ارزیابی خصوصیات فنی و تکنیکال ساندویچ پانل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در مقاله فوق به موضوع ارزیابی خصوصیات فنی و تکنیکال ساندویچ پانل پرداخته شده است.برای اطلاعات بیشتر با ما در مقاله زیر همراه باشید.

ساندویچ پانل ها مصالحی مدرن هستند که امروزه در صنعت ساختمان سازی جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده اند. این نوع مصالح پیش ساخته بعد از جنگ جهانی دوم در ساخت و ساز مورد توجه قرار گرفته اند. ساندویچ پانل ها دارای انواع مختلفی هستند که از نظر متریال و موادی که برای ساخت آنها استفاده شده است با یکدیگر متفاوت هستند اما این مصالح پیش ساخته از جهاتی با یکدیگر شباهت دارند. در این مقاله قصد داریم شما را با خصوصیات فنی و تکنیکی ساندویچ پانل ها آشنا نماییم.

خصوصیات فنی و تکنیکال ساندویچ پانل به شرح زیر هستند.

عایق حرارتی: ساندویچ پانل ها با ویژگیهای مختلفی طراحی می شوند. یکی از خصوصیات فنی و تکنیکال که در مورد ساندویچ پانل می توان به آن اشاره نمود ویژگی عایق حرارتی آنهاست که پوشش دهی آن براساس ماده پوشاننده ی آن است. در حال حاضر بهترین عایق های حرارتی که می توان به آنها اشاره نمود PUR و PIR هستند که از هداست گرمایی بسیار پایینی برخوردار هستند.

مقاومت مکانیکی و تحمل بار:ظرفیت و میزان تحمل بار مصالحی مانند ساندویچ پانل با استفاده از همه خواص مکانیکی شامل پوشش فلزی و هسته عایق حرارتی انجام می شود و موجب تامین انسجام و چسبندگی می شود.البته به خاطر داشته باشید که برای تعیین میزان تحمل بارساندویچ پانل نباید فقط به محاسبات تئوری اکتفا نمود بلکه استانداردهای هماهنگی گالا و تست های آزمایشگاهی نیز بایستی برای تعیین تحمل بار انجام شود.

نفوذ ناپذیری ساندویچ پانل در برابر عوامل طبیعی: مقاومت سازه ها در برابر آب، هوا و بخار یکی از خصوصیات فنی ساندویچ پانل است که از ورود و نفوذ آب به داخل این سازه جلوگیری می نماید.گفتنی است که این خصوصیت تنها توسط پایه ی فلزی این پانل ها پشتیبانی می شود. رعایت تمامی موارد باعث می شود اتصالات ساندویچ پانل به درستی انجام شود و می توان طول عمرو کیفیت ساندویچ را تضمین نمود.

خصوصیت ضد حریق ساندویچ پانل ها: یکی از دیگر خصوصیات ساندویچ پانل ها که این سازه های پیش ساخته را از دیگر مصالح متمایز نموده است خاصیت ضد حریق بودن یا نسوز بودن ساندویچ پانل است. البته خاصیت ضد حریق بودن در انواع مختلف ساندویچ پانل ها متفاوت است. برخی از ساندویچ پانل مقاومت بیشتری در برابر آتش دارند و برخی از آنها مقاومت کمتری از خود در برابر آتش نشان می دهند.ساندویچ پانل پلی استایرن یکی از نمونه های پانل است که مقاومت و استحکام بسیار خوبی در برابر آتش از خود نشان می دهد.

پانل هایی که با استفاده از پوشش PUR و PIR ساخته می شوند مقاومت بسیار بالایی در برابر آتش دارند. پانل های تولید شده با پوشش PUR در برابر آتش بسیار مقاوم هستند در حالی که پانل های ساخته شده با PIR علاوه بر مقاومت بالا در برابر حریق خاصیت خود خاموش کنی نیز دارند. به طور کلی میانگین مقاومت ساندویچ پانل های تولید شده با عایق PIR یا PUR در برابر آتش در حدود 15 یا 30 دقیقه گزارش شده است البته در برخی موارد این مدت زمان به 45 دقیقه نیز می رسد.

در مقابل ساندویچ پانل هایی که با استفاده از پشم سنگ یا پشم معدنی ساخته شده اند دارای بالاترین میزان مقاومت هستند و می توانند 90 تا 120 دقیقه در برابر آتش از خود مقاومت نشان دهند که این مدت زمان بسیار چشمگیری است و در کاهش خسارات ناشی از آتش سوزی نقش بسیار خوبی ایفا می نماید.

خصوصیات آکوستیک ساندویچ پانل: از دیگر خصوصیات ساندویچ پانل،خاصیت آکوستیک آنهاست که تا میزان قابل توجهی از ورود صدا به داخل سازه جلوگیری می کند. به طور کلی می توان گفت ساندویچ پانل هایی که از وزن بالاتری برخوردار هستند بسته به فرکانکس صدا برای کاهش انرژی صوتی گزینه مناسب تری هستند.

ساندویچ پانل هایی که با استفاده از پشم سنگ یا پشم معدنی تولید می شوند نسبت به ساندویچ پانل های تولید شده با PUR  و PIR مقاومت بیشتری در برابر صدا از خود نشان می دهند وعایق صوتی مناسب تری هستند. پانل هایی که با استفاده از روکش فلزی یا ثابت ساخته می شوند همه انرژِی صوتی را برمی گردانند و قابلیت جذب صدا را به خوبی ندارند اما آن دسته از پانل هایی که دارای روکش های فلزی سوراخ دار هستند و برای ساخت آنها از عایق پشم سنگ بهره گرفته شده است می توانند به خوبی از جذب صدا جلوگیری نمایند.

نتیجه گیری

در پایان باید گفت ساندویچ پانل ها علاوه بر خصوصیات فنی و تکنیکالی که دارند دارای مزیت های بسیار زیادی هستند و به دلیل دارا بودن به این خصوصیات توانسته اند به مصالحی پرطرفدار و محبوب در سطح جهان تبدیل شوند.

علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سازه های پیش ساخته مانند ساندویچ پانل و انواع ساندویچ پانل اعم از ساندویچ پانل گالوانیزه، ساندویچ پانل پشم سنگ، ساندویچ پانل کامپوزیت از طریق شماره تماسهای ذکر شده در سایت با ما در ارتباط باشید.

امیدوارم از خواندن مطلب ارزیابی خصوصیات فنی و تکنیکال ساندویچ پانل اطلاعات کافی را کسب کرده باشید.

دسته مقالات ساندویچ پانل