نکاتی مهم در مورد خرید کانکس

امروزه خرید هر کالایی نیاز به بررسی و تحقیق دارد. کانکس یکی از کالاهایی است که به صورت مداوم خرید نداریم و از آن جایی که اطلاعات صحیح و مورد اطمینان در مورد خرید این سازه پیش ساخته بسیار کم است، خرید این کالا سخت تر هم می شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی و ارزیابی نکاتی مهم در مورد خرید کانکس بپردازیم. لذا در صورتی که قصد خرید کانکس را دارید به شما توصیه می‌شود مطلب نکاتی مهم در مورد خرید کانکس را مطالعه نمایید.

نکات مهم قرارداد یا پیش فاکتور کانکس: با توجه به این موضوع که کانکس از مصالح و تجهیزات مختلفی تشکیل شده است نیاز است در هنگام بررسی مشخصات فنی یا پیش فاکتور به نکاتی توجه نمایید. چراکه چناچه یکی از موارد درج شده در پیش فاکتور تغییر پیدا کند میتواند تاثیر زیادی بر روی قیمت و طول عمر سازه داشته باشد.در قسمت زیر قصد داریم به صورت جداگانه به شرح این موارد بپردازیم.

 1. نوع شاسی:عمدتا شاسی که برای کانکس استفاده می شود از نوع تیرآهن است و می بایست نمره تیرآهن در آن ذکر شود. همچنین این نکته که آیا به صورت دور کلاف اجرا گردیده یا فقط دو قید موازی در کف کار شده است هم بایستی در پیش فاکتور درج شود.عمدتا در کانکس هایی که قیمت ارزان تری دارند به جای تیرآهن از قوطی استفاده می کنند.
 2. نوع اسکلت: معمولا برای اسکلت کانکس از پروفیل آهنی به صورت اتصال یا جوش الکتریکی استفاده می کنند که مقطع پروفیل و ضخامت آهن بایستی در پیش فاکتور ذکر شود.به عنوان مثال پروفیل 40*40 میلیمتر با ضخامت 2 میلیمتر
 3. نوع درب و پنجره:درب و پنجره هایی که برای کانکس استفاده می شود از نوع آلومینیوم تک جداره، UPVC دو جداره یا آلومینیوم سنگین دو جداره باشد که البته انتخاب هر کدام بسته به کیفیتی دارد که مشتری در نظر دارد.
 4. نوع مصالح کف سازی: کف کانکس معمولا از نوع تخته است و جنس تخته بایستی مشخص باشد. به عنوان مثال تخته نئوپان یا MDF یا تخته چند لایه. البته در برخی از موارد بسته به نظر مشتری کف کانکس با کف سرامیک تولید می گردد که کیفیت متفاوتی با تخته دارد.
 5. عایق جداره ها: در کانکس هایی که با استفاده از ساندویچ پانل ساخته می شوند عایق پلی یورتان تزریقی استفاده می شود اما در کانکس های معمولی فوم عایق استفاده شده می تواند از نوع پشم سنگ، پلی استایرن یا ترکیبی از دو عایق باشد که ضخامت آن معمولا 4 سانتمیتر است اما تا 8 سانتمیتر قابل تغییر است.
 6. پوشش خارجی بدنه: معمولا دیواره ها و سقف کانکس با استفاده از ورق فولادی گالوانیزه شده با رنگ الکترواستاتیک پوشش داده می شوند که ضخامت ورق ها بسته به نوع کیفیت کار از 25% میلیمتر تا 70% میلیمتر قابل تغییر است.
 7. پوشش داخلی: برای پوشش دادن قسمت داخلی دیواره های کانکس از مصالح و متریال متفاوتی استفاده می شود. امروزه به منظور پوشاندن دیوارهای داخلی کانکس از دیوارپوش های PVC که در سه نوع اصلی سفید صدفی خام، طرح دار چاپی و طرح دار روکش دار استفاده می کنند.البته در مواردی از مصالحی مانند ورق استیل، گچ برگ به همراه کاغذ دیواری و PVC های ضد ضربه قابل استفاده می باشد.
 8. سیم کشی: در حالت عادی کانکس دارای سیم کشی به صورت روکار از طریق داکت های استاندارد به همراه جعبه تقسیم و فیوز مینیاتوری بوده که شامل کلید و پریز برق به همراه سیم کشی تلفن می باشد.نوع سیم در حالت عادی 1.5 و 2.5 افشان است اما در کاربری های صنعتی ممکن است از سیم یا کابل 4 و 6 به همراه جعبه  برق صنعتی استفاده شود.
 9. کفپوش: کفپوشی که برای کانکس استفاده می شود از نوع مشمع و به صورت رول یا طرح دار است که بر حسب سفارش مشتریان با لمینت پارکت یا گزینه های دیگر قابل جایگزینی است.
 10. قلاب: قلاب وسیله ای است که به منظور بارگیری سازه بر روی سقف آن تعبیه شده است و برای سازه هایی کوچکتر از 6 متر طول به 2 قلاب نیاز است و برای سازه هایی بزرگتر از 6 متر طول 4 قلاب مورد نیاز است.
 11. اتصال جزئیات: در گذشته به منظور اتصال جزئیات و اجزای کانکس به یکدیگر از پرچ های فولادی استفاده می کردند اما امروزه از پیچ های سرمته ای به منظور اتصال کانکس به یکدیگر استفاده می کنند.
 12. محل تحویل: هنگامی که شما سازه ای پیش ساخته مانند کانکس را خریداری می کنید هزینه بارگیری و حمل تا مقصد بر عهده شماست به غیر از اینکه توافقات دیگری در پیش فاکتور صورت گرفته باشد و یا اینکه کانکس از ابتدا در محل مورد نظر ساخته شود.
 13. زمان تحویل: زمان ساخت و تحویل سازه یکی از مواردی است که از ابتدای کار بایستی توسط فروشنده به خریدار اعلام شود.
 14. نظارت: خریدار کانکس این حق را دارد که در هر مرحله ای از ساخت با هماهنکی سازنده بر روند تولید سازه مورد نظر نظارت داشته باشد تا از کیفیت سازه و مصالحی که برای ساخت کانکس استفاده می شود، اطمینان حاصل نماید.

نکته 1: در صورتی که کانکس دارای متعلقات جانبی مانند سرویس بهداشتی یا آشپرخانه است باید جزئیاتی مانند گاز، هود، سینک، نوع کابینت فلزی یا MDF، روشویی، شیرآلات و نحوه لوله کشی، فن تهویه، ایرانی یا فرنگی بودن سرویس بهداشتی مشخص شود.

نکته 2: مواردی مانند حفاظ درب و پنجره که به صورت سفارشی نصب می شوند بایستی در پیش فاکتور ثبت و درج شود.

بسیاری از افرادی که قصد خرید سازه ای مانند کانکس را دارند تصور می کنند کانکسی با کیفیت است که گران تر باشد و یا کانکسی که ارزان است از کیفیت پایینی برخوردار است. این در حالی است که این تصور اشتباه است و کیفیت مطلوب یک کانکس به این معنی است که کانکس دارای طول عمر مناسب باشد و با استفاده از متریالی با کیفیت ساخته شده باشد.

البته این نکته را بایستی مدنظر داشته باشیم که در صورتی که قرار است از کانکس برای مدت کوتاهتری استفاده نماییم بهتر است از سازه ای با کیفیت پایین و با قیمتی مناسب تر استفاده نماییم، اما در صورتی که قصد داریم از کانکس به عنوان ویلا و با کاربری مسکونی استفاده نماییم، بایستی طول مدت استفاده، نوع عایق بندی و هدر رفت انرژی، نحوه سیستم گرمایشی و سرمایشی کانکس را مد نظر قرار دهیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع دیگر کانکس مانند کانکس دو طبقه، کانکس تاشو، کمپ پیش ساخته پانلی می توانید از طریق شماره تماسهای درج شده در سایت با ما در ارتباط بوده و از کارشناسان فروش ما در این خصوص اطلاعات مورد نیاز را کسب نمایید.

امیدارویم از خواندن مطلب نکاتی مهم در مورد خرید کانکس نهایت استفاده را برده باشید.

دسته مقالات ساندویچ پانل