در گذشته مصالح آجری و سیمانی برای ساخت انواع سازه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گرفت اما متاسفانه این مصالح عمر چندان نداشتند .امروزه با پیشرفت تکنولوژی برای ساخت سازه های ساختمانی  استفاده از مصالحی مانند ساندویچ پانل رونق فراوانی پیدا کرده است. این نوع از مصالح با توجه به داشتن مزایایی مانند وزن سبک، تحویل سریع، قیمت مناسب و صرفه جویی در انرژی توانسته اند به عنوان جایگزین بسیار مناسبی برای مصالح سنتی به حساب بیایند. در این مقاله قصد داریم به صورت جداگانه اطلاعاتی مفید در مورد تعدادی از ساندویچ پانل مقاوم که در برابر خوردگی و پوسیدگی به نسبت دیگر پانل ها مقاومت بالاتری دارند و اصطلاحا با نام ساندویچ پانل های مقاوم در بازار معروف می باشند اطلاعاتی مفید در اختیار شما عزیزان قرار دهیم با ما همراه باشید.

انواع ساندویچ پانل های مقاوم

ساندویچ پانل های ضد اسید

جهت تولید این نوع از ساندویچ پانل ها از مواد کند سوز استفاده شده است و بیشتر برای مصارف صنعتی، صنایع شیمایی، رنگ و مواد اسیدی مورد استفاده قرار می گیرد. عایقی که برای این نوع از ساندویچ پانل ها استفاده می شود از نوع فوم عایق پلی یورتان بوده که یکی از بهترین فوم های موجود در بازار است که می تواند استحکام و دوام سازه شما را به طرز قابل توجهی افزایش دهد.

یکی از نکات مثبتی که این نوع از ساندویچ پانل ها دارند استفاده از ورق فایبر گلاس به جای ورق گالوانیزه می باشد. فابیرگلاس به دلیل اینکه از مواد نفتی و پشم شیشه ساخته می شود سازه را در برابر هر نوع اسید و یا مواد شیمیایی محافظت می نماید. جالب است که بدایند ورق فایبرگلاس یکی از پایدار ترین ورقهای موجود در بازار است و در مقایسه با دیگر ورقها از طول عمر بیشتر برخوردار است. ساندویچ پانل های ضد اسید به دلیل مقاومت بسیار بالایی که در برابر مواد شیمایی و اسیدی دارند بیشتر برای پوشش دهی دیوارهای اتاق تمیز کاربرد دارد چراکه در اتاقهای تمیز مواد شیمایی بیشتر از مکانهای دیگر نگهداری می شوند.

ساندویچ پانل نسوز (ضد حریق)

ساندویچ پنل های ضد حریق نوعی ساندویچ پانل هستند که برای تولید آنها از عایق های پشم سنگ استفاده شده است که عایقی کاملا نسوز و غیر قابل اشتعال است و مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت و گرمای شدید دارد. این نوع از پانل ها حتی زمانی که در برابر حرارت مستقیم قرار گیرند آسیب نخواهند دید و فقط زمانی که ورقهای این نوع از ساندویچ پانل ها در دمای بالای 1000 درجه سانتی  گراد قرار گیرد بافت ان دچار آسیب خواهد شد.

یکی از نکات مثبتی که در مورد ساندویچ پانل نسوز می توان به آن  اشاره نمود این است که بعد از مدت مشخصی به صورت اتوماتیک خاموش شده و این امر می تواند از خسارت های احتمالی جلوگیری نماید. آزمایش های متعددی جهت اثبات مقاوم بودن این نوع از ساندویچ پانل ها در برابر آتش سوزی صورت گرفته که براساس تست های انجام شده مقاوم بودن آن در برابر آتش سوزی ثابت شده است.

ساندویچ پانل اتاق تمیز

یکی دیگر از ساندویچ پانل ها که از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند ساندویچ پانل هایی هستند که برای پوشاندن سقف و دیوارهای اتاق تمیز استفاده می شود که اصطلاحا به ساندویچ پانل اتاق تمیز معروف هستند. این نوع از ساندویچ پانل ها به دلیل اینکه گرد و غبار نتواند در آنها نفوذ کند به صورت دورو صاف طراحی می شوند و عمدتا برای کارگاههای مواد غذایی، آزمایشگاهها، بیمارستانها مورد استفاده قرار می گیرد.

جنس فوم عایق این نوع از ساندویچ پنل ها پلی یورتان بوده و از خاصیت نسوز بودن برخودار است لذا احتمال اینکه این ساندویچ پانل ها دچار پوسیدگی و خوردگی شوند و یا اینکه میکروب و یا باکتری در این سازه ها رشد نماید بسیار کم است . همچنین در برابر تغییرات دمایی تغییر شکل نمی دهد و به همین دلیل هم در دسته ی ساندویچ پانل های مقاوم قرار گرفته است.

ساندویچ پانل آکوستیک (ضد صوت)

نوع دیگری از ساندویچ پانل ها که به دلیل خاصیت جذب صوت مورد توجه طرفداران زیادی قرار گرفته است ساندویچ پانل آکوستیک ( ضد صوت) می باشد. برای هسته این نوع از ساندویچ پانل ها از عایق های پشم سنگ با دانسیته 80 یا 120 و برای ورقهای اطراف از ورق گالوانیزه استفاده شده است که به راحتی می تواند از نفوذ صدا به داخل سازه جلوگیری نماید. این نوع از ساندویچ پانل ها برای آن دسته از افرادی که به سرو صدا حساسیت دارند بهترین گزینه می باشد. همچنین برای مکانهایی مانند کارگاههای ساختمانی، استودیوهای ضبط صدا، آموزشگاههای موسیقی و سالن های سینما و آمفی تئاترها به منظور از جلوگیری از سر و صدا به کار می رود.

دسته مقالات ساندویچ پانل