‌‌‌سوله سبک

سوله سبک چیست؟

در مقالات قبل در مورد سوله و انواع آن به صورت کامل توضیح دادیم. در این مقاله قصد داریم در مورد سوله سبک اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

سوله، سازه هایی فلزی دارای سقفی شیب دار هستند. این سازه ها دارای انواع مختلفی هستند که از میان آنها می توان به سوله تیرورقی، سوله خرپایی، سوله UBM و… اشاره نمود.این سازه های مخصوص از لحاظ وزنی به دو دسته سوله سبک و  سنگین طبقه بندی می شوند.سوله‌های سبک همانطور که از اسم آنها مشخص است، با استفاده از مصالح سبک ساخته شده اند در حالی که برای ساخت سوله‌های سنگین از متریال سنگین استفاده شده است.این نوع سازه‌ها که وزن پایینی دارند با استفاده از تکنیک ها و اصول خاصی ساخته می شوند.

شرکت های تولید کننده سوله همواره به دنبال این هستند تا سوله هایی با وزن پایین تولید نمایند. تولید سوله‌های سبک مزایای زیادی دارند. یکی از این مزایا این است که با تولید سازه های سبک به طرز چشمگیری در وقت و سرمایه شما صرفه جویی خواهد شد و این برای آن دسته از افرادی که وقت و سرمایه برای آنها اهمیت دارد، مزیتی بزرگ به شمار می رود.

ویژگیهای سوله سبک

سولههای سبک دارای ویژگیهای منحصر به فردی هستند و به همین خاطر هم نسبت به سایر سوله‌ها مورد محبوبیت بیشتری قرار گرفته اند.از میان این خصوصیات می توان به موارد زیر اشاره نمود.

قیمت سوله سبک

یکی از دلایلی که سوله‌های سبک را از سایر سوله‌ها متمایز می کند، قیمت به صرفه آنهاست. این سازه  برای افرای که می خواهند برای سوله هزینه کمتری صرف نمایند، مناسب ترین گزینه است.

پایین بودن هزینه های حمل و مونتاژ سوله

به دلیل اینکه تمامی قطعات این نوع از سوله‌ها ابتدا در کارخانه آماده و سپس به محل مورد نظر انتقال داده می شود و در آنجا فرایند نصب و مونتاژ انجام می شود، نصب این سازه ها در سریعترین زمان ممکن انجام می گیرد. علاوه بر آن به دلیل اینکه قطعات سازه‌های فوق وزن کمی دارند هزینه ای که برای حمل و نقل این سازه ها بایستی پرداخت شود بسیار کم خواهد بود.

مقاومت و استحکام بالای سوله سبک

این نوع از سازه‌های پرکاربرد از دوام و استحکام کافی برخوردار هستند و دارای دفترچه محاسبات نظام مهندسی هستند.

زیبایی سوله سبک

سوله‌هایی که وزن کمی دارند در مقایسه با سایر سازه ها طراحی ساده تری دارند. طراحی ساده، زیبایی خاصی به این سوله‌ها بخشیده است.

تغییر محل سوله

با توجه به این موضوع که ساختار این سوله‌ها به نحوی است که با استفاده از پیچ و مهره به همدیگر اتصال پیدا می کنند، به راحتی می توان آنها را به مکانهای دیگر انتقال داد و به صورت مجدد از آنها استفاده نمود.در صورتی که سوله‌های سنگین به دلیل اینکه با استفاده از مصالح سنگین ساخته می شوند، از نظر جابه جایی محدودیت دارند.

سوله سبک

سوله سبک دست دوم

این نوع از سوله ها در مقایسه با سازه های دیگر از قیمت مناسب تری برخوردار هستند، با این وجود اگر شما بخواهید در هزینه های صرفه جویی نمایید، می توانید از سوله سبک دست دوم استفاده نمایید. نکته قابل ذکر این است که سازه هایی که با نام دست دوم فروخته می شوند از نظر کیفیت بایستی به نحوی طراحی و ساخته شده باشند که بتواند دفترچه محاسبات را دریافت نمایند. در غیر اینصورت درست است که شما هزینه کمتری را برای سوله دست دوم پرداخت می کنید اما این سازه در برابر عوامل طبیعی مختلف دوام کافی را نخواهد داشت و این از نظر اقتصادی به ضرر شما خواهد بود.

طراحی و ساخت سوله فرایندی بسیار حساس است و نیازمند داشتن تخصص و دانش کافی است. در صورتی که در ساخت سوله دست دوم استاندردهای فنی و مهندسی نادیده گرفته شوند، این سازه ها در برابر عوامل طبیعی مانند بارش برف، باران، طوفان های شدید و…. مقاوم نخواهند بود و به دلیل ساخته شدن به صورت غیر اصولی بایستی به صورت مجدد مورد بازسازی و یا تعمیر قرار گیرند.

برای ساخت این سازه ها علاوه بر قیمت، شرکتی که انتخاب می کنید نیز دارای اهمیت هستند. در انتخاب شرکت فاکتورهای متفاوتی باید مورد توجه قرار گیرد که این موارد عبارتند از:

تیم طراحی

شرکت سوله سازی بایستی معتبر بوده و تیم مجربی از طراحان و مهندسان داشته باشد تا بتوانند نقشه ای براساس استانداردهای و اصول مهندسی طراحی نماید و در اختیار مشتریان قرار دهد.نقشه اولیه باید بتواند تاییدیه نظام مهندسی را دریافت نماید در غیر اینصورت این موضوع نشان دهنده ی این است که سازه مورد نظر براساس اصول و استانداردهای مهندسی ساخته نشده است. در نتیجه نمی توان از این نوع سازههای پیش ساخته که تاییدیه نظام مهندسی ندارند، مقاومت و دوام بالایی انتظار داشت.

نیروی کاری مجرب

به منظور ساخت سوله افراد متفاوتی نقش دارند. برای اینکه بخواهید سازه ای مطابق با استانداردها و اصول مهندسی داشته باشید، باید از افراد مجرب و متخصص در زمینه ساخت این نوع سازه‌ها بهره بگیرید، در غیر اینصورت برای جبران ایرادهای سوله مورد نظر باستی هزینه های گزافی پرداخت نمایید.

ماشین آلات و ابزار

برای ساخت این سازه‌ها ماشین آلات و ابزارهای تخصصی مورد نیاز است. در صورتی که این سازه‌های پیش ساخته با استفاده از ماشین آلات غیر استاندارد و غیر اصولی ساخته شوند مقاومت کافی را نداشته و نمی توان برای مدت زمان طولانی از آنها استفاده نمود. در نتیجه بایستی به صورت مجدد از ماشین آلات مجهز بهره بگیرید که این موضوع نیز از نظر اقتصادی به ضرر شما خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سوله و انواع سوله می توانید از طریق شماره تماسهای مربوط در سایت با کارشناسان فروش ما شرکت ماموت در ارتباط بوده و از ما در مورد این سازه ها راهنمایی و مشاوره دریافت نمایید.

دسته سوله