کانکس مسکونی در انواع ویلایی و چند طبقه مورد استفاده قرار می گیرد. این سازه پیش ساخته انواع سکونت گاه سرایداری در ابعاد کوچک و ویلاهای لوکس و پیش ساخته را دارد. معمولا کانکس مسکونی برای استفاده به عنوان خانه مسکونی و سکونت گاه ییلاقی در باغ ها و باغ شهرها به کار می رود.

کانکس مسکونی
کانکس مسکونی

کانکس مسکونی یا همان کانکس ویلایی در کمترین زمان ممکن آماده می شود. در برابر زلزله کاملا مقاوم بوده و قابلیت دمونتاژ و نصب مجدد در محل جدید را دارد. انواع کانکس از نظر طرح، ابعاد و امکانات خاص مورد نظر مشتریان محدودیتی ندارند. درواقع می توان آن ها را به عنوان یک ساختمان کامل به کار برد. امروزه کانکس مسکونی به علت پیش ساخته بودن و مقاومت بالا و امکانات کامل جایگزین خوبی برای ساخت و سازهای سنتی می باشد. پیش بینی می شود که در سال های آینده دیگر کسی برای ساخت ویلا از دیوارهای آجری و گچی استفاده نکند. به این صورت که صنعت کانکس سازی جایگزین ساخت سنتی شود. دقت داشته باشید که در آن از انواع ساندویچ پانل سقفی ودیواری نیز میتوان استفاده کرد. انعطاف پذیری که در اندازه و ابعاد ساندویچ پانل وجود دارد ، تا حد زیادی به امر ساخت کانکس ها کمک می کند.

چرا کانکس مسکونی

چرا کانکس مسکونی تا این حد محبوب و پرکاربرد می باشد؟ از مزایای این سازه پیش ساخته تا حدی گفته شد. اصلی ترین علت استفاده و محبوبیت این کانکس ها زمان ساخت و تکمیل آن ها می باشد. سرعت ساخت بسیار سریع تر از حالت بتونی و سیمانی می باشد. البته که مسئله ی اقتصادی نیز در این امر قابل توجه است. انواع کانکس ها قابل شست و شو می باشند. برای سقف آن ها نیز از شیروانی استفاده می شود. این سقف های شیروانی میتوانند محل خوبی برای نصب پنل خورشیدی و تامین برق منازل باشند. به علاوه قابلیت جابه جایی آن ها نیز از ویژگی های مثبت این محصولات می باشد. استفاده از ساندویچ پانل در ساخت کانکس تا 20 درصد از هزینه های انرژی ساختمان می کاهد. تولید و اجرای کانکس با ساندویچ پانل امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

کاربرد آن

کاربرد کانکس مسکونی در ساخت ویلاها و اسکان موقت می باشد. در صورت به کارگیری انواع ساندویچ پانل در ساخت کانکس ها، می توان در موارد متفاوتی (که نیاز به عایق بندی می باشد) همچون سردخانه ها، درمانگاه ها و نمازخانه های صحرایی این سازه ها را استفاده کرد. این کانکس ها جهت امکان تمام ویژگی های مورد نیاز برای سکونت و زندگی را دارند. به شکل ویلا با اتاق خواب و سرویس بهداشتی و حمام و آشپزخانه ی کابینت شده و تمامی امکانات مورد نیاز ساخته می شوند. استفاده از ساندویچ پانل دیواری در دیواره های این سازه ها، با توجه به پوشش دوطرفه (داخل و خارج سازه) که دارد، در هدر رفت انرژی و دما بسیار مقاوم تر از مصالح دیگر می باشد.

اجرای کانکس مسکونی

اجرای کانکس مسکونی برخلاف سازه های بنایی در هر شرایط آب و هوایی امکان پذیر است. بنا کردن سازه ها به روش سنتی نیازه به شرایط ودمای خاصی دارد. زیرا در صورت مناسب نبودن شرایط امکان یخ زدگی مصالح و تخریب سازه وجود دارد. اما کانکس ویلایی را می توان در مناطق خیلی سرد در زمستان به راحتی نصب و اجرا کرد. چرا که در ساخت آن از ملات و مصالحی که با آب ترکیب شده باشد و امکان یخ زدگی داشته باشد استفاده نمی شود. بنابراین اجرای کانکس مسکونی به راحتی در تمامی فصول ممکن است. در مناطق کوهستانی و جاهایی که امکان حمل مصالح و تجهیز کارگاه وجود ندارد به راحتی میتوان از سازه های پیش ساخته کمک گرفت. با توجه به این که قیمت نصب ساندویچ پانل نیز مناسب و به صرفه میباشد، قیمت نهایی اجرای کانکس مسکونی با ساندویچ پانل، ارزان و مناسب خواهد بود.

دسته کانکسبرچسب ها