محافظت از ساندویچ پانل در برابر خوردگی

هدف از نوشتن این مطلب بررسی محافظت ساندویچ پانل در برابر زنگ زدگی است. برای اطلاعات بیشتر در مورد موضوع محافظت ساندویچ پانل در برابر زنگ زدگی با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

یکی از مزایای ورق های فلزی که نقاط قوت آنها را افزایش می دهد این است که گزینه های بسیار زیادی برای زنگ اندود کردن در سطوح مختلف از محافظت وجود دارد، که عملا آنها را به یک انتخاب عالی و بسیار خوب برای هر محیط و هر بودجه ای تبدیل می نماید.لازم به ذکر است که اشتباهاتی در انبار کردن حین و بعد از نصب می تواند باعث خوردگی و زنگ زدگی شود.عواملی مانند نگهداری و برش کاری نامناسب و یا عوامل دیگری که امکان برخورد آنها با فلز وجود دارد می تواند باعث خرابی شود که برای تولید کننده قابل جبران نیست.

در این مقاله قصد داریم به دستور العمل های ساده نصب و مراقبت از ساندویچ پانل اشاره نماییم که محافظت ساندویچ پانل در برابر زنگ زدگی را افزایش می‌دهد.

جلوگیری از زنگ زدگی هنگام تحویل مواد

اولین قدم که می تواند تاثیر بسزایی در جلوگیری از زنگ زدگی داشته باشد تحویل مناسب و نگهداری صحیح آنهاست.

بعد از انبار کردن، حتما وضعیت ساندویچ پانل ها را برای مشاهده زود هنگام زنگ زدگی، تغییر رنگ ساندویچ پانل به رنگ سیاه یا زنگ سفید باقیمانده روی پانل ها بررسی نمایید.این موضوع نشان دهنده این است که ساندویچ پانل ها به طرز اشتباهی بارگیری شده است و آب نتوانسته به خوبی از بسته های ساندویچ پانل عبور و تخلیه شود.به خاطر داشته باشید که هرگز ساندویچ پانلی را که اثرات زنگ زدگی بر روی آن مشاهده شده است را نصب نکنید زیرا به دلیل نگهداری نامناسب پوشش ساندویچ پانل آسیب دبده است و در صورت نصب ساندویچ پانل های زنگ زده، فرایند زنگ زدگی ادامه پیدا می کند و در نهایت به خوردگی و زنگ زدگی بیشتری می انجامد.

هنگام بارگذاری از این موضوع اطمینان حاصل نمایید که ساندویچ پانل ها کاملا خشک هستند و هیچ گونه رطوبتی بین ساندویچ پانل وجود ندارد.اگرچه ساندویچ پانل ها در برابر خوردگی مقاوم هستند اما در صورتی که ساندویچ پانل ها در معرض مقدار قابل توجهی آب قرار گیرد ی اگر بسته های ساندویچ پانل به صورت شیب دار قرار داده نشوند لکه های خیس بارگذاری بر روی آنها باقی خواهد ماند.

در صورتی که می خواهید از هر نوع آسیب در حین انبار کردن ساندویچ پانل جلوگیری نمایید، باید از این موضوع اطمینان داشته باشید که ساندویچ پانل ها قابلیت زهکشی در حین بارگذاری را دارد.همچنین در صوت امکان برای اینکه مقاومت ساندویچ پانل را در برابر رطوبت، برف و یخ افزایش دهید می توانید از برزنت یا نایلون استفاده نمایید.

جلوگیری از زنگ زدن در حین نصب

در این مرحله برخی از موارد منع نصب را بررسی می کنیم که به احتمال زیاد به زنگ زدگی منجر می شود و بایستی از آنها اجتناب نمود.اولین مورد تراشه های مته است.زمانی که پیچ ها را نصب می کنید چه ساندویچ پانل سقفی باشد چه دیواری حتی اگر از قبل دیوار را برای پیچ ها دریل کرده باشیم، تراشه های فلزی تولید می شود که اگر این تراشه ها برداشته نشوند و روی سطح ورق ها باقی بمانند یا به ورق ها بچسبند بعد از مدتی دچار زنگ زدگی شده و باعث ایجاد لکه هایی بر روی سقف یا صفحات دیوار خواهند شد.

تراشه های فلزی بدون هیچ گونه روکش یا محافظی در برابر خوردگی هستند در نتیجه به سرعت زنگ می زنند.این تراشه های فلزی باعث از بین رفتن یا ترکیدن ورق ها می شود اما ممکن است این مشکل قبل از لکه دار کردن صفحات این اتفاق نیفتد. لذا بهتر است هر چه زودتر تراشه ها را بردارید تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری نمایید.علاوه بر این در صورتی که می خواهید هر نوع برشی انجام دهید بهتر است از ابزارهای مناسبی مانند برش برقی( نیبلرز)، قیچی آهن بری دستی یا قیچی برقی این کار را انجام دهید.

هر نوع برش دیگری می تواند باعث از بین بردن گالوالیوم و پوشش رنگ آمیزی شده در لبه مواد پایه شود. استفاده از ابزارهایی مانند اره داغ، تیغه های ساینده یا حتی اره دو طرفه بجای برش دادن باعث پارگی شده و فلز آن موجب از بین رفتن پوشش محافظ ساندویچ پانل می شود و با گذشت زمان منجر به زنگ زدگی می شود.

گرافیت یکی از عناصری است که از نظر ماهیت، مخالف فلزات گالوالیوم است و منجر به خوردگی می شود لذا بایستی از استفاده از آن خوداری نمود.یکی از موضوعاتی که حتما بایستی به آن توجه نمایید این است که از نوشتن مداد روی عنصر گالوالیوم پرهیز نمایید چراکه گرافیت در مدت زمان طولانی واکنش ایجاد می کند و می تواند لایه محافطتی را نابود کند و موجب خورده شدن ساندویچ پانل می شود. اگر با استفاده از مواد روی ساندویچ پانل می نویسید حتما آن را پاک نمایید.بهترین راهکار استفاده از ماژیک های پاک شونده خشک یا ماژیک شارپیز است.

یکی از مسائل دیگری که می تواند باعث آسیب زدن به ساندویچ پانل شود غبار پاشی است.غبارپاشی بیش از حد پوشش دیوارهای مجارو یا سیستم های پایان مانند استوک یا محصولات سنگفرشی مشابه در صورت عدم حذف مناسب می تواند آسیب جدی به ساندویچ پانل وارد نماید.حتما اطمینان حاصل کنید که هیچ بخشی از ساندویچ پانل فلزی را در معرض مستقیم با موادی مانند بتن که موجب خوردگی می شود قرار ندهید.

همچنین به گونه ای که آب در پشت ساندویچ پنل گیر کند و قابل تخلیه نباشد نباید قرار گیرند.بهترین کار این است که یک شکاف هشت اینچ تا یک چهارم اینچ را در پایه تمامی ساندویچ پانل های دیواری ایجاد نمایید تا نه تنها انقباض و انبساط آنها به درستی انجام گیرد بلکه برای جلوگیری از تماس با مواد غیرمشابه، خورنده و تخلیه آنها هم مناسب می باشد.

پیشگیری از زنگ زدگی ساندویچ پانل بعد از نصب

اگرچه گالولیوم چه ساده و چه رنگ شده از مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی برخوردار است اما حاوی ماده ای به نام کریپتونین نیز می باشد. قبل از نصب بایستی از این نکته اطمینان حاصل نمایید که چیزی که با پوشش گالوالیوم واکنش منفی ایجاد می کند را به سقف اضافه نمی کنید.به عنوان مثال بسیاری از افراد از این موضوع آگاه نیستند که میعان گازهایی که از آنها بیرون می آید با گذشت زمان می تواند بر روی ساندویچ پانل گالوالیومی رسوب نماید که این امر باعث خوردگی و زنگ زدگی می شود. این محصول میعان یا باید قبل از قرار گرفتن روی ساندویچ پانل گالوالیومی تصفیه شود و یا با لوله کشی و بدون برخورد مستقیم با ورقه ها تخلیه شود.

تماس با فلز غیر مشابه چه از نظر الگو یا روش نامناسب در اتصال تابلوهای فلزی، پنلهای خورشیدی و ضد برفها می توانند عامل دیگری باشند که زنگ زدگی ساندویچ پانل بعد از نصب تاثیر داشته باشند.

ساندویچ پانل نباید در معرض مواد زائد فلزاتی مانند کوپر، سرب و یا براده های آهن که قبلا به آنها اشاره شد قرار گیرند چراکه می تواند به ساختار ساندویچ پانل آسیب جدی وارد نماید.

نکته ی دیگری که حتما بایستی به خاطر داشته باشید این است که ساندویچ پانل به هیچ عنوان نباید در معرض مواد زائد شیمایی مانند اسید حاصل از باتری ها، آجر اسید شود و الوار فشار آور قرار بگیرید.

در صورت زنگ زدگی چه اقداماتی بایستی انجام داد؟

برخی از اوقات با وجود تمام تلاش هایی که در جهت جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی انجام می گیرد باز هم زنگ زدگی صورت می گیرد. در چنین شرایطی چه اقداماتی باید انجام شود؟

در این مواقع کارهایی باید انجام دهید که در قسمت زیر به آنها اشاره خواهیم کرد.

  • حلال های غلیظی که برای از بین بردن رنگ و لکه استفاده می شوند می تواند اثرات منفی بر روی فلز داشته باشد.
  • در صورتی که لکه ای ناشی از زنگ زدگی بر روی سقف مشاهده کردید به منظور پاک کردن آن از رنگ پاک کن، استون و یا هر گونه حلال اسیدی استفاده نکنید چراکه این مواد اثرات مخربی بر روی ساختار سازه خواهند داشت و این امکان وجود دارد که رنگ را همراه با پوشش فلزی کاملا پاک نمایید و این امر می تواند موجب ایجاد مشکلات بزرگتری شود که گاهی جبران این مشکلات بسیار سخت خواهد بود.

در ابتدا بایستی مشکل را شناسایی نمایید به این معنی که بفهمید که رنگ فقط یک لکه است یا مشکلی کلی تر دارد.در صورتی که فقط یک لکه سطحی است و به پوشش آسیبی نرسیده است استفاده از یک شوینده می تواند برای برطرف نمودن مشکل انتخاب مناسبی باشد. به احتمال زیاد محصولات دارای فرصت کنترل کیفی و روند خطا  یابی خواهد بود تا شما بتوانید تصمیم بگیرید  که کدام محصول بر حسب شرایطی که میخواهید اصلاح کنید دارای تاثیر گذاری بیشتری است.محصولاتی مانند ” رید او راست” و یا مشابه آن عناصر کلیدی و مهم آنها اگزالیک اسید است را می توانید به صورت رقیق شده با آب استفاده نمایید.

البته این نکته را حتما بایستی به خاطر داشته باشید که قبل از اینکه از این محصولات برای استفاده در سطوح بزرگتر استفاده نمایید بر روی سطوح کوچکتر امتحان نمایید و نتیجه آن را مشاهده نمایید. همچنین بعد از اینکه از محصولات برای پاک کردن زنگ زدگی ها استفاده کردید سطح کار را شستشو دهید تا پس مانده ای از محصولات بر روی سطح کار باقی نماند.

در صورتی که یک لکه بر روی ساندویچ پانل مشاهده می کنید و در صورت پاک کردن آن بعد از مدتی دوباره بر روی ساندویچ پانل ظاهر می شود این به این معنی است که خود ساندویچ پانل دچار آسیب دیدگی شده است و صرفا با شستن نمی توان از شر این لکه ها راحت شد چراکه بعد از مدتی مجددا لکه بازخواهد گشت.در برخی از اوقات این مشکل به سادگی برطرف نمی شود و فقط با رنگ آمیزی و یا عوض کردن ساندویچ پانل امکان پذیر است که البته این موضوع به شدت آسیب دیدگی بستگی دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ساندویچ پانل می توانید از طریق شماره تماسهای ذکر شده در سایت با ما در ارتباط بوده و از کارشناسان فروش ما در این زمینه اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

امیداوارم از خواندن مطلب محافظت ساندویچ پانل در برابر زنگ زدگی بهره کافی را برده باشید. از همراهی شما سپاسگذارم.

دسته مقالات ساندویچ پانل