راهنمای انتخاب ساندویچ پانل با توجه به شرایط آب و هوایی

همانطور که می دانیم آب و هوای ایران به چهار اقلیم گرم و مرطوب، گرم و خشک، معتدل و مرطوب و اقلیم سرد طبقه بندی می شود. برای هر کدام از شرایط آب و هوایی ساندویچ پانل هایی خاص طراحی شده است. در ادامه قصد داریم به راهنمای انتخاب ساندویچ پانل با توجه شرایط آب و هوایی مختلف بپردازیم. شما می‌توانید با مطالعه مقاله راهنمای انتخاب ساندویچ پانل، خریدی مطمئن و مقرون به صرفه داشته باشید.

همانگونه که در مقالات قبل به آن اشاره شد برای ساخت پوشش خارجی ساندویچ پانل از 3 نوع ورق مخصوص استفاده می شود که هر یک از این ورق می‌توانند در انتخاب ساندویچ پانل تاثیرگذار باشند. در ادامه به صورت جداگانه به بررسی ورق ساندویچ پنل خواهیم پرداخت.

ورق آلوزینک

آلوزینک یکی از بادوام ترین ورق هایی است که در تولید ساندویچ پانل می توان از آن استفاده نمود و به دلیل اینکه ترکیبی از آلومینیوم و روی است می تواند به طرز قابل توجهی از پوسیدگی و خوردگی جلوگیری نماید و بعد از شستشو ظاهری مانند فولاد پیدا می کند.

آلومینیوم

آلومینیوم یکی از انواع فلزهایی است که از وزن بسیار کمی برخوردار است و در عین حال مقاومت خوبی در برابر ضربه دارند و از این رو در صورتی که در معرض ضربه و فشار قرار گیرند به راحتی دچار آسیب دیدگی نمی شوند. این فلز با هوا واکنش نشان میدهد اما این امر موجب آسیب پذیری این فلز نشده بلکه مقاومت آن را افزایش داده و از فلز زیرین خود محافظت می نماید. ساندویچ پانل هایی که با استفاده از فلز آلومینیوم طراحی می شوند، برای مناطق مرطوب بسیار مناسب هستند و در صورت استفاده از آنها در مکان های مرطوب نگرانی بابت اکسید شدن و پوسیدگی آن نخواهید داشت.

ورق های گالوانیزه

ورق های گالوانیزه یکی از انواع ورق هایی هستند که با استفاده از یک لایه روی پوشانده شده اند که از اکسید شدن فلز در طول زمان و در اثر رطوبت جلوگیری خواهد نمود. ساندویچ پنل هایی که با استفاده از ورق های گالوانیزه ساخته می شوند، پوشانندگی عالی داشته و موجب می شود پانل های ساخته شده با ورق های گالوانیزه در هر نوع شرایط آب و هوایی قابل استفاده باشد.

فوم هایی که برای تولید ساندویچ پانل استفاده می شود به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود که هر کدام از آنها برای یک نوع شرایط آب و هوایی مناسب هستند.

فوم پلی یورتان

این نوع از فوم ها یکی از با کیفیت ترین فوم های موجود در بازار است که خاصیت عایق حرارتی مناسب و بسیار بالا را دارد و برای مناطق گرمسیر و مرطوب طراحی شده است. از طرفی دیگر فوم پلی یورتان به نحوی طراحی شده است که میتواند هزینه های سرمایشی و گرمایشی را به طرز مطلوبی کاهش دهد و این یکی از مزایای این نوع فوم ها به شمار می رود.

فوم پلی استایرن

فوم پلی استایرن یکی از انواع فوم هایی است که قابلیت اشتعال پذیری بسیار بالایی دارد لذا استفاده از این نوع فوم ها برای مناطق گرمسیر کشور مناسب نیست چرا که عایق حرارتی خوبی نیستند.

فوم پشم سنگ

فوم پشم سنگ یکی از بهترین فوم هایی است که میتوان برای تولید ساندویچ پانل از آن بهره گرفت و یکی از بهترین فوم های عایق صوتی و حرارتی است که در مناطقی که سرو صدا زیاد است به منظور جلوگیری از صداهای اضافی به داخل سازه مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از فوم ها به دلیل اینکه آب به راحتی در داخل آنها نفوذ می کند برای مناطقی که دارای بارندگی زیاد هستند، مناسب نیستند چرا که باعث می شود آب به راحتی به داخل سازه نفود کند و باعث پوسیدگی و خوردگی می شود.

اقلیم گرم و مرطوب

عمدتا سواحل جنوبی کشور دارای اقلیم گرم و مرطوب است به این معنی که تابستان های بسیار گرمی دارد در عین حال که رطوبت هوا در این نواحی در بالاترین میزان قرار دارد. به این دلیل که در این مناطق بارندگی وجود ندارد می توان از ساندویچ پانل هایی با فوم پلی یورتان، پشم سنگ به همراه آلوزینک استفاده نمود.

نکته ای که بایستی همواره در نظر داشته باشید این است که هزینه های نگهداری ساندویچ پانل پشم سنگ بسیار زیاد است. اما با بهره گیری از ساندویچ پانل های پلی یورتان با خاصیت عایق گرمایشی و غیر اشتعال بودن می توانید هزینه های خود را به طرز چشمگیری کاهش دهید و این امر از نظر اقتصادی به نفع شماست.

اقلیم گرم و خشک

در اقلیم گرم و خشک رطوبت هوا بسیار پایین است به همین علت هم ساندویچ پانل آلوزینک و هم ساندویچ پانل پشم سنگ قابل استفاده می باشد. وزش باد و ریز گردها و گرد و غبار در این نواحی بسیار بالا است. برای محیط هایی که گرد و غبار وجود دارد بهتر است از پانل هایی با سطوح صاف که گرد و غبار به راحتی از سطح آنها حذف می شود، استفاده نمایید. لذا تمیز کردن ساندویچ پانل ها به راحتی امکان پذیر خواهد بود. به منظور بهبود استفاده از انرژی، پانل ها بایستی رنگ روشنی داشته باشند.

اقلیم سرد

در این نوع شرایط آب و هوایی بارش های برف و باران به صورت دائمی وجود دارد. به همین دلیل بایستی به منظور افزایش مقاومت سازه از ساندویچ پانل مناسب استفاده نمود.

در اقلیم سرد بایستی از ساندویچ پانلی استفاده شود که آب دورن آن نفوذ نکند.

پانلی که برای این نوع شرایط آب و هوایی انتخاب می شود، بایستی عایق حرارتی بسیار خوبی باشد که باعث به هدر رفتن گرما نشود.

ساندویچ پانل سقفی بایستی سطحی مسطح داشته باشد تا برف بر روی سطح آن قرار نگرفته و عایق مناسبی باشد.

در آب و هوای سرد بایستی از پانل هایی با رنگ تیره استفاده شود تا نورخورشید جذب نشود.

ساندویچ پانل پلی استایرن برای استفاده در آب و هوای سرد گزینه مناسبی نیست در حالیکه ساندویچ پانل دورو آلوزینک با فوم پلی یورتان برای استفاده در این اقلیم گزینه مناسبی می باشد.

اقلیم معتدل و مرطوب

در مناطق معتدل و مرطوب بارندگی بسیار زیاد است و احتمال پوسیدگی و خوردگی در این مناطق بسیار زیاد است لذا بایستی از ساندویچ پانل هایی استفاده شود که بتواند سازه را در مقابل پوسیدگی محافظت نماید. پنل هایی که برای ساخت آنها از ورق های آلوزینک استفاده شده است شاید بهترین گزینه برای این نوع شرایط آب و هوایی هستند چرا که از زنگ زدگی و پوسیدگی سازه جلوگیری خواهد نمود. البته ساندویچ پانل های ساخته شده با فوم پلی یورتان هم انتخاب مناسبی هستند اما ساندویچ پانل های که بری تولید آنها از پشم سنگ استفاده شده است مورد خوبی برای آب و هوای معتدل و مرطوب نیستند چرا که ممکن است رطوبت و بارندگی ممکن است به سازه آسیب فراوانی وارد نماید.

آب و هوای مناسب برای مونتاژ پانل ها

بعد از اینکه ساندویچ پانل مناسب خود را انتخاب نمودید موضوع مهم دیگری مطرح میشود که مرتبط به نصب ساندویچ پانل ها است و بایستی به آن توجه زیادی شود.

مواردی مانند سرعت باد، بارش و دید در نصب ساندویچ پانل دارای اهمیت زیادی هستند.

با توجه به پایین بودن نسبت وزن به مساحت صفحات، سرعت باد نباید بیشتر از 4 متر بر ثانیه باشد.

نصب ساندویچ پانل در هنگام بارش برف و باران اشتباه می باشد.

در هنگام غروب یا عدم وجود روشنایی که دید افراد را از بین می برد نصب ساندویچ پانل ها بایستی متوقف شود.

راهنمای خرید ساندویچ پانل یکی از دلایلی است که می تواند روند نصب این مصالح پیش ساخته را آسانتر نماید. انواع ساندویچ پانل ها در برابر شرایط آب و هوایی متفاوت واکنش های متفاوتی را از خود نشان می دهند. اینکه شما در ابتدا شرایط آب و هوایی منطقه مورد نظر را بشناسید و سپس به خرید و نصب ساندویچ پانل اقدام نمایید به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بهترین نوع ساندویچ پانل را انتخاب و با استفاده از آن سازه مورد نظر خود را پوشش دهید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ساندویچ پانل دیواری، ساندویچ پانل سقفی، قیمت ساندویچ پانل روش های نصب ساندویچ پانل و همچنین جهت دریافت راهنمای انتخاب ساندویچ پانل میتوانید از طریق شماره تماسهای ذکر شده با ما در تماس بوده و از کارشناسان و نصابان باتجربه ما در این زمینه اطلاعات لازم را دریافت نمایید

دسته مقالات ساندویچ پانل