ساندویچ پانل و انواع آن:

از زمان های قدیم تاکنون بشر همواره در پی تحقیقاتی جهت دستیابی به آسایش و راحتی خود بوده و از راه های مختلف تلاش نموده تا به این هدف برسد. یکی از تلاش هایی که مثمر ثمر بود نوآوری و تولید ساندویچ پانل بوده که با تولید انبوه در سال های جدید بسیاری از نیازهای صنعت تامین شده است. از ساندویچ پانل‌ها جهت ساخت سازه های ساخته شده با پانل، انواع ساندویچ پانل پلی اورتان، ویلاهای پیش ساخته، انواع کانکس، سوله های صنعتی و غیر صنعتی، نمازخانه‌ها، گلخانه‌ها، سرویس های بهداشتی، مراکز درمانی و درمانگاه‌ها و …. شرکت ماموت یکی از تولید کنندگان ساندویچ پانل پلی اورتان است که با ارائه محصولاتی با کیفیت بالا توانسته نقش بسیار مهمی در صنعت ساخت و ساز ایفا نماید.

انواع ساندویچ پانل:

 • ساندویچ پانل پلی اورتان
 • ساندویچ پانل پلی استایرن
 • ساندویچ پانل اکس پی اس
 • ساندویچ پانل پشم سنگ و پشم شیشه

از بهترین نوع ساندویچ پانل نام برده در قسمت بالا ساندویچ پانل پلی اورتان در رده اول قرار می گیرد به دلیل اینکه عایق بسیار مقاومی در برابر سرما، گرما و رطوبت و… بوده و در مصرف انرژی بسیار صرفه جویی می کند. با استفاده از این نوع پانل می توان از اتلاف انرژی جلوگیری به عمل آورد و در صرف زمان صرفه جویی کرد. ساندویچ پانل پلی اورتان به دو گروه  PIR و  PUR تقسیم می شود. دسته اول از ترکیب ایزوسیانات نورات و پلی یول تشکیل شده و دسته دوم که همان PUR است از ترکیب ایزوسانات و پلی یول ساخته می شود.

ساندویچ پانل پلی اورتان

پلی اورتان چیست؟

این ماده در واقع یکی از محصولات مهم پانل های ساندویچی است که قابلیت استفاده در سقف و دیوار را دارد. پلی اورتان‌ به دسته‌ای از مواد شیمیایی اطلاق می‌شود که از واکنش پلی ال‌ها و ایزوسیانات‌ها به‌ عنوان مواد اصلی تشکیل دهنده ساخته می‌شوند.این محصول در دو نوع PUR و PIR تولید می شود.این عایق های پلی اورتان به عنوان محصولاتی از ساندویچ پانل بسیار مفید و سبک هستند و می‌توانند بیشتر مصالح را به یکدیگر متصل کنند.این نوع از ساندویچ پانل با دو نوع فوم پلی اورتان تولید می شود که از نظر مقاومت در برابر آتش با یکدیگر تفاوت دارند.ساندویچ پانل پلی اورتان از ورود هوا، رطوبت، صدا جلوگیری می کند.به دلیل انعطاف در طراحی برای ساختن سازه های تازه است و همچنین در عایق بندی سازه های قدیمی بسیار کار آمد هستند.از جمله کاربردهای این ساندویچ پانل می‌توان به استفاده از ساخت سقف و دیواره‌ی کانتینرها و کلین روم، کانکس‌ ویلایی اشاره کرد.

پلی اورتان

پلی اورتان ترموپلاستی:

پلی اورتان ترموپلاستیک یا همان TPU ترکیبی از ویژگی های فیزیکی و کاربردهای مختلف را دارا است.این محصول بسیار الاستیک، انعطاف پذیر و مقاوم در باربر سایش، ضربه و آب و هوا است.پلی اورتان های TPU  می توانند در طیف گسترده ای از رنگ‌ها و ساختارها استفاده شوند.استفاده از آن‌ها دوام کلی محصول را افزایش می دهد.

ساندویچ پانل عایق پلی اورتان:

ساندویچ پانل پلی اورتان همانند اکثر ساندویچ پانل‌ها قابلیت استفاده در سقف‌ها و دیوارها را دارد و از دو لایه ورق که هسته ساندویچ پانل را پوشش می‌دهند تشکیل شده است . این نوع ، عایق صوتی و حرارتی بسیار بهتری هستند.

ساندویچ پانل پلی اورتان خود به دو نوع تقسیم می‌شود:

 • پایه پلی استر
 • پایه پلی اتر

ساندویچ پانل دیواری با فوم پلی اورتان بدلیل دو برابر بهره وری انرژی نسبت به پلی استایرن در رده بهترین ساندویچ پانل‌ها به لحاظ خواص مکانیکی و حرارتی قرار دارد. عایق استفاده شده از نوع پلی اورتان سخت می‌باشد که این ساختار پلی اورتان را در ردیف بهترین عایق‌های حرارتی قرار می‌دهد بطوریکه یک ساندویچ پانل با ضخامت ۴cm معادل یک دیوار آجری با ضخامت ۵۰cm قابلیت عدم انتقال حرارت دارد.در ساندویچ پانل پلی اورتان امکان تغییر خواص عایق برای کاربرد های گوناگون وجود دارد به عنوان مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • به وجود آوردن پوشش ضد خوردگی
 • حالت ارتجاعی و لاستیکی (الاستومری)
 • تبدیل به فوم سخت به عنوان عایق عالی

فوم های عایق PUR و PIR مواد عایقی هستند که از نظر مواد اولیه بکار رفته در ساخت تقریبا مشابه می‌باشند.ساندویچ پانل نوعی پوشش ساختمانی است که برای ساخت سازه های سبک و مقاوم مورد استفاده قرار می گیرند.ساندویچ پانل‌ها بسته به کاربری در دو نوع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی تولید می شوند.پلی اورتان یا پلی اورتان نوعی از عایق پلی مری است که اولین بار حدود ۸۰ سال قبل در آلمان کشف شد.این نوع فوم از آن زمان تا به امروز قابل اطمینان ترین فوم عایق حرارتی برای ساندویچ پانل است.

با یک برآورد تقریبی می توان گفت هزینه های گرمایش و سرمایش حدود ۶۵ درصد انرژی مورد استفاده در خانه های متوسط را تشکیل می دهد.پلی اورتان با واکنش یک پلی یول (الکل با بیش از دو گروه هیدروکسی واکنشی در هر مولکول) با دی ایزوسیانات یا ایزوسیانات پلیمری در حضور کاتالیزورها و افزودنی های مناسب تشکیل می شود. در این مطلب می خواهیم به این امر بپردازیم که پلی اورتان چیست و چه کاربرد هایی دارد.

فوم عایق پلی اورتان

انواع عایق پلی اورتان:

انواع پلی اورتان را می توان به طور کلی به پلی اورتان انعطاف پذیر، سخت، نیمه سخت، چسب‌ها، با یندرها، درزگیرها، الاستومرها و پوشش های پلی اورتانی تقسیم کرد.در ادامه توضیحاتی درباره‌ی چند نوع از این فوم خواهیم داد.

فوم پلی اورتان انعطاف پذیر:

فوم پلی اورتان انعطاف پذیر به عنوان بخش نرم و انعطاف پذیر در انواع محصولات مصرفی و تجاری استفاده می شود. از جمله این محصولات می توان به ملافه ، مبلمان، داخلی خودرو ، پوشش فرش و بسته بندی اشاره کرد.این فوم قابل انعطاف می تواند در هر نوع شکل و استحکام ایجاد شود. فوم پلی اورتان انعطاف پذیر سبک، مقاوم، ماندگار و نرم است.در امریکای شمالی این نوع محصول حدود ۳۰ درصد از کل بازار پلی اورتان امریکای شمالی را تشکیل می دهد.شناخته ترین فومی که در ساندویچ پانل به کار می رود نیز انواع همین فوم می باشد.

فوم پلی اورتان سخت:

این فوم سفت و سخت از محبوب ترین ، بهینه ساز انرژی و عایقی همه کاره است. با توجه به مشخصات فنی کارآمدتر و راحت تری که این محصولات دارند به طور قابل توجهی در کاهش هزینه های انرژی موثر می‌باشند.می‌توان این بهینه سازی انرژی را در موارد تجاری و مسکونی اعمال کرد. همان طور که اشاره شد بیشترین هزینه و اتلاف انرژی در خانه‌ها صورت می گیرد.
در این زمان برای حفظ دمای یکنواخت و همچنین کاهش سرو صدا در خانه‌ها از پلی اورتان سخت استفاده می شود.
چرا که این فوم‌ها مصالح موثری هستند که می توانند در عایق های سقف، دیواری، پنجره های عایق و درب‌ها استفاده شوند.

عایق پلی اورتان PUR:

پلی اورتان PUR شناخته ترین نوع عایق حرارتی در ساندویچ پانل است.این نوع از ساندویچ پانل  از پلی اورتان جامد ساخته می شوند.این فوم عایق از ترکیب پلیول،ایزوسیانات،گاز پف زا و در صورت نیاز انواع کاتالیست‌ها به دست می‌آید. ساندویچ پانل پلی اورتان PUR کند سوز بوده و دارای گرید آتش پذیری B2 است.دمای آتش گرفتن این پنل نسبت به ساندویچ پانل PUR خیلی بالاتر است.محصولاتی که با عایق PUR جامد ساخته می‌شوند را از طریق واکنش پلی‌یول مایع با ترکیبی از: ایزوسیانات پلیمری مایع و متیلن دیفنیل دی‌ایزوسیانات در حضور MDI عامل کف‌‌زا و دیگر عوامل تولید می‌کنند. MDI در حضور کاتالیزگر مناسب واکنش انجام می دهد و ایزوسیانورات تولید می کند که مقاومت گرمایی بالا دارد. این اجزا با هم ترکیب شده و طی واکنششان حرارت تولید می‌شود،و پلیمری ساخته می‌شود که با دما تغییر می‌کند.چون در این واکنش حرارت‌‌زا، عامل کف‌‌زا تبخیر می‌شود عایق کم‌ تراکمی متشکل از سلول‌های بسته جامد تولید می‌شود.اگر گاز محبوس در این سلول‌ها رسانایی حرارتی پایینی داشته باشد بهترین نوع عایق به دست خواهد آمد.به دلیل چگالی کم، رسانش گرما از دیواره‌های سلول جامد به حداقل می‌رسد.

فوم عایق پلی اورتان

عایق پلی اورتان PIR:

ساندویچ پانل پلی اورتان PIR،نوع دوم پلی اورتان نسوز ساخت کشور آلمان با گرید B1 که به PIR معروف است.و در برابر آتش کاملا مقاوم است. پلی اورتان PIR از پلی ایزوسیانورات ساخته می شوند.ساندویچ پانل PIR پلی اورتان دارای استاندارد B1 و B2 در برابر آتش است .در این پانل پلی اورتان هنگام سوختن شعله ور نمی شود،در نتیجه از گسترش آتش جلو گیری می کند.ساختار مولکولی جدید در فوم PIR،از واکنش مولکول ایزوسیانات(یکی از ارکان اصلی تشکیل فوم)با یک مولکول ایزوسیانات دیگر مشابه به خود تشکیل می شود،سپس واکنش با مولکول پلیول تشکیل بوجود می آید. این امر موجب بوجود آمدن یک ساختار مقاومتر در برابر اشتعال در مقایسه با سیستم فوم پلی اورتان متداول گشته است.

به همین علت، سیستم PIR به صورت گسترده ای در اروپا و سایر نقاط جهان مورد استفاده قرار گرفته است .در این میان گروه صنعتی ماموت اولین و تنها مجموعه صنعتی تولید کننده ساندویچ پانل مجهز به سیستم تولید فوم PIR واقعی در ایران است.دمای مورد نیاز برای جدا شدن باندهای اتصالی مولکول های ایزوسیانورات از یکدیگر بیش از ۲۵۰ درجه سانتیگراد است.این موضوع به روشنی بیانگر دلیل انتخاب فوم PIR به عنوان یک راه حل مناسب برای مصارفی است،که مستلزم مقاومت بالا در برابر حرارت و اشتعال هستند. محصولات ساختمانی PIR بسیاری از ملزومات شرکت بیمه در رابطه با مقاومت در برابر آتش را برآورده می کند.

عایق پلی اورتان پاششی:

این نوع از عایق پلی اورتان به شکل مایع است و از ترکیب دو ماده شیمیایی تشکیل می شود. مایع عایق درون دستگاه مخصوصی فشرده شده و تحت فشار و حرارت کاملا مخلوط می‌شود.بعد از  پاشش حجم عایق تا ۳۰ برابر بیشتر شده و بصورت یک فوم فشرده و یکدست درمی‌آید که میزان ضخامت ان بستگی به اپراتور دستگاه پاشش دارد که تا چه اندازه این مواد را اسپری کند. از این روش عایق کاری می توانید در ساخت سالن های سینما که نیاز به عایق صوت وجود دارد استفاده کنید.این ماده عایق به دو دسته سلول باز و سلول بسته تبدیل می‌شود. منظور سلول باز این است که چگالی کمتری دارد بنابراین امکان جذب امواج صوت بیشتری دارد. اما نوع سلول بسته بیشتر برای عایق حرارتی مناسب است.

فوم پاششی پلی اورتان

مزایای ساندویچ پانل پلی اورتان:

 • ساندویچ پانل پلی اورتان وزن بسیار پایین داشته و سبک وزن هستند
 • مایعات را به خود جذب نمی‌کنند و ضد آب هستند
 • دوام و عمر بالایی دارند
 • به دلیل مصرف پایین انرژی در فرایند تولید آن هزینه تمام شده به شدت پایین می آید
 • عدم خوردگی توسط حشرات و مقاوم در برابر آب و آتش
 • تنوع زیاد و مشتری پسند بودن ساندویچ پانل پلی اورتان
 • نصب و راه اندازی آسان

کاربرد پلی اورتان:

کاربرد پلی اورتان همان طور که تا حدودی بیان شد در انواع پانل ، اعم از ساندویچ پانل دیواری و سقفی می باشد.
به طور کلی پلی اورتان در همه جای زندگی مدرن یافت می شود. صندلی که روی آن نشسته اید، رختخوابی که در آن خوابیده اید، خانه ای که در آن زندگی می کنید، ماشین که رانندگی می کنید و …همه این‌ها علاوه بر موارد بی شمار دیگری که در زندگی روزمره خود استفاده می کنید شامل کاربرد های آن می شود.

بیشترین اثر مفید این محصول در حفاظت از محیط زیست و حفظ انرژی است.کاربردهای معمول آن‌ها عبارتند از :

 • عایق ساختمان
 • یخچال و فریزر
 • مبلمان و ملافه
 • کفش
 • خودرو
 • پوشش و چسب

ساندویچ پانل پلی اورتان

کاربرد پلی اورتان در ساختمان و ساخت و ساز:

کاربرد پلی اورتان در ساختمان و ساخت و ساز به صورت ترکیبی در مصالح با کارایی بالا است که قوی و سبک هستند.این مصالح با کیفیت و قابلیت نصب راحت می باشند.از پانل ساندویچی که فوم پلی اورتان به عنوان عایق آن می باشد در کلین روم ، کانکس مسکونی و صنایع مختلف استفاده می شود.استفاده از فوم عایق در ساندویچ پانل و به کارگیری آن در ساخت و ساز از هدر رفت انرژی جلوگیری می کند.به این ترتیب به جای آن که زمین گرم شود و هزینه های اتلاف شوند ، درصد درستی از انرژی صرفه انرژی مورد نیاز در خانه خواهد شد.مهم ترین کاربرد این فوم نیز در عایق بندی ساختمان می باشد.برای عایق بندی ساختمان می توان از محصولات آماده که فوم در ساختار آن‌ها به کار رفته استفاده کرد.همچنین معمولا عایق در دیوارها، سقف، اطراف لوله‌ها و طبقات به کار می روند.در صورت استفاده از هر مصالحی همچون ساندویچ پانل هزینه‌ها تا حد زیادی کاهش پیدا می کنند. به عنوان نمونه قیمت هر مترمربع ساندویچ پانل در مقایسه با همان میزان مصالح سنتی بسیار پایین تر می باشد. شما می توانید برای ساخت ویلا ارزان و در کمترین زمان از این مصالح نوین استفاده کنید.

تفاوت ساندویچ پانل پلی اورتان PUR وPIR :

تفاوت این دو نوع ساندویچ پانل در داشتن مزایا و معایبی است که هر یک دارند از جمله ویژگی هایی نظیر عایق حرارتی، عایق برودتی، مقدار وزن و سبک بودن آنها، مقاومت در مقابل رطوبت و صوت. لازم به ذکر است که ساندویچ پانل PIR ضد حریق بوده و مقاومت بالایی در برابر آتش دارد.

تفاوت اصلی ساندویچ پانل PIR جامد با PUR به کارگیری از  MDI در تولید PIR   است.به همین منظور ساندویچ پانل PIR نسبت به PUR  پایداری گرامایی بالاتری داشته و مقاومت بالایی در برابر آتش دارد. از این رو ساندویچ پانل پلی‌ اورتان PIR در مکان‌هایی که خطر آتش‌سوزی بالا بوده،لازم است که از ساندویچ پانل با کیفیت بالاتر استفاده شود و بهترین گزینه انتخاب است. همچنین دمای اشتعال آن نسبت به پلی اورتان PUR خیلی بالاتر است. اگر ساندویچ پانل پلی‌ اورتان PIR آتش بگیرد با کنار زدن آتش مستقیم خاموش می‌شود. اما با این تفاوت که پروسه‌ی تولید و شکل گیری فوم در پلی اورتان PIR  به گونه ایست که خاصیت مقاوم در آتش را به دست می آورد. این فوم علاوه بر مزیت مهم ضد حریق بودن،دارای مزایای بالایی نظیر جذب رطوبت بسیار پایین و نیز عدم جذب باکتری و لانه گزینی هرگونه از حشرات است.

 شرکت ماموت:

شرکت ماموت سالهاست در تلاش رسیدن به اهداف خود در تولید انواع پانل، ساندویچ پانل سقفی، ساندویچ پانل دیواری، پانل سردخانه ای، انواع کانکس و سوله، انواع فوم ساندویچ پانل و… گام برمی دارد و با تحویل فوری ساندویچ پانل، سازه ای زیبا و ایمن به شما مشتریان عزیز ارائه می دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از ویژگی های سازه‌های پیش ساخته و سایر محصولات مشابه به صفحه مربوطه در سایت ساندویچ پانل ماموت مراجعه فرمایید.از همراهی شما سپاسگزاریم امیدواریم از خواندن این مطالب لذت برده باشید

ساندویچ پانل پلی اورتان

دسته مقالات ساندویچ پانل

2 نظر ثبت شده برای “ساندویچ پانل پلی اورتان – فوم پلی اورتان

 1. امتخاب نوع ساندویچ پانل به نوع کاربری سوله و نیاز شما بستگی دارد. بدین ترتیب برای انتخاب بهترین نوع پانل به صفحه تفاوت ساندویچ پانل پلی یورتان و پلی استایرن مراجعه نمایید. اما لازم است بدانید که اغلب ساندویچ پانل پلی استایرن را برای ساخت سوله استفاده میکنند. پانل پلی یورتان اما در مقابل دارای قابلیت عایق بودن بیشتر و همچنین قیمت بیشتری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *