عایق صوتی در ساندویچ پانل چگونه شکل می گیرد؟

 

همانطور که می دانیم سرو صدا یکی از معضلاتی است که بسیاری از افراد امروزه با آن دست به گریبان هستند. افزایش شهرنشینی و کاهش متراژ خانه ها باعث شده که افراد حتی زمانی که در خانه های خود هستند از سر و صدا در امان نباشند و این امر مشکلاتی مانند عدم تمرکز برای آنها ایجاد کرده است. در واحدهای مسکونی و ادارای این مساله مرتبط به فرهنگ نیز می باشد اما در واحدهای صنعتی بایستی راهکاری برای جلوگیری از نفود سرو صدا به داخل سازه اندیشیده شود.

به منظور جلوگیری از سر و صدا به ویژه در محیط های پررفت و آمد مانند مدرسه، ادارات و آموزشگاهها که نیاز به تمرکز بیشتری دارند از مصالح پیش ساخته ای مانند ساندویچ پانل استفاده می شود. ساندویچ پانل علاوه بر اینکه می تواند مانع از نفود رطوبت، گرما به داخل سازه شود می توانند از ورود صدا به داخل سازه به میزان قابل توجهی جلوگیری نماید.

ساندویچ پانل نوعی مصالح ساختمانی است که در ساخت سوله و واحدهای صنعتی مانند ورزشگاهها، سالن های سینما و کنفرانس کاربرد بسایر گسترده ای دارد. این محصول پیش ساخته ساختاری سه لایه ای دارد که عایق گرما، حرارت و صوت می باشد. عایق صوتی به کار رفته در ساندویچ پانل ممکن است از جنس پشم سنگ، پلی اورتان و پلی استایرن باشد. جنس ورق و نوع فوم عایق میانی که برای ساندویچ پانل ها استفاده می شود بر حسب نوع کاربردشان متفاوت است.

عایق صوتی ساندویچ پانل

اینکه ساندویچ پانل ها عایق بسیار خوبی در برابر سرما و گرما هستند هیچ شکی نیست اما در این مطلب قصد داریم در مورد نحوه عملکرد آنها در برابر صدا توضیحاتی در اختیار شما قرار دهیم. اگرچه فوم پشم سنگ نوعی فوم عایق است که نقش بسیار مهمی در جلوگیری از سرو صدا بر عهده دارد اما بایستی این نکته را به خاطر داشته باشید که در صورتی که استانداردهای مهم در ساخت آن رعایت نکنیم ساندویچ پانل ممکن است نتواند از ورود صدا به داخل سازه جلوگیری نماید یا اگر بتواند از عهده این کار بر آید، این مصالح پیش ساخته کیفیت بسیار پایینی در برابر صدا خواهند داشت.

به منظور اینکه ساندویچ پانل ها مقاومت خوبی در برابر گرما و سرما داشته باشند عمدتا ساندویچ پانل ها به صورت نرو مادگی ساخته می شوند. به این صورت که ساندویچ پانل ها به خوبی در یکدیگر چفت شده و در برابر گرما و سرما از سازه مورد نظر محافظت خواهد کرد اما چناچه بحث عایق بندی از حساسیت بالایی برخوردار باشد بایستی حتما از فوم های تزریقی استفاده گردد تا بتواند به خوبی پاسخگوی نیازهای مشتریان باشد.

عایق صوتی در ساندویچ پانل به گونه ای است که میزان انتقال صوت در هر ساندویچ پانل متفاوت است و بسته به نوع کاربری که مصرف کننده دارد از مواد و متریال متفاوتی برای ساخت ساندویچ پانل استفاده می شود.نمونه های از ساندویچ پانل که با استفاده از فوم عایق پشم سنگ به همراه ورق گالوانیزه تولید می شوند به ساندویچ پانل ضد صوت معروف هستند. این نوع از پانل ها به دلیل متریالی که برای ساخت آنها استفاده شده است موجب کشته شدن صدا در لایه های میانی شده و از انتقال صدا به داخل سازه به نحو مطلوبی جلوگیری می کند.در صورتی که از فوم پلی استایرن برای ساخت ساندویچ پانل بهره گرفته شود خاصیت صداگیری کمتری دارد.

نحوه جذب صدا در ساندویچ پانل به گونه ای صورت می گیرد که در ابتدا به لایه گالوانیزه برخورد کرده و بخشی از صدا از بین می رود. در مرحله بعدی به منظور از بین رفتن بخش دیگری از صدا، به لایه ای از جنس پشم سنگ برخورد می کند و بخش قابل توجهی از صدا توسط این فوم از بین می رود. در صورتی که بخشی از صداد از این فوم عبور نماید به لایه سومی که از جنس گالوانیزه است برخورد کرده و به سمت پشم سنگ بازمیگردد و اینگونه صدا به صور کلی از بین می رود.

بنابراین می توان گفت عایق صوتی نقش بسیار خوبی در جذب صدا دارد و به میزان چشمگیری می تواند آرامش و امنیت را برای افراد فراهم نماید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سازه ساندویچ پانل و قیمت ساندویچ پانل می توانید از طریق شماره تماسهای مربوط با بخش فروش ما در ارتباط بوده و از کارشناسان فروش ما در این زمینه اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

دسته مقالات ساندویچ پانل