معرفی سیستم سوپر پانل

در این مثاله قصد داریم معرفی سیستم سوپر پانل و نحوه اجرای آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار  گرفته است. قبل از اینکه به معرفی سوپر پانل بپردازیم بهتر است در مورد سیستم هایی به نام سیستم ICF توضیحاتی داده شود.ICF نوعی سیستم قدیمی و کوتاه شده ی عبارت (Insulating Concrete Forms) است. این سیستم قدیمی به معنای قالب بتنی عایق است. سیستم ICF، دیواره هایی هستند که از چیده شدن بلوک های توخالی از جنس فوم پلی استایرن و قرار گیری میلگردهای افقی و در نهایت بتن ریزی در فضاهای خالی داخل بلوک ساخته می شوند.در سیستم مذکور صفحات پلی استایرن به ضخامت  5 سانتیمتر از طریق رابط هایی از جنس پلاستیک یا فلز به یکدیگر اتصال پیدا کرده و از اتصال آنها بلوکهایی توخالی ایجاد شده که در فضای خالی آن میلگرد قرار داده شده و درانتها بتن ریزی می شوند. به طور کلی می توان عملیات اجرایی این نوع سیستم شبیه به چیدن بلوک می باشند که باعث صرف زمان و محدودیت های سازه ای می شود.

سوپر پانل چیست؟

 سوپر پانل نوعی سیستم پیشرفته و جدید است که در آن ایرادهای روش ICF به صورت کامل اصلاح شده است.این سیستم در واقع تکامل یافته ی روش ICF می باشد. این روش با توجه به تغییرات اساسی که در آن صورت گرفته است در راستای صنعتی کردن ساختمان سازی، بالا بردن سرعت اجرا و مقاوم سازی سازه در برابر زلزله، ابداع گردیده است. کمپانی PLASTEDIL مبتکر این تکنولوِژی جدید در سوئیس می باشد. این سیستم در ابتدا با نام PLASTBAU در سراسر دنیا عرضه شده است. سیستم فوق یکی از تکنولوژ های روز دنیا بوده که در اکثر کشورهای دنیا اعم از کانادا، آمریکا، مکزیک، عربستان، امارات، فرانسه، روسیه و...... اجرا و پیاده سازی شده است.

معرفی سیستم سوپر پانل

مزایای سیستم از دیدگاه سازندگان

انعطاف پذیری بالا در طراحی معماری:

به این معنی که نوع طراحی و معماری سازه با استفاده از سیستم سوپر پانل بسته به نظر و سلیقه مشتری دارد.

حذف قالب بندی و آرماتوربندی:

یکی از مهمترین مزایای این سیستم حذف مرحله های قالب بندی و آرماتوربندی برای اجرای فونداسیون است. این امر موجب می شود در وقت و هزینه ها تا میزان قابل توجهی صرفه جویی شود

اجرای 60 درصدی عملیات در کارخانه:

با استفاده از روش سوپر پانل، 60% فرایند اجرای یک سازه بتنی در کارخانه صورت گرفته و قطعات مختلف فقط جهت نصب و اتصال به محل اجرای پروژه انتقال پیدا می کنند. این امر سرعت ساخت وساز را افزایش داده و باعث صرفه جویی در زمان خواهد شد.

وزن سبک سازه:

استفاده از پانل برای ساخت سازه مورد نظر، موجب کمتر شدن وزن سازه شده و بار مرده ساختمان را تا حدود بسیار زیادی کاهش می دهد.

سیستم کامل و ماندگار:

این نوع سیستم ها، سیستمی جامع و کامل هستند که از المان هایی مانند سقف، دیوار و پارتیشن تشکیل شده اند، لذا برای اجرای ساختمان نیازی نیست به سیستم های مختلف مراجعه نمایید.

سرعت ساخت و برگشت سریع سرمایه:

سرعت ساخت سازه با استفاده از سیستم سوپر پانل بسیار بالا بوده، لذا زمان برای تحویل پروژه و بهره برداری از آن بسیار کم است و این موضوع فرایند برگشت سرمایه ساخت را سریعتر می کند. به این ترتیب امکان سرمایه گذاری برای شما در پروژه های بعدی فراهم می شود و در هزینه و زمان هم به طرز چشمگیری صرفه جویی می شود. این موضوع از لحاظ اقتصادی به نفع صاحب سازه نیز می باشد.

عدم پرت مصالح:

در صورتی که این سیستم به درستی اجرا شود، امکان پرت مصالح در فرایندهایی مانند سفت کاری و نازک کاری بسیار کم خواهد بود. این امر امکان ساخت خانه هایی زیاد با مصالح تولید شده را برای شما فراهم می نماید. با استفاده از سیستم سوپر پانل برای سازه خود، می توانید از متریال موجود به صورت بهینه استفاده نمایید.

مزایای سیستم از دیدگاه مصرف کنندگان

سیستم سوپر پانل در برابر حوادث غیر قابل پیش بینی مانند زلزله مقاومت بالایی از خود نشان می دهد و در صورت وقوع این حوادثی مانند زلزله، خسارت های وارده بسیار کم و قابل جبران خواهد بود. عایق حرارتی بالای سیستم در برابر سرما و گرمای محیط بیرون عایق صوتی بسیار مناسب که می تواند از ورود سرو صدا و نفوذ آن به داخل سازه جلوگیری نماید. هزینه های سوخت و برق مصرفی برای سرمایش و گرمایش ساختمان را به میزان زیادی کاهش می دهد. در شکل معماری ساختمان هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و قابلیت تطابق با انواع درخواست های مشتری وجود دارد. به دنبال استفاده از این سیستم، مقدار CO2 کمتری در هوا منتشر میکند که این موضوع نه تنها در حفاظت از محیط زیست نقش بسیار مهمی ایفا می کند بلکه کاهش مصرف سوخت های فسیلی را به همراه دارد. در صورت ساخته شدن سازه با استفاده از سیستم سوپر پانل دوام و طول عمر بیشتری برای ساختمان ها پیش بینی شده و برای مدت طولانی تری می توانید از سازه مورد نظر استفاده نمایید.

اجزای سیستم سوپر پانل

این سیستم جدید متشکل از قطعاتی مانند پانل های سقفی، دیوار باربر و پارتیشن یا همان دیوار غیر باربر هستند. این اجزا به صورت واحدهای استاندارد و مستقل جهت ساختن سازه ای بزرگتر در کارخانه ساخته می شوند.

پانل های سقفی

یکی از اجزای اصلی که برای ساخت سیستم سوپر پانل مورد استفاده قرار می گیرند، پانل سقفی است. عرض این پانل ها حدود 60 سانتی متر و ضخامت آنها در حدود 16 الی 32 سانتی متر است. طول پانل ها بسته به درخواست و سلیقه مشتریان قابل تغییر هستند. قابل ذکر است که لبه های پنل های سقفی و دیواری در محلی که به یکدیگر اتصال پیدا می کنند، به صورت قفل به یکدیگر چفت و محکم می شوند. قسمت رویی پانل های سقفی با استفاده از میلگرد پوشانده شده و برای قسمت زیرین پانل ها از دو عدد پروفیل به شکل Z یا ناودانی به منظور ثابت نگه داشتن مقطع و افزایش مقاومت سازه در برابر فشارهای وارده، ضربه استفاده می شود. قابل ذکر است که در این سیستم، فرایند بتن ریزی برای سقف، دیوارها، تیرچه و یا دیوارهای فرعی به صورت همزمان صورت می گیرد که نه تنها سبب یکپارچگی در سازه می شود بلکه در کیفیت، سرعت اجرای پروژه نقش قابل توجهی ایفا می نماید.

دیوار باربر

از اجزای دیگری که برای ساخت سیستم سوپر پانل مور استفاده قرار می گیرند، دیوارهای باربر هستند. دیوارهای باربر در این سیستم از دو لایه فوم پلی استایرن منبسط یا همان EPS تشکیل شده اند. لایه درونی معمولا به ضخامت 5 سانتیمتر بوده و ضخامت لایه بیرونی بسته به درخواست مشتریان از 5 سانت به بالا قابل تغییر خواهد بود. عرض این پانل در حدو 120 سانتی متر می باشد و بین دو لایه یک سبکه میلگرد قرار گرفته است که با استفاده از بتن پر شده است. دانسیته فوم هایی که در پانل های دیوار باربر به کار می رود، در حدود 30 کیلوگرم بر متر مکعب است.

قیمت سیستم سوپر پانل

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات فنی و قیمت سوپر پانل و انواع ساندویچ پانل شما عزیزان می توانید از طریق راه های ارتباطی که در سایت درج شده است شما می توانید با کارشناسان فروش شرکت ماموت تماس حاصل نموده و از آنها اطلاعات مورد نیاز را دریافت نمایید.

امیدوارم از خواندن مطلب معرفی سیستم سوپر پانل استفاده کافی را برده باشید.
دسته مقالات ساندویچ پانل