همانطور که می دانید یکی از پرکاربردترین متریالی که در صنایع ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند و به منظور وصل نمودن اجزای مختلف ساختمانی به یکدیگر و یا ساخت درب، پنجره، لوله و یا نمای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند، پروفیل می باشد. پروفیل ها به دو نوع باز و بسته تقسیم بندی می شوند. در مقالات قبل به  مشخصات و کاربرد دو نمونه از آنها اعم از پروفیل U و پروفیل T اشاره نمودیم. در این مقاله قصد داریم به صورت تخصصی اطلاعاتی در مورد نوع دیگری از پروفیل ها با نام پروفیل M در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

مشخصات و کاربرد پروفیل M

عمدتا این نوع از پروفیل ها با استفاده از ورق گالوانیزه تولید می شوند و ضخامت آنها در حدود 0.7 میلیمتر می باشد. پروفیل های گالوانیزه انواع مختلفی دارند و به سه دسته ی پروفیل های نوع M ,V, و A طبقه بندی می شوند. پروفیل های V و M معمولا برای نمای ساختمان و به منظور زیرسازی و متصل نمودن صفحات فایبر سمنت برد که از الیاف سلولزی تشکیل شده اند، کاربرد گسترده ای دارند. اما چناچه می خواهید درزهای بین صفحات را بپوشانید تا رطوبت و یا گرد و غبار نتواند به داخل صفحات نفوذ نماید استفاده از پروفیل گالوانیزه A بهترین گزینه می باشد.

علاوه بر این، به منظور چسباندن دو عدد ساندویچ پانل به یکدیگر می توان از این نوع پروفیل ها استفاده نمود. این نوع  پروفیل ها با هدف کنترل ابعاد صفحات سیمانی الیاف دار مورد استفاده قرار می گیرد چراکه ممکن است ابعاد این نوع صفحات سیمانی بر اثر شرایط آب و هوایی مختلف به مرور زمان تغییر نماید و این امر می تواند به سازه شما آسیب جدی وارد نماید.

قابل ذکر است که در صورتی که این نوع پروفیل برای نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند احتمال اینکه درزهایی بین صفحات به وجود بیاید بسیار زیاد است، لذا برای برطرف نمودن این مشکل می توانید از پروفیل هایی با سایز 7 میلیمتر و یا 20 میلیمتر استفاده نمایید.این نوع از پروفیل ها با عرض 80 تا 110 میلیمتر هم قابلیت تولید دارند که البته این سایزها بایستی با نوع سازه شما سازگاری داشته باشد و براساس نظر کارشناس طراحی شود.

پروفیل m

چگونگی نصب پروفیل M

به منظور نصب این نوع از پروفیل ها قسمت مرکزی این مقاطع بایستی از طریق پیچ های مخصوص فایبر سمنت به اجزای دیگر اتصال پیدا نمایند. محل قرار گیری پیچ های فایبر سمنت در قسمت چپ و راست پروفیل ها می باشد و در بین این صفحات سیمانی الیاف دار ورق گالوانیزه A قرار می گیرد.

نکته ای که در این خصوص حتما بایستی مورد توجه قرار گیرد این است که پروفیل A نباید به اجزای ساختمانی متصل شوند و تنها پروفیل M باید به متعلقات دیگر پیچ شود چرا که در صورت قرار گرفتن این صفحات در معرض سرما و گرما ممکن است ابعاد این صفحات تغییر پیدا نماید و در این صورت به سازه آسیب جدی وارد خواهد شد. قابل ذکر است که بدانید عمدتا استفاده از این نوع  پروفیل ها و پیچ های مخصوص فابیر سمنت برد برای نماهای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد چراکه موجب می شود مقاومت و استحکام نمای فایبر سمنت به طرز قابل توجهی افزایش پیدا نماید.

پروفیل m

در صورتی که می خواهید در مورد کیفیت و کاربرد پروفیل M اطلاعاتی بیشتری کسب نمایید می توانید از طریق راهای ارتباطی با کارشناسان ما در ارتباط بوده. مجموعه صنعتی ماموت با بهره گیری از کارشناسان و متخصصان با تجربه می توانند شما را در این زمینه راهنمایی نمایند

دسته مقالات ساندویچ پانل