ورق آلومینیوم چیست؟

ورق آلومینیوم نوعی ورق به شکل برگه های نازک است و به دلیل ویژگیهای خاص و قیمت مناسبی که دارد در صنعت ساخت و ساز استفاده فراوانی دارد. ضخامت این نوع از ورق ها کمتر از 0.2 میلیمتر است و به دلیل قابلیت شکل پذیری بالایی که دارد به راحتی می توان آنها را دور اجسام  مختلف پیچید. ورق آلومینیوم یکی از پرکاربردترین ورق های فلزی است که وزن بسیار سبکی دارند و در صنعت ساخت و ساز استفاده فراوانی دارند. این نوع ورق به دلیل استحکام بالا و وزن سبکی که دارد، برای ساخت ساندویچ پانل نیز به کار می رود.

جنس این نوع از ورق ها از فلز بوده و از مقاومت بسیار بالایی برخوردار میباشد و به همین دلیل بهترین رسانای گرما و الکتریسیته می باشد. ورق آلومینیوم به دو صورت شیت و یا رول قابل تولید بوده و مشتریان می توانند به دلخواه خود هر کدام را که بخواهند سفارش دهند.

ورق آلومینیوم

ویژگیهای ورق آلومینیوم

انعطاف پذیری و شکل پذیری مناسب

خاصیت ارتجاعی و شکل پذیری بالای ورق آلومینیوم یکی از ویژگیهای منحصر به فرد این نوع ورق هاست. این نوع ورق ها نقطه ذوب بسیار پایینی دارند در نتیجه می توان آنها را به اشکال مختلفی اعم از لوله، صفحه، ورق و یا سایر شکل ها در آورد.

وزن سبک

وزن این نوع از ورق ها بسیار سبک بوده و یک سوم سایر ورق های موجود در بازار وزن دارد. این امر یکی از مزیت هایی ورق آلومینیوم است چراکه موجب کاهش هزینه های ناشی از حمل و نقل می شود.

مقاوم در برابر زنگ زدگی و اکسیداسیون

این نوع از ورق ها در برابر خوردگی و پوسیدگی دوام بسیار بالایی دارند. این امر به دلیل آن است که زمانی که این نوع ورق ها با اکسیژن موجود در هوا ترکیب می شوند لایه ای فشرده ایجاد میکنند و می توانند حتی از لایه های زیرین هم محافظت نمایند.

غیر قابل اشتعال بودن

این نوع از ورق ها غیر قابل اشتعال بوده و در برابر آتش بسیار مقاوم هستند. در ضمن هیچ گونه گاز سمی از خود متساعد نمی کنند در نتیجه با اطمینان خاطر می توانید از این نوع ورق ها برای ساخت انواع محصولات استفاده نمایید.

قابل استفاده برای کاربردهای دارویی و یا غذایی

این نوع ورق ها را به دلیل اینکه در تماس با مواد دیگر هیچ گونه واکنشی نشان نمی دهند به راحتی می توان برای بسته بندی انواع مواد غذایی، دارویی و یا حتی شیمایی مورد استفاده قرار داد.

قابلیت بازیافت

یکی از دلایلی که ورق آلومینیوم را به محبوب ترین ورق ها تبدیل نموده است قابلیت استفاده مجدد آنهاست.جالب است که بدانید این نوع ورق ها در صورت بازیافت شدن، خاصیت خود را از دست نمی دهند که این امر یکی از بهترین ویژگیهای ورق آلومینیوم است.

قیمت مناسب

این نوع ورق ها در مقایسه با سایر ورق ها از قیمت مناسبتری برخوردار هستند و به همین خاطر هم افراد زیادی ترجیح میدهند از این ورق برای محصول خود استفاده نمایند.

ورق آلومینیوم

انواع ورق آلومینیوم

 • ورق های آلومینیومی رنگی
 • ورق های آجدار
 • ورق های لوزی یا آمباس
 • ورق های ذوذنقه ای، شادولاین و کرکره ای
 • ورق های الکترواستاتیک

فرایند تولید ورق آلومینیومی

از دو روش برای تولید ورق آلومینیوم استفاده میشود.یکی از این روشها ریخته گری و روش دیگر نورد گرم است.

در ابتدا این نوع ورق ها در درجه حرارت بسیار بالایی قرار گرفته و برای اینکه طول آنها زیادتر شود آنها ازمیان غلتک های با وزن بسیار سنگین عبور داده می شوند. این فرایند باعث می شود ورق آلومینیوم نازک شده و ضخامت آن کاهش یابد.در مرحله دوم، بعد از سرد شدن ورق آلومینیوم جهت مقاوم نمودن این ورق ها در برابر خوردگی عنصرهایی به آن اضافه می شود.

محصولی که در آخر به دست می آید به حالت رول روانه بازار و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرند. در حالی که در روش ریخته گری فلز مذاب درون کوره ریخته شده، عنصرهایی برای افزایش مقاومت فلز به آن اضافه میشود و در آخر به شکل شمش تولید می شود.

کاربردهای ورق آلومینیوم

 • صنعت حمل و نقل
 • ریل های راه آهن
 • صنایع نظامی
 • صنعت داروسازی
 • صنایع ساخت وساز
 • مخازن سوخت هوافضا
 • ساخت لوازم خانگی
 • مخازن نگه دارنده سوخت در دمای پایین
 • پوسته جت

چناچه تمایل دارید در مورد ساندویچ پانل و انواع ورق های موجود برای تولید آنها اطلاعات بیشتری کسب نمایید می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با ما ارتباط برقرار نموده و از کارشناسان با تجربه ما در این زمینه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

دسته دسته بندی مقالات ورق