همانطور که در مقالات قبل به آن اشاره شد نصب ساندویچ پانل یکی از مسائلی است که در کیفیت و استحکام سازه نقش بسیار مهمی ایفا می نماید به همین منظور اجرا و نصب این مصالح بایستی با دقت و توجه فراوان انجام شود. همچنین برای نصب پانل های خریداری شده بایستی از نصابان با تجربه و مجرب که سالهاست در این امر فعالیت دارند بهره بگیرید چراکه عدم توجه به نکات اساسی در نصب این سازه های کاربردی می تواند به طرز چشمگیری عمر سازه را کاهش داده و باعث شود سازه شما در برابر عوامل طبیعی مانند گرما، سرما و یا رطوبت مقاومت کافی نداشته باشد و به این ترتیب سازه شما در مدت کوتاهی نیاز به تعمیر پیدا خواهد نمود. قبل از نصب ساندویچ پانل نصابان بایستی شرایط فنی و ایمنی سازه مورد نظر را به طور دقیق در نظر بگیرند و در مورد ابزارهای دقیقی که باید برای نصب پانل استفاده شود اطلاعات کاملی داشته باشیم. در این مقاله قصد داریم به صورت جداگانه به ازار نصب ساندویچ پانل مورد نیاز که نصابان هنگام اجرای ساندویچ پنل نیاز دارند اطلاعاتی مفید در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

ابزارهای مورد نیاز برای اجرای ساندویچ پانل

دستگاه ساندویچ پانل بر

این دستگاه یکی از دستگاههای مخصوص است که اغلب در شرکت هایی که ساندویچ پانل تولید می شوند وجود دارد. این دستگاه از یک اره قطب نما و یا اره دستی تشکیل شده است و طرفا به منظور برش دقیق ساندویچ پانل به ابعاد دلخواه  مشتریان می توان از آن استفاده نمود. توجه داشته باشید که هنگام کار با این دستگاهها بایستی به نکاتی توجه نمایید.

یکی از مهمترین نکاتی که باید هنگام کار با این دستگاه ساندویچ پانل بر رعایت نمایید این است که باید برش پانل ها به سریعترین شکل ممکن صورت گیرد چراکه در غیر اینصورت به پنل ها آسیب جدی وارد خواهد شد. همچنین به خاطر داشته باشید که به منظور رفع ناهمواری های ایجاد شده بعد از برش ساندویچ پانل در سطح بایستی از سوهانی مخصوص استفاده نمایید تا سطح پانل ها را صاف و صیقلی نمایید.

ابزارهای مهم جهت نصب ساندویچ پانل

چسب عایق ساندویچ پانل

فرمولی که برای ساخت این نوع چسب ها به کار رفته با چسب های عادی تفاوت دارد و در بازار با نام چسب ماستیک نیز معروف می باشد. قدرت چسبندگی این چسب در مقایسه با سایر چسب ها بسیار بالاتر است و عموما برای پوشاندن درزهای بین پانل های دیواری و سقفی، سنگ، فلزات و بتن به کار می رود. این نوع از چسب ها علاوه بر قدرت چسبندگی بالا، انعطاف پذیری بالایی دارند و چناچه در معرض گرما و سرمای بیش از حد قرار گیرند خاصیت خود را از دست نمی دهند و این یکی از مزیت های بزرگ ساندویچ پانل است.

لازم به ذکر است که با توجه به این موضوع که برای تولید ساندویچ پانل از مواد پلمیری استفاده شده است در صورتی که از چسب های عادی به جای چسب عایق ساندویچ پانل برای اتصال ورق به فوم عایق پنل ها استفاده شود آسیب جدی به پانل ها وارد خواهد شد. البته به یاد داشته باشید که این نوع چسب ها به دلیل خاصیت اشتعال پذیری بالا نباید در محیط های گرم نگهداری شوند. همچنین چناچه می خواهید خواص چسبندگی چسب های عایق حفظ شود بایستی قبل از اجرای ساندویچ پانل بایستی محلی که قرار است ساندویچ پانل بر روی آن نصب شود بایستی عاری از هر گونه آلودگی و بدون ناهمواری باشد.

ابزارهایی مهم جهت نصب ساندویچ پانل

پیچ های سرمته گالوانیزه واشردار

پیچ های مخصوصی هستند که از آنها به منظور محکم نمودن پانل ها به یکدیگر می توان استفاده نمود. این نوع پیچ ها در اندازه های مختلف قابل تولید هستند و متشکل از چهار بخش اساسی هستند. قسمت اول شامل سرپیچ می باشد که از نظر ظاهری به شکل شش ضلعی است. بخش دوم انتهای پیچ است که به صورت مته و بسیار تیز است و می تواند پروفیل و یا پانل را به راحتی سوراخ نماید. بخش دیگر شامل روزه های پیچ است و بخش آخر واشری است که سوراخ ایجاد شده را پر می کند و فرایند آب بندی پانل ها را انجام می دهد.

سشوار صنعتی

این ابزار یکی از مهمترین ابزارهایی است که شباهت بسیار زیادی به سشوار های معمولی دارد و از آن به منظور کندن روکش، از بین بردن رنگ، خشک نمودن و یا گرم نمودن لوله ها پلاستکی می توان استفاده نمود. یکی از مزیت های این دستگاه این است که می توانید میزان باد آن را بسته به نوع کاری که می خواهید انجام دهید تنظیم نمایید.

اره پانل بر

این ابزار به منظور بریدن صفحات پانل به دلخواه مشتری کاربرد فراوانی دارد و با استفاده از این اره می توان این سازه ها را به دلخواه مشتری برش داد.

فوم پلی یورتان

به منظور متصل کردن قسمت های مختلف پانل ها به یکدیگر می توانید از این فوم استفاده نمایید

ابزار سیم کشی برق

این ابزار یکی از ابزارهایی است که از آن صرفا برای سیم کشی برق استفاده می شود.

قیچی برش مفتول

از این ابزار مخصوص به منظور برش مفتول، میلگرد، پیچ، قفل و انواع قطعات فلزی می توان استفاه نمود. در هنگام خرید این ابزاار بایستی بسیار دقت داسته باشید چراکه چناچه از این نوع از قیچی ها از کیفیت خوبی برخوردار نباشند فرایند برش به خوبی انجام نمی گیرد.

دستگاه گره زن دستی

این دستگاه صرفا به منظور گره زدن مفتول ها به یکدیگر به کار می روند.

دستگاه گره زنی

این نوع از دستگاهها یکی از مهمترین ابزارهایی است که برای نصب ساندویچ پانل از اهمیت خاصی برخوردار است و برای گره زدن شبکه های مش مورد استفاده قرار می گیرد.

البته در خصوص نصب ساندویچ پانل به ابزارهای دیگری هم احتیاج خواهید داشت که از میان این ابزارها می توان به ریسمان کار، ابزار لوله کشی، ماژیک و متر اشاره نمود که استفاده از این ابزار ها هم در عملیات نصب الزامی می باشد.

مجموعه ی این ابزارها به شما کمک خواهد کرد تا سازه ای با دوام و استحکام بسیار بالا داشته باشید اما در نهایت می توان گفت یکی از اساسی ترین مواردی که باید در فرایند نصب ساندویچ پانل به آن دقت داشته باشید نصابان با تجربه هستند چراکه زمانی که افرادی تازه کار نسبت به نصب این سازه اقدام نمایند و به نکات ایمنی را در نصب این سازه ها دقت کافی نداشته باشند سازه مورد نظر مقاومت و استحکام لازم را نخواهد داشت و علاوه بر این موضوع از نظر اقتصادی به مصرف کنندگان خسارات فراوانی وارد خواهد نمود.

دسته مقالات نصب ساندویچ پانل