پانل گچی، مزایا و معایب آنهدف از نوشتن این مقاله بررسی و ارزیابی پانل گچی، مزایا و معایب آن است. در صورتی که تمایل دارید اطلاعاتی در مورد پانل گچی، مزایا و معایب آن به دست آورید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

پانل گچی پیش ساخته نوعی پانل است  که از ترکیب آب و گچ تهیه شده است و در مقایسه با گچ های ساختمانی، پودرهای ریزتری دارند. این نوع پانل ها یکی از الزامات ساخت و ساز خشک یا کناف در صنعت ساختمان سازی است و دارای یک سطح یکپارچه و مستطیل شکل هستند.اگر بخواهیم پانل های گچی را با سایر پانل ها مقایسه نماییم باید گفت پانل های گچی، صفحاتی متشکل از گچ با ترکیبات خاص هستند و سطح و لبه های طولی آنها با نوع خاصی از کاغذ پوشانده می شود.

به منظور پوشاندن سطح بالای پانل هایی که توانایی نصب بر روی چوب، فلز، سطح سیمانی، سطوح سنگ تراشی و چوب های چند لایه می توان از کاغذ یا فایبرگلاس استفاده نمود.در بلوک های گچ از مواد پرکننده، سنگدانه ها و سایر مواد افزودنی استفاده می شود.

مشخصات پانل های گچی

ذرات ریز گچ نشان دهنده ی کیفیت بالای آنهاست و با توجه به این موضوع که رنگ گچ سفید است، فصای اطراف را روشن کرده و باعث زیبایی بخشیدن به محیط اطراف می شود.کیفیت بالای این مصالح برای جلوه های هنری و ظریف ساختمان مانند قرنیزهای هنری عملکرد متمایزی برای پانل گچی تعریف می کند.

از ویژگیهای گچ می توان به تنظیم سریع و افزایش حجم در هنگام سخت شدن اشاره نمود و سرعت موجب می شود که گچ در قوس های ضربی و تیغه های نازک قابلیت استفاده داشته باشد.افزایش حجم علاوه بر اینکه باعث می شود منافد به خوبی پر شوند، مانع از ایجاد ترک خوردگی لایه گچ و لانه شدن حشرات می شود.

کاربرد صفحه گچی

پانل گچی کاربردهای متفاوتی دارد. از میان کاربری های مختلف این نوع پانل می توان به ساخت دیوار غیر باربر، ستون ها، شافت آسانسور و نصب در برابر آتش اشاره نمود. با استفاده از پانل گچی می توان سقف گچ کاذب که مقاومت بسیار بالایی در برابر آتش دارد و به نوعی عایق به حساب می آید، را ایجاد نمود که یکی از کاربری های این نوع پانل است.علاوه بر این انواع پانل های گچی و ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری با توجه به ویژگیهای منحصر به فردی که دارند در ساختمان های اداری، تجاری  و مسکونی از جمله هتل ها، ویلاها و همچنین در قسمت های مختلف ساختمان ها مانند انبارها، فضای آشپرخانه و حمام قابل استفاده هستند.

مزایای پانل گچی

از مزایای این نوع از پانل ها می توان به مقرون به صرفه بودن، نسوز بودن، عایق صوتی، دوام و استحکام بالا و تنوع بالای آنها در طراحی ودکوراسیون اشاره نمود. اما در کل صفحات گچی دارای مزیت های فراوانی هستند که از عمده ترین آنها کاهش شدید ضایعات ساختمانی، عایق حرارتی، صدای مناسب، وزن مناسب، کمبود گچ، سیمان، خاک می باشد. همچنین استفاده از پانل گچی باعث می شود اجرای پروژه در کمترین زمان ممکن صورت گیرد و سرعت عملکرد را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

معایب پانل گچی

پانل گچی در کنار مزایایی که دارند دارای معایبی نیز هستند. یکی از معایب پانل گچی که می توان به آن اشاره نمود به نصب آن مرتبط می باشد. زمانی که می خواهید برای نصب پانل گچی اقدام نمایید باید حتما دقت داشته باشید که دمای محیط نباید از چهار درجه سانتی گراد کمتر باشد. نکته ای که بایستی حتما به آن توجه داشته باشید این است که در صورتی که از چسب برای نصب استفاده شود، این نوع پانل ها برای دمای 10 درجه سانتی گراد مناسب نیستند.

لازم به ذکر است که پانل های گچ را در زمان نصب نباید در معرض رطوبت قرار دهید و یا اگر می خواهید آنها را در آب و هوای گرم نصب نمایید، استفاده از خنک کننده محیط و تهویه که بتواند هوای اطراف پانل ها را در سطح ثابتی نگه دارد الزامی است. اما در هر صورت استفاده از این نوع پانل ها در دمای بالاتر از 35 درجه مناسب نیست.

یکی از معایب دیگر پانل گچی این است که ممکن است این مصالح در هنگام حمل و نصب دچار شکنندگی شود.همچنین مواردی مانند رطوبت، ضد آب بودن و هزینه ی بالا نسبت به سایر مصالح ساختمانی را می توان یکی از معایب دیگر پانل گچی نسبت به سایر مصالح ساختمانی دانست.

انواع طرح های صفحه گچی

پانل های گچی دارای انواع مختلفی هستند. از مهمترین پانل های گچی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

تخته گچ معمولی یا ساده (RG)

صفحه پانل گچی دارای رنگ کرم هستند و عمدتا در مکان هایی استفاده می شود که محیطی خشک داشته و امکان آتش سوزی در آن ها وجود ندارد.پانل های تخته گچی، پانل هایی هستند که معمولا در دیوارهای جداکننده کناف و سقف کاذب کاربری دارند.

پانل گچ مقاوم در برابر رطوبت (MR)

صفحات مخصوصی هستند که گچ آنها با مواد ضد رطوبت ترکیب شده و برای استفاده در مکان هایی مانند آشپزخانه، سرویس های بهداشتی قابل استفاده هستند.گفتنی است که جلد این صفحات به رنگ سبز است که در امتداد آن محور میانی دارای مهر آبی از کناف است.

جهت اطلاع بیشتر در مورد پانل های گچی، سازه ی ساندویچ پانل و انواع دیگر پانل ها می توانید از طریق شماره تماسهای درج شده در سایت با ما در ارتباط بوده و از کارشناسان ما در این زمینه اطلاعات مورد نیاز را دریافت نمایید.

دسته مقالات ساندویچ پانل