ساندویچ پانل در مناطق مرطوب

ساندویچ پانل ها به دلیل ساختار مقاوم و با دوامی که دارند بیشترین کاربرد را در مناطق مرطوب مانند شمال کشور دارند چراکه در مناطق مرطوب میزان بارندگی برف و باران در مقایسه با سایر مناطق بیشتر است. لذا بایستی از مصالحی مناسب که در برابر رطوبت، حرارت، صوت مقاوم هستند، استفاده شود. ساندویچ پانل ها یکی از مصالحی هستند که علاوه بر اینکه در برابر موارد ذکر شده بسیار مقاوم هستند بلکه حمل و نقل و نصب آنها آسانتر از مصالح دیگر است. از طرفی دیگر این مصالح پیش ساخته در مقایسه با مصالح دیگر از قیمت مقرون به صرفه تری برخوردار هستند و با بودجه کمتری می توان آنها را تهیه نمود.

در صورتی که بخواهیم مصالح مناسب برای سازه خود انتخاب نماییم بایستی دو نکته اساسی را مد نظر قرار دهیم. اول شرایط آب و هوایی مرطوب و بعد از آن ویلایی بودن سازه مورد نظر.

یک ساختمان ویلایی با دیگر سازه ها تفاوت هایی زیادی دارند که این تفاوت ها در انتخاب مصالح تاثیر گذار هستند.در قسمت زیر به تعدادی از این تفاوت ها اشاره خواهیم کرد.

همانگونه که می دانیم ساختمان های ویلایی به دلیل ارتباط بیشتری که با محیط اطراف دارند هزینه ی نگهداری بالاتری نسبت به ساختمان های مسکونی دارند. از این رو در صورتی که از مصالح مناسب برای ساخت ویلا استفاده نمایید می توانید هزینه های نگهداری را به میزان زیادی کاهش دهید.

میزان مصالحی که در ساختمان های ویلایی به کار می رود در مقایسه با ساختمان های آپارتمانی بسیار کمتر است. از این رو در صورتی که می خواهید سازه کیفیت بهتری داشته باشد و یا به شکل بهتری پاسخگوی نیازهای شما باشد می توانید از مصالحی با قیمت بالا استفاده نمایید.

ویلاها سازه هایی هستند که به نسبت آپارتمان های مسکونی از استحکام بیشتری برخوردار هستند. از این رو در صورتی که می خواهید کیفیت سازه شما بیشتر شود بایستی از مصالحی مناسب استفاده نمایید که کیفیت سازه شما را بالا ببرد.

در مناطق معتدل و مرطوب به خاطر وجود رطوبت بالا بایستی به نکاتی توجه نماییم که در ادامه به این نکات اشاره خواهیم نمود.

 • به دلیل اختلاف دمای کم شب و روز در مناطقی با رطوبت بالا بایستی از مصالحی با ظرفیت حرارتی پایین استفاده نماییم. ساندویچ پانل ها مصالحی هستند که دارای خاصیت عایق گرمایی کمتری هستند و از این جهت برای استفاده از آنها در مناطق مرطوب بهترین گزینه است.
 • رطوبت یکی از عواملی است که در انتخاب مصالح مناسب نقش بسیار مناسبی ایفا می نماید.به این دلیل که در صورتی که از مصالح نامناسب برای ساخت سازه در مناطقی با رطوبت بالا استفاده نماییم  مصالح در کمترین زمان ممکن آسیب خواهند دید و این امر خسارت های فراوانی را برای شما به بار خواهد آورد.
 • با توجه به این موضوع که حجم بارش برف یا باران در مناطق مرطوب در مقایسه با دیگر مناطق بیشتر است بایستی به میزان دوام و ماندگاری مصالح توجه خاصی داشته باشیم.چراکه در صورت استفاده از مصالح نامناسب بایستی مصالح را د محیط های مرطوب قرار ندهیم زیرا در مدت کوتاهی دچار آسیب دیدگی می شود.

به چه دلیل در شمال کشور از ساندویچ پانل استفاده می کنند؟

چناچه در مناطقی با رطوبت بسیار بالا از مصالح پیش ساخته ای مانند ساندویچ پانل استفاده شود اجرای سازه با سرعت بیشتری انجام خواهد گرفت و به این ترتیب هزینه های ناشی از ساخت و ساز هم کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین این مصالح پیش ساخته به دلیل مقاومت بالایی که در برابر رطوبت، زلزله، خوردگی، پوسیدگی دارند بهترین گزینه برای مناطقی با شرایط آب وهوایی مرطوب هستند و استفاده از این مصالح میتواند نفش مهمی در افزایش طول عمر مفید ساختمان ها ایفا نماید.

از طرفی دیگر این مصالح پیش ساخته نسبت به سایر مصالح سنتی مطمئن تر خواهند بود به دلیل اینکه میکروب و آلودگی ها را به راحتی به خود جذب نمی کنند در نتیجه دیرتر دچار پوسیدگی و خوردگی می شوند.

ساندویچ پانل اتاق تمیز در شمال کشور

همانطور که قبلا توضیح داده شد اتاق تمیز، مکانی مخصوص است که عاری از هر گونه آلودگی و گرد و غبار است. از این محیط های ایزوله عمدتا برای صنایع حساس مانند داروسازی، پزشکی، مواد غذایی، آزمایشگاه و…استفاده می شود. به منظور پوشش دهی این نوع اتاق های مخصوص از ساندویچ پانل دو رو ورق صاف و فوم پلی یورتان استفاده می کنند.دلیل استفاده از ساندویچ پانل در این محیط های ایزوله ان است که گرد وغبار و آلودگی نتواند به داخل این سازه ها نفوذ نماید.در مناطقی با رطوبت بالا می توان از این مصالح پیش ساخته برای ساخت اتاق تمیز بهره گرفت.

مزایای ساندویچ پانل در مناطق مرطوب

 • استفاده از ساندویچ پانل در مناطق مرطوب مزایای فراوانی دارد که از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره نمود.
 • حمل و نقل ساندویچ پانل ها در سریعترین زمان ممکن صورت می گیرد، لذا در زمان تا حد زیادی صرفه جویی خواهد شد.
 • نصب و اجرای این مصالح پیش ساخته در شمال کشور و یا حتی مناطقی که دارای ارتفاعات زیاد هستند به راحتی انجام می گیرد و این مزیتی بزرگ برای این مصالح آماده به حساب می آید.
 • این نوع مصالح پیش ساخته مقاومت بسیار بالایی در برابر زلزله دارند و این امر از خسارت های ناشی از زلزله به میزان چشمگیری می کاهد.
 • به دلیل ضخامت ناچیزی که ساندویچ پانل ها دارند فضای زیادی را اشغال نمی کنند. لذا به  فضای مفید بیشتری دسترسی خواهید داشت.
 • با استفاده از این نوع مصالح پیش ساخته در هزینه پی سازی و اسکلت ساختمان هایی با ارتفاع زیاد به دلیل وزن اندک سقف و دیوار به میزان قابل توجهی صرفه جویی خواهد شد.
 • به دلیل جلوگیری از تبادل گرما و سرما هزینه های ناشی از سرمایش و گرمایش ساختمان ها به میزان زیادی کاهش می یابد. در نتیجه انرژی کمتری مصرف خواهد شد.
 • این محصولات پیش ساخته از زیبایی و تنوع رنگ بالایی برخوردار هستند.
 • مصالح پیش ساخته ای مانند ساندویچ پانل غیر قابل اشتعال هستند.
 • نگهداری و تمیز کردن این مصالح پیش ساخته به ساده ترین شکل ممکن انجام می گیرد.
 • ساندویچ پانل ها نوعی عایق حرارت، رطوبت و صوت هستند و می توانند از ورود حرارت، صدا و رطوبت به داخل سازه جلوگیری نمایند.
 • این محصولات پیش ساخته محافظ محیط زیست هستند و به محیط زیست آسیبی وارد نمی کنند.
 • استفاده از ساندویچ پانل ها برای تمامی اقلیم ها و شرایط آب و هوایی مناسب هستند.
 • با استفاده از ساندویچ پانل ها سطح زیر بنای مفید به میزان چشمگیری افزایش پیدا خواهد نمود.
 • در صورتی که برای پوشش دهی سازه های خود از مصالحی مانند ساندویچ پانل استفاده نمایید دیگر نیازی به قالب بندی نیست.
 • این نوع مصالح آماده با قابلیت شستشو طراحی شده اند و به راحتی می توان انها را شستشو داد.
 • مصالحی مانند ساندویچ پانل ها از وزن بسیار کمی برخوردار هستند در نتیجه وزن سازه به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.
 • زمان اجرای سازه در مقایسه با مصالح سنتی به میزان 50 درصد کاهش پیدا خواهد کرد و این برای این مصالح آماده ای مانند ساندویچ پانل مزیتی عالی به حساب می آید.

در صورتی که قصد دارید از ساندویچ پانل و انواع ساندویچ پانل اعم از ساندویچ پانل گالوانیزه، ساندویچ پانل آلوزینک، ساندویچ پانل آلومینیوم و…. آگاهی بیشتری کسب نمایید می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان فروش ما در ارتباط بوده و از آنها اطلاعات مورد نیاز را دریافت نمایید.

دسته مقالات ساندویچ پانل