ایران کشوری چهار فصل می باشد و هر نوع شرایط آب و هوایی را می توان در آن تجربه کرد، در کشورمان امکان زمین لرزه و یا زلزله زیاد می باشد که در همین چند  سال اخیرشاهد آن بوده ایم، همانطور که می دانیم امکان این که زلزله به سرپناه ما که همان خانه ما می باشد آسیب برساند زیاد می باشد به همین دلیل شرکت ها و کارخانه ها در تلاشند با ساخت نوعی از مصالح از این اتفاقات احتمالی جلوگیری کنند و ما در این مقاله می خواهیم درباره تفاوت ساندویچ پانل با پانل 3 بعدی حرف بزنیم که گام بزرگی در این عرصه برداشته اند و تفاوت های آنها را بیان کنیم، پس با ادامه این مقاله ما را همراهی کنید.

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل چیست؟

پانل های ساندویچی در دیواره ها وسقف های ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها از سه لایه تشکیل می شوند که یک لایه میانی  که از جنس فوم می باشد که این فوم ها به چند دسته مختلف پلی یورتان و پلی استایرن و دو ورق رویی که از  از جنس های مختلفی مانند ورق آلومینیوم، ورق گالوانیزه، ورق آلوزینک و…می باشد. ویژگی های این ساندویچ پانل ها دلیلی بر استفاده از این پانل ها در ساخت ساختمان ها می باشد که در ادامه این مقاله به آن ها می پردازیم.

ویژگی های ساندویچ پانل ها

-ساندویچ پانل ها نصب راحتی دارند و همین دلیلی می باشد که  سرعت نصب آن بالا باشد.

-سبکی وزن آن دلیلی است که  هزینه حمل ونقل آن را کمتر می کند

-عمر بالا و مقاومت بالای آنها

-عایقی مناسب در برابر گرما و سرما

-عایق صوتی

-عایق در برابر رطوبت

-در برابر آتش تا حد امکان مقاوم هستند

-صرفه جویی در زمان و هزینه

-قابل شستشو

-قابل تعمیر

همه این وِیژگی ها به ما کمکی می کنند تا در زمان و هزینه خود صرفه جویی اساسی انجام دهیم.

ساندویچ پانل ها در چه جاهایی مورد استفاه قرار می گیرند؟

-برای انبار غلات

-ساخت انواع سوله

سوله ورزشی

-سالن های سرپوشیده

-سرویس بهداشتی

-انواع سردخانه ها و کانتر های حمل مواد غذایی

-درمانگاه های سیار

-ویلاهای پیش ساخته

– صنایع دفاعی

انواع کانکس

انواع ساندویچ پانل

پانل های ساندویچی درانواع مختلفی ساخته می شوند، انواع ساندویچ پانل دیواری و  پانل های سقفی که همین نوع از ساندویچ پانل ها به دسته های مختلفی تقسیم می شوند

پانل 3 بعدی چیست؟

تری دی پنل یک دیوار از پیش ساخته شده است که هسته اصلی آن را دو قسمت عایق پلی استایرن که یونولیت های نسوز هستند به همراه یک شبکه از مش (پیش جوش های فولادی) تشکیل داده اند. این مواد به وسیله مفتول های فلزی که شبیه خرپا هستند به یکدیگر وصل شده اند. یک لایه بتن بر روی این مصالح قرار می گیرد و محصول بسیار مقاوم و محکمی تولید می شود.

مشخصان صفحات سه بعدی

هسته مرکزی این محصول که در نقش عایق فعال است به ضخامتی بین ۵ تا ۱۰ سانتی متر است و شبکه مش فولادی با ضخامت حداقل ۲ میلی متر به بالا است که هر چشمه ۸*۸ سانتی متر است و فاصله های ۱ تا ۲ سانتی متر از هسته مرکزی قرار می گیرد.

مزایای پانل های سه بعدی

-وزن کمی دارند

-مقاومت بالا در برابر زلزله و تخریب

-مقاومت بالا در برابر طوفان

-سبک هستند و باعث می شود که وزن ساختمان تا ۲۵ درصد کاهش پیدا کند.

-به راحتی قابل حمل و نقل هستند.

-در برابر حرارت ، سرما و گرما ، رطوبت و صدا مقاوم هستند.

-مانع نفوذ حشرات به داخل ساختمان می شوند.

-باعث کاهش مصرف بتن و آهن مصرفی در سازه ساختمان می شود.

-ایمنی بالا

-در برابر آتش مقاوم است.

-برای مناطق صعب العبور که نیروی متخصص به دشواری حضور می باید ، محصول خوبی است به این خاطر که نحوه نصب آن آسان است.

-در هزینه های اجرایی ساختمان صرفه جویی می کند. از آن جایی که میزان قابل توجهی از مصالح ساختمان را کاهش می دهد ، می تواند به صرفه باشد.

-به خاطر طرح هایی که دارد و همچنین منعطف بودن نوع محصول آزادی عمل قابل توجهی به نصاب و معمار می دهد.

تفاوت پانل های سه بعدی با ساندویچ پانل

تفاوت کمی میان این دو محصول وجود دارد. ساندویچ پنل از ۵ لایه تشکیل شده است که شامل دو لایه محافظ درونی و بیرونی از جنس ورق های گالوانیزه ، آلوزینک و آلومنیوم است که با دو لایه چسب مخصوص برای چسباندن لایه های بیرونی با عایق میانی استفاده می کنند. لایه پنجم یک  لایه میانی از جنس پلی پورتان ، پشم سنگ و … است. اما پانل های سه بعدی از سه لایه تشکیل می شوند. قسمت اول هسته مرکزی است که عایق محسوب می شود و از جنس پلی استایرن ، پشم سنگ  و… است. لایه دوم شبکه ای از مفتول است که بهم جوش خورده اند و از عایق ها را محافظت می کنند و لایه سوم یک لایه بتن است. در پانل سه بعدی بعد از عایق مش فولادی قرار می گیرد در صورتی که در ساندویچ پانل ورق های گالوانیزه قرار می گیرند صفحات سه بعدی در ابعاد بازشوها محدودیت دارد و امکان بازیافت مصالح و استفاده مجدد آن تا به امروز وجود ندارد. نصب ساندویچ پانل در ۴ مرحله انجام می شود در حالی که صفحات سه بعدی در ۸ مرحله نصب می شوند.

دسته مقالات ساندویچ پانلبرچسب ها