فناوری‌ جدید در ساخت ساندویچ پانل

همانطور که می دانیم امروزه مصالحی مانند ساندویچ پانل به خاطر داشتن مزیت هایی مانند وزن سبک، قیمت مناسب، مقاوم بودن در برابر زلزله، سرما، گرما و رطوبت توانسته طرفداران زیادی را به خود اختصاص دهد و بسیاری از افراد به جای استفاده از مصالح سنتی که در گذشته استفاده می کردند که از دوام و استحکام خوبی برخوردار نیستند و در مدت کوتاهی نیاز به تعمیر و یا بازسازی دارند، استفاده از این نوع مصالح نوین را ترجیح می دهند.امروزه با پیشرفت تکنولوژی ساندویچ پانل ها با ساختار  و فناوری جدیدتری روانه بازار شدند که ورقها و فومهای عایقی که فناوری‌ جدید در ساخت ساندویچ پانل استفاده شده است در مقایسه با ساندویچ پانل های قبلی از مقاومت بیشتری برخوردار می باشند. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی مفید در مورد جدیدترین تکنولوژی ها در ساخت ساندویچ پانل در اختیار شما عزیزان قرار دهیم که امیدوارم برای شما مفید باشد.

معرفی جدیدترین تکنولوژی ها در ساخت ساندویچ پانل

سیستم  sandwich plate system یا SPS

سیستم نوعی SPS نوعی کامپوزیت ساختاری متشکل از فولاد و آلاستومر پلی اورتان می باشد. این نوع کامپوزیت ساختاری برای اولین بار توسط استفن کندی اختراع شد. او بعد از اینکه تحقیقات خود را در زمینه یخ تقویت شده در دانشگاه کارلتون در اتاوا کامل نمود این محصول جدید را تولید و در سال 1996 نسبت به ثبت این فناوری منحصر به فرد اقدام نمود.

این تکنولوژی جدید در ساختارهای مهندسی نظیر کشتی ها، ساختمان ها، استادیوم ها، میدان های مسابقه و پل ها کاربرد فروانی دارند و یکی از بهترین جایگزین ها برای فولاد سخت و بتن تقویت شده است که می توان از آن برای پروژه های مهندسی بزرگ استفاده نمود.

آشنایی با فناوری های جدید در ساخت ساندویچ پانل

ساندویچ پانل با فوم آلومینیوم ASF

ساندویچ فوم آلومنیومی نوعی کاربردی از ساندویچ پانل ها است که از مواد فوق سبک تشکیل شده اند و چناچه ساختمان با استفاده از مصالح پوشش داده شوند وزن سازه به طرز چشمگیری کاهش پیدا می کند و در مقابل به ساختمان استحکام بیشتری می بخشد. این محصول متشکل از دو ورق فلزی متراکم و یک هسته فلزی از جنس آلیاژ آلومینیوم می باشد که در استحکام و دوام این محصول نقش بسیار مهمی ایفا می کند. وزن سبک، قابلیت جذب انرژی بالا، مقاومت بسیار بالا در برابر آتش سوزی و حرارت بالا، عدم تولید گازهای سمی، قابلیت بازیافت سریع از مزایایی هستن که می توان به آنها اشاره نمود و به دلیل داشتن چنین مزیت هایی براس ساخت بدنه قطار، خودروسازی و هوافضا کاربرد گسترده ای دارد.

آشنایی با فناوری های جدید در ساخت ساندویچ پانل

چگونگی تولید و مواد اولیه AFS

Ex-situ bonded ASF

با استفاده از این روش ورق های فلزی به یک فوم آلومینیوم که از خاصیت چسباندگی بالا برخوردار هستند، چسبانده می شوند. فوم هایی که در این روش مورد استفاده قرار می گیرند به دو دسته کلی تقسیم می شوند یا از نوع سلول باز هستند یا از نوع سلول بسته هستند. همچنین آلیاژهای آلومینیومی با دو روش مایع فلزی یا روش متالوژی پودری ساخته می شوند که بسته به کاربری که دارد هر کدام از این ساختارها قابل استفاده است.

فوم هایی که در این روش استفاده می شود از جنس آلومینیوم و ورقهای استفاده شده از جنس فولاد می باشد.از طریق ترکیب این دو مواد با هم مقاوم ترین نوع ساندویچ پانل تولید می شود که در بالا بردن طول عمر سازه شما نقش بسیار اساسی دارد.

In-suit bonded ASF

به دلیل اینکه در ساخت این سازه احتمال بروز اکسیداسیون فلزات بسیار زیاد است در این روش پوسته فولادی به جای پوسته آلومینیومی مورد استفاده قرار می گیرد و به این ترتیب در هنگام تزریق مایع هسته آلومینیومی با فولاد ترکیب بسیار خوبی ایجاد می کند و این موجب میشود مقاومت سازه شما نسبت به سازه های دیگر افزایش پیدا نماید.

دسته مقالات ساندویچ پانل