطعات مختلف نظیر واشرها، لولاها و قفل ها ی سازه های پیش ساخته است. روغن کاری قطعات مختلف نفش مهمی در طول عمر کانکس ایفا می کند و در صورت توجه به این نکته می توانید برای مدت طولانی تری از کانکس مورد نظر استفاده نمایید.
  • همچنین استفاده از تهویه استاندارد و مناسب یکی از موارد تاثیرگذار در کیفیت این سازه ها است. چناچه از تهویه ای استفاده شود که میزان رطوبت داخل سازه را افزایش دهد، احتمال خوردگی و پوسیدگی در سازه شما بالا خواهد رفت.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب ذکر شده می توان نتیجه گرفت که یکی از مهمترین عواملی که می تواند طول عمر این سازه های پیش ساخته را کاهش دهد، رطوبت است. اما به طور کلی می توان گفت استفاده از مصالح با کیفیت بالا، شرایط آب و هوایی، طراحی با دقت و هوشمندانه از مجموعه عواملی هستند که در کیفیت و طول عمر سازه های پیش ساخته نظیر کانکس موثر هستند و توجه به آنها لازم است.

امیدوارم از خواندن مطلب فاکتورهای موثر بر طول عمر کانکس نهایت استفاده را برده باشید. از همراهی شما سپاسگذاریم.
دسته کانکس