چرا تعویض ساندویچ پانل بهتر از تعمیر آن است؟

 

همانطور که می دانیم ساندویچ پانل یکی از بهترین مصالح پیش ساخته ای است که امروزه به دلایل مختلف مانند سبک بودن، قیمت مقرون به صرفه و استحکام و دوام بالا توانسته جایگزین مناسبی برای مصالح سنتی باشد.اما سوالی که در مورد ساندویچ پانل ها پیش می آید این است که در صورتی که این مصالح پیش ساخته در طول زمان کیفیت اصلی خود را از دست دادند بهترین راه حل چیست آیا بهتر است آنها را به طور کلی تعویض نمایید یا اینکه تعمیر این نوع مصالح پیش ساخته می تواند کیفیت اصلی را به آنها بازگردانده و آنها را به طور مجدد قابل استفاده نماید.

ساندویچ پانل ها متشکل از دو لایه ورق فلزی هستند که با یک فوم عایق میانی از جنس پلی یورتان، پلی استایرن و پشم سنگ پوشانده شده است.ساندویچ پانل ها ممکن است بر اثر عوامل طبیعی یا پایین بودن کیفیت دچار آسیب دیدگی شوند. البته میزان آسیب دیدگی ساندویچ پانل بسته به اینکه از چه متریالی برای تولید آنها استفاده شده است و در چه نوع شرایط آب و هوایی قرار گرفته اند متفاوت می باشد.

آسیب های احتمالی

  • پوسیدگی نواحی در معرض رطوبت و یا مواد شمیایی، برف، باران و حلال های صنعتی
  • ترک ها و فرورفتگی ها ناشی از ضربه فیزیکی، دندانه ها، خراش ها، ترک ها که موجب نفوذ رطوبت به درون پانل ها و خرده شدن آنها می شود.
  • رنگ پریدگی ناشی از نورخورشید که زیبایی ساندویچ پانل را از بین می برد.

بهترین راه حل چیست؟

یکی از نکاتی که در مورد آسیب ساندویچ پانل ها بایستی بدانید این است که تا زمانی که رنگ ساندویچ پانل ها دچار آسیب نشده است نیازی به تعمیر آنها ندارید. اما اگر فرورفتگی در رنگ ساندویچ پانل ها احساس می کنید یا اینکه فکر می کنید روکش ساندویچ پانل ممکن است سوراخ شده باشد میتوانید از چندین راهکار استفاده نمایید که در ادامه به این راه حل ها اشاره خواهیم کرد.

  • می توانید یک تکه عایق بر روی سوراخ ایجاد شده بگذارید تا از آسیب دیدگی بیشتر جلوگیری شود.
  • می توانید روی صفحه را با یک پوسته فلزی جدید بپوشانید.
  • می توانید به طور کلی ساندویچ پانل را با یک ساندویچ پانل نو جایگزین نمایید.

نکته ای که نباید نادیده گرفته شود این است که هر کدام از این سه راهکار بایستی توسط متخصصین باتجربه استفاده گردد تا مانع از آسیب دیدن ساندویچ پانل ها شود. تحت هیچ شرایطی از قیر و ایزوگام استفاده نکنید چراکه قیر و ایزوگام متریالی هستند که با فلزی که در زیر ساندویچ پانل قرار دارد واکنش خوبی نشان داده و در طول زمان باعث پوسیدگی و خوردگی پانل ها می شود.

البته استفاده از گچ و سیمان نیز باعث آسیب رساندن به بافت ساندویچ پانل می شود. یکی از بهترین راهکارهایی که میتوانید برای جلوگیری از آسیب رسیدن به ساندویچ پانل ها استفاده کنید استفاده از محصول همان شرکتی است که ساندویچ پانل را از آن تهیه نموده اید.

معایب تعمیر ساندویچ پانل

با توجه به این موضوع که سوراخ هایی که بر روی ساندویچ پانل ها ایجاد می شود می تواند در کوتاه شدن عمر آنها تاثیر داشته باشد در صورت مشاهده سوراخ در سطح ساندویچ پانل بایستی اقداماتی در جهت تعمیر آنها انجام دهیم در غیر اینصورت آسیب دیدگی بیشتر شده و تعمیر آنها دیگر فایده ای ندارد و باید آنها را با ساندویچ پانل های نو جایگزین نمود.

تعمیر ساندویچ پانل بایستی به صورت اصولی و بر طبق استاندارهای خاصی صورت گیرد.برای تعمیر این نوع از مصالح پیش ساخته ابتدا بایستی لایه بیرونی باز شده و فوم عایقی که پوسیده شده را با فوم پلی یورتان جدید جایگزین نمود.

به منظور چسباندن سطح فلزی رویی از چسب پلی یورتان که یکی از بهترین چسب ها برای آب بندی ساندویچ پانل ها است، استفاده می شود. چسب پلی یورتان یکی از چسب های پرکاربردی است که نقش مهمی در جلوگیری از پوسیدگی ها و آسیب های آینده ایفا می کند.

جلوگیری از آسیب دوباره

در صورتی که میخواهید عمر ساندویچ پانل را افزایش دهید و دچار ضرر و زیان از نظر مالی نشوید شیوه ی نگهداری ساندویچ پانل ها یکی از مسائلی است که از اهمیت زیادی برخوردار است و بایستی به آن توجه ویژه ای شود. برای نگهداری درست ساندویچ پانل میتوانید از روش های متفاوتی استفاده نمایید که مهمترین این روش ها عبارتند از

درزگیری و آب بندی با استفاده از چسب پلی یورتان:رطوبت می تواند موجب ایجاد پوسیدگی و خوردگی فوم ساندویچ پانل شود، زمانی که از چسب پلی یورتان برای درزبندی پانل ها استفاده شود احتمال ایجاد پوسیدگی و خوردگی ساندویچ پانل ها کمتر خواهد شد.

رنگ آمیزی سطوح رنگ پریده و خراشیده: رنگ آمیزی سطوحی که دچار آسیب شدند مانع از پوسیدگی و خوردگی سطح ساندویچ پانل ها می شوند.سعی کنید از رنگ های روشن برای رنگ امیزی ساندویچ پانل ها استفاده کنید چراکه رنگ های تیره گرمای بیشتری را جذب کرده و این امر روند پوسیدگی را افزایش داده و این باعث می شود ساندویچ پانل به دفعات بیشتری به تعویض یا تعمیر احتیاج داشته باشد.

تعویض پیچ های زنگ زده: در صورتی که پیچ های به کار رفته در داخل ساندویچ پانل ها زنگ زده هستند بهتر است هر چه زودتر اقدام به تعویض آنها نمایید چراکه در غیر اینصورت میتواند به سطح ساندویچ پانل آسیب برساند.

دور نگه داشتن پانل ها از مواد اسیدیته و شیمایی: مواد و حلال های شیمایی عمر بسیاری از سازه ها به ویژه ساندویچ پانل ها را کاهش می دهد لذا تا حد امکان نباید مصالح پیش ساخته ای مانند ساندویچ پانل را در معرض مواد شیمایی و اسیدی قرار داد.

شستشو و پاک سازی جهت زدودن جرم ها و مواد خورنده: با توجه به این موضوع که ساندویچ پانل ها جز مصالحی هستند که قابلیت شستشو دارند بهتر است برای جلوگیری از مواد خورنده و از بین بردن جرم ها این مصالح پیش ساخته را شستشو داد.

قسمت های آسیب دیده را با فاصله زمانی کوتاه بایستی ترمیم نمود، به این ترتیب ترمیم آنها نیز آسانتر خواهد بود.

آیا تعویض ساندویچ پانل ها بهترین راه است؟ تعمیر نکنیم؟

جهت تعمیر ساندویچ پانل ها گاهی اوقات لازم است فوم داخلی  و یا ورق های فلزی را به طور کلی تعویض نمایید و این در حالی است که هزینه رنگ آمیزی، آب بندی و دستمزد هم به هزینه های تعویض فوم و ورق ساندویچ پانل اضافه می شود.با یک حساب کلی می توان فهمید که هزینه هایی که برای تعمیر ساندویچ پانل باید بپردازید فقط اندکی کمتر از هزینه های تعویض ساندویچ پانل است و برای اینکه خیالتان از بابت کیفیت ساندویچ پانل راحت تر باشد بهتر است ساندویچ پانل ها را به طور کلی تعویض نماییم چراکه در برخی از اوقات پانل هایی که تعمیر می شوند دارای برخی نواحی کهنه و فرسوده هستند که این باعث می شود دفعات بیشتری ساندویچ پانل ها مورد تعمیر قرار گیرند که این از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

با توجه به اینکه تعویض یا تعمیر ساندویچ پانل از نظر اقتصادی تفاوتی با یکدیگر ندارند بهتر است تنها با پرداخت مبلغ بیشتری به تعویض ساندویچ پانل اقدام نمایید. به این ترتیب عمر سازه ها افزایش پیدا خواهد کرد چراکه ساندویچ پانل های نو مقاومت بیشتری در برابر رطوبت، نور و گرما دارند و از سازه مورد نظر در برابر عوامل ذکر شده محافظت خواهد کرد.

به طور کلی می توان گفت نگهداری ساندویچ پانل سهم عمده ای در کیفیت ساندویچ پانل دارد و در صورتی که از ساندویچ پانل ها به درستی استفاده شود، کیفیت خوبی خواهند داشت و حداقل در کوتاه مدت نیازی به تعمیر یا تعویض نخواهند داشت.

در صورتی که تمایل دارید در مورد ساندویچ پانل سقفی، ساندویچ پانل دیواری و قیمت ساندویچ پانل اطلاعات بیشتری کسب نمایید میتوانید از طریق شماره تماسهای ذکر شده در سایت با ما در تماس بوده و از کارشناسان فنی ما اطلاعات مربوطه را دریافت نمایید.

دسته مقالات ساندویچ پانل