عوامل اصلی طول عمر ساندویچ پانل

ساندویچ پانل یکی از جدیدترین مصالح پیش ساخته ساختمانی است که به منظور پوشش سقف و دیوار سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل داشتن مزایای بی شماری که دارد امروزه در صنعت ساختمان سازی مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. طول عمر و کیفیت ساندویچ پانل ها در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی قابل مقایسه نیست. ساندویچ پانل ها بعد از اینکه تولید می شوند به منظور اخذ استانداردهای بین المللی تحت آزمایش های مختلف قرار میگیرد و فاکتورهایی مانند تست فشار ضخامت و برش صفحه ای در آنها مورد ارزیابی قرار می گیرد. زمانی که آزمایش های ذکر شده بر روی ساندویچ پانل انجام می شود، کیفیت و طول عمر ساندویچ پانل ها هم مشخص می شود.

مدت هاست ساندویچ پانل ها به دلیل داشتن مزایای زیادی مانند وزن سبک، استحکام و دوام بالا در صنعت ساخت و ساز رواج پیدا کرده است و این به دلیل مزیت های این محصول است.مصالح ساختمانی مانند آجر، سیمان، آهن که در گذشته از آنها برای ساختمان سازی استفاده می شد در طول زمان آسیب دیده و کیفیت اصلی خود را از دست می دهند. این در حالی است که ساندویچ پانل ها با توجه به متریال و مصالحی که برای ساخت آنها استفاده میشود با گذشت زمان دچار تغییر و آسیب دیدگی نمی شوند و علاوه بر اینکه از لحاظ ظاهری، ظاهر بسیار خوبی دارند بلکه از نظر کیفیت نسبت به سایر مصالح ساختمانی دیرتر دچار آسیب دیدگی می شوند.

بیشتر بخوانید : روشهای تولید ساندویچ پانل

در این مقاله قصد داریم به فاکتورهای اصلی طول عمر ساندویچ پانل اشاره داشته باشیم.

جنس و نوع هسته مرکزی ساندویچ پانل: اینکه برای تولید ساندویچ پانل از چه نوع ورق و فوم عایقی استفاده شده است، تعیین کننده ی طول عمر و کیفیت ساندویچ پانل می باشد.موادی که به عنوان عایق ساندویچ پانل استفاده می شود، موادی بسیار سبک است که وزن که با استفاده از لایه های نازک و فیبری پوشانده می شود. موادی که برای هسته مرکزی ساندویچ پانل به کار می رود، ساندویچ پانل را به یک عایق حرارتی مناسب تبدیل می کند که مقاومت بسیار بالایی در برابر اشتعال و حریق دارد.

البته میزان عایق پذیری در برابر حرارت و اشتعال بسته به اینکه از چه نوع فوم عایقی استفاده می شود، متفاوت است.البته فوم پلی یورتان و پلی استایرن هر دو به یک اندازه خاصیت ضد حریق بودن دارند. خاصیت انعطاف پذیری و ساختار مقاوم فوم عایق ساندویچ پانل ها در کنار خاصیت های دیگر باعث شده ساندویچ پانل بر مصالح دیگر برتریت داشته باشند.

طول عمر ساندویچ پانل ها عمدتا 50 سال تخمین زده شده است.در صورتی که قسمتی از ساندویچ پانل ها آسیب ببیند به راحتی قابل تعویض است و چناچه قسمتی از ساختار ساندویچ پانل دچار آسیب دیدگی شود، به قطعات دیگر سرایت نکرده و این امر یکی از عوامل برتریت ساندویچ پانل نسبت به سایر مصالح ساختمانی است.

برای لایه های بیرونی ساندویچ پانل از مصالحی از جنس فولاد آلیاژی استفاده می شود و به دلیل اینکه ساختار ساندویچ پانل از جنس فولاد است باعث می شود، وزن این محصول بسیار سبک بوده و این امر موجب می شود وزن نهایی ساختمان هایی که با استفاده از ساندویچ پانل ساخته می شوند، به طرز قابل توجهی کاهش یابد.دلیل سبکی سندویچ پانل ها استفاده از دو لایه بیروتی فلزی است.

جنس ورق هایی که برای پوشش دهی ساندویچ پانل به کار می رود آلوزینک و گالوانیزه می باشد. البته در مواردی از آلومینیوم نیز استفاده می شود.این نوع از ورق ها دارای مقاومت شمیایی بالایی بوده و در صورتی که در معرض مواد شمیایی، اسیدی و شرایط خوردندگی قرار گیرد آسیب چندانی نخواهد دید.

البته عواملی که تعیین کننده عمر ساندویچ پانل ها است فقط به موارد ذکر شده محدود نمی شود و عوامل دیگری مانند روش نگهداری از ساندویچ پانل در کیفیت و طول عمر ساندویچ پانل تاثیر فراوانی خواهد داشت.

ساندویچ پانل دیواری و سقفی از نظر ظاهر و کاربرد با یکدیگر متفاوت هستند. در صورتی که می خواهید در مورد این دو نوع از مصالح پیش ساخته ساختمانی و قیمت آن اطلاعات بیشتری کسب نمایید میتوانید از طریق شماره تماسهای ذکر شده در سایت با ما در ارتباط بوده و از کارشناسان فنی ما در این زمینه اطلاعات مرتبط را دریافت نمایید.

دسته مقالات ساندویچ پانل