در این مقاله در مورد این موضوع که چگونه مقاومت و استحکام ساندویچ پانل را افزایش دهیم به صورت تخصصی بحث شده است. با ما همراه باشید.

ساندویچ پانل مصالحی نوین هستند که برای ساخت آنها از متریال مخصوصی استفده میشود و به سبب داشتن ویژگیهای منحصر به فردی که دارد توانسته در صنعت ساختمان سازی تحولی شگرف ایجاد نمایید. این مصالح پیش ساخته با توجه به ساختاری که دارند از دوام بسیار خوبی برخوردار هستند و می توانند به خوبی نیازهای افرادی که در عرصه ساختمان سازی را فعالیت می کنند را برطرف نماید.

ویژگی های مختلف ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها براساس اینکه برای چه نوع سازه ای قرار است مورد استفاده قرار گیرند با خصوصیات و ویژگیهای متفاوتی تولید می شوند.پانل های مقاوم در برابر خوردگی بیشتر برای پوشش دهی نمای بیرونی سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند.گالوانیزه یا فولاد متریالی هستند که برای پانل ها مورد استفاده قرار می گیرند اما بسته به نظر و سلیقه مشتریان مواد یا متریالی که برای این مصالح پیش ساخته استفاده می شود متغیر خواهد بود. به طور کلی استقامت و دوام پانل ها بسیار بالا بوده به نحوی که از این مصالح پیش ساخته در برابر پوسیدگی و خوردگی محافظت می نماید. جالب است که بدانید چناچه در زمان تولید ساندویچ پانل به چند نکته اساسی توجه نمایید می توانید استقامت و دوام پانل ها را به طرز چشمگیری افزایش دهید.در ادامه قصد داریم به این نکات به صورت مختصر اشاره نماییم.

افزایش ضخامت ساندویچ پانل

پانل های معمولی با ضخامتی در حدود 45 میکرو تولید می شوند اما بدیهی است که هر چه ضخامت پانل ها بیشتر باشد دوام و استقامت پانل ها هم بیشتر می شود. ضخامت این مصالح پیش ساخته بسته به نظر مصرف کنندگان تا 200 میکرو قابل افزایش است. در صورتی که ضخامت لایه های درونی و بیرونی این سازه های پیش ساخته افزایش یابد مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی و پوسیدگی پیدا خواهند کرد.

چناچه پانل ها با ضخامت بالا تولید شوند علاوه بر اینکه استقامت و دوام آنها بیشتر خواهد شد بلکه آنها را در برابر عواملی مانند تبادل حرارتی و اشعه یو وی خورشید محافظت می نماید.همچنین در صورت افزایش ضخامت عایق میانی پانل ها مقاومت پانل ها در برابر صدا، رطوبت و تبادل گرما و سرما با بیرون سازه ها بیشتر خواهد شد.

تغییر در پوشش لایه ها برای افزایش مقاومت و استحکام ساندویچ پانل

برای تولید مصالحی مانند ساندویچ پانل از متریال مختلفی مانند گالوانیزه، آلومینیوم و آلوزینک استفاده می شود و برای اینکه این مصالح در برابر عواملی مانند نورخورشید، رطوبت مقاومت بیشتری داشته باشند با استفاده از مواد مختلفی پوشش داده می شوند تا دچار پوسیدگی یا خوردگی نشوند. این پوشش ها به صورت پودری، مایع یا فیلمی هستند و رنگ آنها براساس سفارش مشتریان بر روی پانل ها قرار می گیرد.این پوشش ها علاوه بر اینکه طول عمر ساندویچ پانل ها را افزایش می دهد موجب میشود در هزینه های مصرفی انرژِی به میزان قبل توجهی صرفه جویی شود که این نکته مثبتی برای مصالح پیش ساخته ای مانند ساندویچ پانل به شمار می رود.

تغییر در فوم مصرفی برای بالا بردن مقاومت و استحکام ساندویچ پانل

برای تولید ساندویچ پانل بسته به اینکه در چه منطقه ای قرار است نصب شوند از فوم هایی با ضخامت مختلف استفاده می شود. به عنوان مثال برای پوشش دهی سردخانه از ساندویچ پانل هایی با ضخامت 10 یا 20 سانتیمتر استفاده می شود. از طرفی دیگر برای سازه هایی که احتمال آتش سوزی در آنها وجود دارد از فوهایی مانند پشم یا فیبر معدنی که مقاومت بالایی در برابر آتش دارند استفاده می شود. این نوع از پانل ها علاوه بر اینکه مقاومت بالایی در برابر آتش دارند دارای مزایای زیر نیز هستند.

  • مقاوم در برابر فشار و کشش
  • عدم تخریب و آسیب به محیط زیست
  • مقاوم به خوردگی
  • افزایش مقاومت و استحکام ساندویچ پانل
  • کاهش وزن نهایی سازه
  • عایق صوتی بسیار مناسب
  • عدم تغییر شکل
  • تغییر در نحوه ساخت ساندویچ پانل

ساندویچ پانل مصالحی هستند که در مقایسه با سایر مصالح از دوام بیشتری برخوردار هستند و در برابرعواملی مانند بادهای شدید یا زلزله مقاومت بهتری از خود نشان می دهند اما با اندکی تغییر در ساختار و نحوه ساخت ساندویچ پانل می توان استحکام آنها را افزایش داد.در صورتی که ساندویچ پانل دیواری با استفاده از آرماتوربندی به سازه اتصال پیدا کنند مقاومت بسیار خوبی در برابر باد و طوفان های شدید خواهند داشت.توجه داشته باشید که برای انجام این کار نمره میلگرد مصرفی حتما بایستی 8 تا 10 انتخاب شود تا بتواند به خوبی پاسخگوی نیازهای شما باشد.

البته متریالی دیگری مانند آلومینیوم و فوم پلی استایرن برای ساخت ساندویچ پانل استفاده می شوند که اگرچه قیمت نهایی ساندویچ پانل ها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند اما درعوض این مصالح پیش ساخته استحکام و مقاومت چندانی ندارند و استقامت این مصالح در صورتی افزایش می یابد که از متریال با کیفیت و مرغوب برای تولید آنها استفاده شود.همچنین در صورتی که ساندویچ پانل ها به صورت سفارشی ساخته شود ساندویچ پانل ها حداکثر تا 50 سال عمر خواهند کرد.

چناچه تمایل دارید در مورد سازه های پیش ساخته ای مانند ساندویچ پانل و انواع ساندویچ پانل اعم از ساندویچ پانل آلوزینک، ساندویچ پانل گالوانیزه، ساندویچ پانل کامپوزیت اطلاعات بیشتری کسب نمایید می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با ما در ارتباط بوده و از کارشناسان فنی ما در این رابطه اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

امیدوارم از خواندن مقاله چگونه مقاومت و استحکام ساندویچ پانل را افزایش دهیم، استفاده لازم را برده باشید.

دسته مقالات ساندویچ پانل