ساندویچ پنل از نظر ظاهری شباهت بسیار زیادی به ساندویچ دارد. دقیقا همانطور که مواد غذایی در داخل نان ساندویچی قرار می گیرد، ساندویچ پانل هم از دو لایه فلزی تشکیل شده است که با استفاده از عایق های مختلف پر می شوند. این نوع از مصالح دقیقا همانند ساندویچ روی ساختمان قرار گرفته و سقف و دیوارهای سازه را پوشش می دهند. ساندویچ پانل ها به دلیل اینکه به نسبت مصالح سنتی از وزن کمتری برخوردار هستند و دوام و استحکام بالاتری دارند به عنوان غذایی سبک برای ساختمان محسوب می شوند.

یکی از ویژگیهای منحصر به فرد این محصول که می توان با استفاده از آنها به خوبی برتریت این محصول را در مقایسه با مصالح سنتی اثبات نمود نصب و مونتاژ راحت آن است که این امر سرعت کار را به طرز قابل توجهی افزایش می دهد. همچنین در صورتی که این محصولات دچار پوسیدگی و یا خوردگی شوند می توان به راحتی آنها را تعویض نمود و علاوه بر این موضوع این محصولات به راحتی قابل شستشو هستند در صورتی که مصالحی که در گذشته برای اجرای ساختمان استفاده می شد فاقد چنین ویژگیهای هستند که همین امر موجب شده مصالح سنتی طرفدار زیادی نداشته باشند.

چگونگی اجرای ساندویچ پانل

به طور کلی چناچه بخواهید یک دیوار معمولی با استفاده از مصالح سنتی بسازید ابتدا بایستی مواد اولیه ای مانند ملات، آجر و یا ریسمان را از قبل آماده کرده و بعد از این مرحله شروع به کشیدن دیوار و چیدن آجرها نمایید در حالی که اگر بخواهید همین دیوار را با استفاده از ساندویچ پانل دیواری بسازید علاوه بر اینکه مدت زمانی که برای ساخت دیوار صرف می کنید کمتر خواهد بود از نظر اقتصادی هم برای شما مقرون به صرفه تر خواهد بود.

از طرفی دیگر وزن دیوار ساخته شده با استفاده از ساندویچ پانل بسیار سبک تر از دیوار اجرا شده با استفاده از مصالح سنتی مانند آجر، سیمان و سایر محصولات است. در مقابل سازه ای که برای اجرای آن از مصالحی مانند ساندویچ پانل استفاده شده است دارای استحکام و دوام بیشتری است و این یکی از مزیت های استفاده از این نوع مصالح نوین است.

ساندویچ پانل سقفی که جهت پوشش دهی سقف سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد مانند پانل های دیواری به راحتی نصب می شوند و نسبت به مصالح سنتی که در گذشته برای اجرای ساختمان مورد استفاده قرار می گرفت مقاومت بیشتری دارند چراکه جهت ساخت ساندویچ پانل از فوم های عایقی استفاده شده است که در مقابل گرما، سرما، رطوبت مقاوم هستند. همچنین این نوع مصالح مجهز به عایق هایی هستند که می تواند از نفوذ صدا به داخل سازه جلوگیری نماید و برای ساخت سالن های آمفی تئاتر، سالن های سینما کاربرد گسترده ای دارد و توانسته طرفدران زیادی را به خود اختصاص دهد.

ساندویچ پانل، غذای سبک ساختمان

تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری از لحاظ ظاهر

پانل های سقفی از نظر ظاهری با گام های ذوذنقه ای شکل طراحی شده اند و در دو مدل سه گام و پنج گام قابل عرضه به مشتریان عزیز هستند.عمدتا در مناطقی که بارش باران بسیار کم است از پانل سقفی سه گام استفاده می نمایند. در مقابل مدل پنج گام این نوع از پانل ها برای مکان هایی استفاده می شود که میزان بارش برف و باران از مناطق دیگر بیشتر است. در چنین مواقعی سقف به عنوان بارانداز عمل می کند و مقاومت بالاتری در برابر فشارهایی که در اثر بارش و برف به سقف سازه وارد می شود، دارد.

در صورتی که بخواهیم در مورد شکل ظاهری ساندویچ پانل دیواری اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم. پنل های دیواری به صورت نر و مادگی طراحی شده اند که مانند یک قفل عمل می کند. این نوع پانل ها زمانی که در کنار یکدیگر قرار می گیرند به راحتی چفت شده و توسط پیچ های مخصوصی به سازه متصل شده و محکم می شوند.

ضخامت پانل ها بسته به نوع کاربری و شرایط آب و هوایی مکانی که قرار است سازه با استفاده از این مصالح پوشانده شود متفاوت است عمدتا کارشناسان فروش به راحتی تشخیص می دهند که برای چه نوع شرایط آب و هوایی چه نوع پانل و با چه ضخامتی باید استفاده نمود.

دسته مقالات ساندویچ پانل