در این مقاله مشخصصات ورق گالوانیزه + قیمت به صورت کاملا تخصصی بررسی و ارزیابی شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات ورق گالوانیزه + قیمت با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

ورق گالوانیزه:

اگر آهن را توسط لایه ای از فلز روی بپوشانند به آن ورق گالوانیزه گفته می‌شود. لایه روی از زنگ‌زدگی آهن حتی اگر این لایه پوششی شکسته شود جلوگیری می‌کند. پوشاندن فلزات با لایه ای از فلز محافظ (معمولا روی) یکی از روش های محافظت از خوردگی است که به آن گالوانیک گفته می شود. متناسب با ضخامت پوشش گالوانیزه ، مقاومت پوشش نیز تغییر می کند. گالوانیزاسیون از اقتصادی ترین روش های محافظت از فولادها در مقابل خوردگی است. امروزه انواع ورق گالوانیزه و کاربرد آن در صنعت بسیار توسعه یافته است.از ورق‌ گالوانیزه در ساخت ساندویچ ‌پانل استفاده می‌شود.بطور کلی برای محافظت از خوردگی و زنگ زدگی فلزات آن‌ها را گالوانیزه می‌کنند. که معمولا از روی برای این منظور استفاده می‌شود.بهترین روش برای گالوانیزه کردن ورق‌های آهنی و فولادی روش غوطه‌ور کردن آهن در حوضچه مذاب است.مقدار ضخامت روی که بر سطح ورق‌های فولادی قرار می‌گیرد متفاوت است و بر اساس جرم پوشش روی که عددی بین ۱۰۰ تا ۳۵۰ گرم بر مترمربع است تعیین می‌گردد.

ورق گالوانیزه

گالوانیزاسیون:

گالوانیزاسیون به روش های متفاوتی انجام می شود. یکی از این روش‌ها این است که ورق آهنی را در حوضچه مذاب غوطه ور کنیم.این روش در واقع بهتری و اقتصادی ترین روش گالوانیزه نمودن ورق های آهنی است.بازهم با توجه به نوع قطعه و کاربرد آن ، روش اعمال متفاوت خواهد بود. گالوانیزه کردن فولاد به طور کلی به دو روش سرد و گرم صورت می‌گیرد. گالوانیزاسیون نسبت به سایر روش های جلوگیری از خوردگی کم هزینه تر می باشد.از این رو استفاده از آن ها در ساندویچ پانل دیواری یا سقفی تا چندین برابر می تواند به کاهش هزینه‌ها کمک کند.

در ورق های گالوانیزه میان آهن و روی، پل الکترو شیمیایی تشکیل می‌شود. در این ورق های گالوانیزه روی به عنوان آند و آهن به عنوان کاتد اکسید می شود.زیرا روی فلزی فعالتر و دارای پتانسیل احیا کمتری از آهن است که پتانسیل اکسید بیشتری نسبت به آن دارد. در حلبی هایی که حلبی در حلبی هستند،عمل معکوس انجام می شود زیرا پوشش قلع به کار رفته است.(آهن فلزی فعالتر با پتانسیل احیا کمتر و به عنوان آند به نسبت قلع می باشد)عیب این نوع پوشش این است که خوردگی یا شکستگی در این پوشش‌ها در زیر پوشش پیش می رود. بنابراین آهن گالوانیزه بهتر است از آهن حلبی چون با روی پوشانده می شود.زنگ زدن یا خوردگی آهن در هنگام برخورد با اکسیژن و آب اتفاق می افتد مثل ورق شیروانی‌ها که در ویلاهای شمال کشور به زنگ زدگی دچار می شوند که به همین دلیل است که اکسایش آهن اتفاق می‌افتد که آند را تشکیل داده و کاتد بر اثر اکسیژن و آب به کاهش رسیده.

یکی از تولیدکنندگان ورق گالوانیزه در کشور شرکت ماموت می باشد که ورق گالوانیزه ماموت جزو برترین های کشور می باشد.در نتیجه یک سلول پیل ولتایی یا الکتروشیمیایی بسیار کوچک ایجاد می شود.که الکترونهای آند به سوی کاتد حرکت می کنند.

ورق‌ گالوانیزه بر اساس مشخصاتی که گفته شد به سه گروه ورق‌ گالوانیزه بدون‌ گل ، گل‌ ریز و گل‌ درشت دسته بندی می‌شود. در اصطلاح علمی به گل “کریستال” می‌گویند. سرعت تشکیل کریستال بر روی ورق‌ها به دو عامل سرعت سرد کردن ورق و میزان روی استفاده شده بستگی دارد. بر همین اساس هر‌چه‌ قدر از سطح آهن فاصله بگیریم لایه خارجی فولاد گالوانیزه از کریستال‌های روی تشکیل می‌شود. این لایه که .حدود ۴۰ تا ۹۰ درصد از ضخامت لایه گالوانیزه شده را شامل می‌شود دارای خاصیت چکش‌خواری می‌باشد. مصارف ورق گالوانیزه بیشتر در محیط های مرطوب و یا مکان هایی که امکان زنگ زدن یا خوردگی وجود داشته باشد از این پوشش در سقف های شیروانی ، گلخانه ها و پوشش بیرونی ساختمان استفاده می‌شود ورق گالوانیزه از ضخامت ۰٫۱۸ تا ۶ میلیمتر وجود دارد.

مشخصات ورق گالوانیزه:

اصطلاحاً به آلیاژهای آهن که بطور متوسط ۱٫۵ درصد کربن در ترکیب مواد تشکیل دهنده‌شان دارند فولاد گفته می‌شود. بر همین اساس با درصد ترکیب کربن خاصیت فولاد متفاوت است. ورق‌ گالوانیزه در کارخانه‌جات به دو شکل رول‌ فوم و فابریک تولید می‌شود. ورق‌های رول‌ فرم گالوانیزه ضخامتی بین ۰٫۱۸ تا ۶ میلیمتر دارند و دارای عرض ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتیمتر می‌باشند. ورق های فابریک در اندازه های ۱۰۰۰*۲۰۰۰ میلیمتر و ۱۲۵۰*۲۵۰۰ میلیمتر تولید می‌شوند. بر اساس آنچه گفته شد وزن معمول رول ها بین ۵ تا ۷ تن است.

عرض : ۱۰۰۰ تا ۱۲۵۰ میلیمتر

کوتینگ : ۱۰۰ ، ۱۲۰ ، ۱۸۰ ، ۲۲۰ ، ۲۷۵

ضخامت : ۰٫۱۸ ، ۰٫۴ ، ۰٫۹ ، ۲ ، ۶

وزن کویل : ۳٫۵ تا ۱۲ تن

قطر داخلی کویل : ۵۷۰ تا ۶۲۰

کرم دار و بدون روغن

ورق‌ گالوانیزه رنگی به شکل سینوسی و کرکره شیروانی

ورق‌ گالوانیزه رنگی با فرم ذوزنقه ، سفال پالرمو ، شادولاین ، نیزه ، آبرو شیروانی

مشخصات فنی ورق گالوانیزه

انواع ورق گالوانیزه:

انواع ورق گالوانیزه و کاربرد آن به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد؛ بسیار مورد توجه صنایع مختلف قرار دارد.
مهم ترین ویژگی ورق گالوانیزه در این است که حتی اگر پوشش آن از بین برود یا شکسته شود زنگ نمی زند.

ورق آهنی گالوانیزه:

ورق آهنی گالوانیزه همان آهن پوشش داده شده با روی است.البته برای تقسیم بندی ورق های فلزی به طور کلی می‌توان معیارهای متفاوتی را در نظر گرفت. به عنوان مثال با توجه به ضخامت یا جنس ، به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند.

ورق فولادی گالوانیزه:

ورق فولادی گالوانیزه در واقع ورق فولادی است که توسط روی پوشش داده شده است.

کاربرد انواع ورق گالوانیزه:

از ورق گالوانیزه در ساخت انواع تابلوها و پانل‌ها و همچنین سینی‌ کابل استفاده می‌شود.همچنین این محصول در ساخت بدنه لوازم خانگی و آشپزخانه بکار می‌رود.از ورق ‌گالوانیزه به دلیل مشخصات فنی مطلوب در ساخت مخازن ، دودکش‌ها ، ناودان و انواع لوله استفاده می‌شود.همچنین در تولید ساندویچ ‌پانل که در ساخت سقف و دیوار سوله‌ها و انواع کانکس کاربرد دارد استفاده می‌شود.از آهن‌ گالوانیزه در ساخت محصولاتی که در معرض خوردگی و زنگ‌زدگی باشند استفاده می‌شود. برخی از این محصولات شامل: ساندویچ پانل‌ سقفی ، لوله‌ بخاری ، بدنه کابینت‌های آشپزخانه، سقف‌های شیروانی و کانال‌ کولر است.

 

مزایای ورق گالوانیزه

مزایای ورق گالوانیزه:

 • کاهش هزینه‌ها: گالوانیزاسیون نسبت به رنگ آمیزی هزینه کمتری دارد.
 • طول عمر بیشتر : ورق‌های فولادی که توسط گالوانیزه پوشیده می‌شوند بطور متوسط تا ۵۰ سال طول عمر مفید دارند.
 • دوام پوشش : این پوشش نازک دارای مقاومت بسیار بالا در مقابل صدمات مکانیکی و خورندگی‌ها دارد
 • پوشش گالوانیزه حتی در صورت شکستگی هم زنگ نمی‌زند
 • محافظت کامل در برابر صدمات محیطی :این پوشش کلیه قسمت های ریز و نقاط موجود در فولاد را پر می‌کند و از خورندگی آن جلوگیری می‌کند
 • ورق های گالوانیزه به دلیل پوشانده شدن توسط روی نفوذ ناپذیر در مقابل اکسیژن می شوند
 • بازرسی آسان : نیاز به آزمایشات مخرب بر روی سازه نیست و می‌توان با چشم سازه را بازرسی کرد
 • هزینه تعمیرات و نگهداری : ورق گالوانیزه ماموت گروپ بدلیل طول عمر بالا نیاز چندانی به تعمیرات ندارد و هزینه تعمیرات آن در طول زمان معمولا ثابت مانده است.
 • نصب و حمل و نقل : حمل و نقل و نصب این محصول بسیار سریع و ساده است.
 • استحکام و مقاومت : ورق‌ گالوانیزه با توجه به مشخصات بیان شده دارای استحکام و مقاومت بالایی در برابر تنش‌های مکانیکی است.
 • آماده سازی در زمان کوتاه
 • مقاوم در برابر آتش سوزی
 • محافظت در هر نوع شرایط آب و هوایی

کاربرد ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه در ساندویچ پانل:

ساندویچ پانل در دو نوع جنس فوم ساندویچ پانل پلی اورتان و ساندویچ پانل پلی استارین با ورق گالوانیزه و آلوزینک و آلومنیوم ساخته می شود.ورق گالوانیزه به کار برده شده در پانل‌ها از ترکیب آلیاژ آهن و روی به دست می آید.

ورق گالوانیزه ساندویچ پانل به دلیل داشتن یک ساختار متالوژیکی خاص دارای مقاومت بالایی در برابر سایش، صدمات مکانیکی و خوردگی است.این نوع پانل به صورت یک رو ورق گالوانیزه و یک رو فویل، دو رو ورق گالوانیزه و یک رو ورق گالوانیزه و یک رو کاغذ در طرح های مختلف تولید می شود.پوشش ساندویچ پانل با ورق گالوانیزه طول عمر و نحوه عملکرد پانل‌ها را برای مصرف کننده قابل اعتماد تر می کند.

ساندویچ پانل گالوانیزه هم مانند سایر محصولات ساخته شده با پانل ساندویچی ساختار سه لایه ای دارد و لایه عایق در وسط دو لایه ورق گالوانیزه قرار می‌گیرد. در تولید ساندویچ پانل سقفی ، دیواری ، سردخانه ای از ورق گالوانیزه استفاده می گردد .
این ورق به دلیل قیمت مقرون به صرفه و ارزان محبوبیت بیشتری در بازار دارد.ورق گالوانیزه علاوه بر ساندویچ پانل در صنایع دیگر نیز استفاده می شود.

کاربرد ساندویچ پانل گالوانیزه:

پوشش انواع سوله‌ها با کاربری های گوناگون (کارخانجات ، سالن‌ها ، انبارها و…)
ساختمان های پیش ساخته (اداری ، تجاری ، بیمارستان ، مدارس ، آشپزخانه های صنعتی ، ویلا و…)
غذایی و کشاورزی و دارویی (مرغداری‌ها ، گاوداری‌ها ، اتاقهای تمیز و…)
برودتی (سردخانه های بالای صفر و زیر صفر)
سیاحتی (سالن های ورزشی ، نمایشگاه‌ها و…)
صنایع گوناگون (فرودگاه‌ها و نیروگاه‌ها و…)
مصارف داخلی (دیوار جداکننده ، سقف کاذب و…)
کانکس ( انواع کانکس های ثابت و متحرک ، کانتینر و…)
و بسیاری کاربری های گوناگون

ویژگی های ورق گالوانیزه در ساندویچ پانل:

 • عایق در برابر حرارت، برودت و صوت
 • وزن سبک
 • مقاوم در برابر زلزله
 • بهداشتی و قابل شست و شو
 • سرعت و دقت در ساخت
 • سهولت در حمل و نقل
 • افزایش عمر مفید ساختمان و تاسیسات
 • دارای توجیه اقتصادی بالا نسبت به مصالح قدیمی
 • قابلیت بازیافت مصالح و تقلیل مصالح مصرفی
 • کاهش در مصرف انرژی

برای مشاهده قیمت ساندویچ پانل روی لینک کلیک کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از مشخصات ورق گالوانیزه + قیمت میتواند به سایت ساندویچ پانل ماموت مراجعه فرمایید.

دسته دسته بندی مقالات ورق

2 نظر ثبت شده برای “مشخصات ورق گالوانیزه + قیمت

 1. عرض و سلام و درود خدمت شما
  ورق‌های آلوزینک و گالوانیزه چ تفاوت‌‌هایی با یکدیگر دارند و کدام یک برای پوشش ساندویچ پانل در شمال کشور مناسبتر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *