در این مقاله قصد داریم در مورد طراحی سوله‌های ورزشی و نکاتی که بایستی در طراحی سوله ورزشی مورد توجه قرار گیرد، اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با ما همراه باشید. امروزه برای ساخت مجموعه های ورزشی دیگر از سازه های بتنی و پرهزینه استفاده نمی کنند و به جای آن از سازه های فلزی یا سوله استفاده می کنند.در صورتی که از سازه هایی فلزی برای ساخت سالن های ورزشی استفاده شود هزینه کمتری شده و دوام و استحکام آن در برابر عوامل مختلف افزایش می یابد. شکل ظاهری سوله ورزشی به شکل U می باشد و در ساخت این نوع سوله‌ها از ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی استفاده می شود.

سوله ورزشی

طراحی و ساخت سوله ورزشی

همانطور که می دانیم سوله‌ها با کاربری های متفاوت ساخته می شوند. برای ساخت این نوع سازه ابتدا باید مشخص کنید که برای چه نوع ورزشی قرار است از این سوله استفاده شود چراکه ابعاد سوله براساس ورزشی که قرار است در آن انجام شود متفاوت خواهد بود.به عنوان مثال سالن هایی که برای چند ورزش مختلف طراحی می شوند در مقایسه با سالن های دیگر دارای ابعاد بیشتری هستند. برای سالن های چند منظوره عمدتا ابعادهای استانداردی وجود دارد که می توان از این ابعاد برای ساخت و طراحی سازه استفاده نمود.

در صورتی که قرار است ورزش هایی مانند بسکتبال در سوله انجام شود حداقل ارتفاع استاندارد بین المللی باید 7 متر باشد. همچنین فاصله بین محل استقرار تماشاچیان تا خط زمین حداقل بایستی 2 متر باشد در غیر اینصورت سوله برای ورزش بسکتبال مناسب نخواهد بود.

بهترین روش ساخت سوله ورزشی

یکی از بهترین روش هایی که برای ساخت سوله ورزشی می توان استفاده نمود روش خرپایی است. در صورتی که مجموعه هایی ورزشی با استفاده از روش خرپایی ساخته شوند به دلیل ابعاد بالای دهانه ی آنها  از نطر هزینه مقرون به صرفه تر خواهد بود. مورد دیگر مربوط به متریال خواهد بود. در صورتی که برای ساخت سوله‌های ورزشی از روش تیرورقی استفاده شود به دلیل استفاده از حجم بالای فولاد هزینه سوله بالا خواهد رفت اما در روش خرپایی به دلیل اینکه متریال اصلی پروفیل می باشد هزینه ی نهایی سوله تا حد چشمگیری کاهش می یابد.

یکی از دلایلی که موجب می شود روش خرپایی یکی از بهترین روش ها برای ساخت سوله ورزشی شناخته شود این است که می توانید این سوله‌ها را با دهانه های بزرگ بدون ستون میانی بسازید.در این صورت این نوع سوله‌ها بهترین گزینه برای سالن های فوتسال و ورزش هایی که نیاز به فضای بیشتری دارند، به شمار می روند.

مزایای استفاده از سوله سبک برای سالن ورزشی

  • سوله ورزشی که براساس روش خرپایی ساخته می شود بایستی دارای ویژگیهای باشد که در قسمت زیر به آنها اشاره خواهیم نمود.
  • این نوع سوله‌ها از وزن بسیار سبکی برخوردار هستند
  • به دلیل اینکه دهانه ی سوله سبک خرپایی بزرگ طراحی می شود هیچ گونه محدودیتی برای وارد کردن انواع تجهیزات وجود ندارد.
  • این نوع سوله‌ها براساس سلیقه و درخواست مشتریان قابل طراحی هستند.
  • مقاومت و دوام بالایی در برابر شرایط آب و هوایی مختلف داردو
  • قابلیت حمل و جابه جایی آسان دارد.
  • امکان نصب جرثقیل در این سوله‌ها وجود دارد.
  • با توجه به این موضوع که برای ساخت سوله خرپایی از پروفیل و ورق گالوانیزه استفاده می شود هزینه ساخت سوله ورزشی به صرفه تر می باشد.
  • سرعت نصب و مونتاژ این نوع سوله با استفاده از روش خرپایی بسیار زیاد است.
  • با استفاده از روش خرپایی قابلیت ساخت این سوله‌ها در ابعاد مختلف وجود دارد.

سوله ورزشی

هزینه ساخت سوله ورزشی

مانند تمامی سوله‌ها برای سالن های ورزشی نمی توان قیمت ثابتی را تعیین نمود و قیمت نهایی به فاکتورهای متعددی نظیر ارتفاع سوله، نوع اسکلت و مترسال مصرفی و متراژ سالن های ورزشی بستگی دارد. البته در صورتی  که سالن های ورزشی به تجهیزاتی مانند کفپوش مناسب، تاسیسات گرمایشی یا سرمایشی، تهویه مناسب و... مجهز باشد، بر قیمت تمام شده نیز افزوده خواهد شد.

از طرفی دیگر وزن نیز در قیمت نهایی آن نیز تاثیر گذار خواهد بود. در صورتی که سوله دارای وزن سبک تری باشد هزینه ساخت آن ارزانتر می شود. چناچه برای طراحی این نوع سوله‌ها از روش خرپایی استفاده شود به دلیل اینکه متریال اصلی این روش پروفیل و یا ورق گالوانیزه در مقایسه با روش تیرورقی و UBM هزینه ی کمتری در بر خواهد داشت. با توجه به این موضوع که ابعاد سوله ورزشی براساس کاربری که دارد متفاوت است و بایستی بر طبق استانداردهای خاصی طراحی شود، لذا بهتر است برای ساخت این نوع سوله‌ها از افراد متخصص و با تجربه بهره گرفته شود. در غیر اینصورت ممکن است خسارات جبران ناپذیری به سازه وارد شود و دیگر برای آن نوع  ورزشی که برنامه ریزی شده است، مناسب نباسد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت و یا انواع سوله مانند سوله تیرورقی، سوله خرپایی، سوله UBM، سوله دو طبقه و.... می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با ما در ارتباط بوده و از مشاوران ما در این زمینه مشاوره رایگان دریافت نمایید.
دسته سوله